ateizm

bu düşünceye sahip olanların bunu belirtmemeleri gerektiğinin düşünülmesi tuhaftır. bir müslüman nasıl haklı olduğunu düşünüp müslümanlığını ortaya koyuyorsa, ateistte kendi düşündüğünün doğru olduğuna inanır bunu tartışması açıklaması hiçte tuhaf ya da yanlış değildir.
ayrıca eğitimli insanların ateist olması çok daha olasıdır, bir çok istatistik bunu gösterir. ancak her eğitimli insan ateist her ateist eğitimli insan değildir. yine de doğa bilimleri ile uğraşan insanlarda ateistlik veya einstein tipi panteistlik (şiirsel bir ateistliktir bu da) yüzde 90 lara varmaktadır günümüzde. bu da dinin bilimle çelişmeyeceğini iddia edenlerin düşünmesi gereken bir durumdur.
yakın dönem ateist bilim adamlarına örnek olarak; stephen hawking, einstein, dawkins verilebilir, aslında liste yakın dönem dindar bilim adamlarına kıyasla çok ama çok uzundur, özellikle yaptıkları araştırmaların büyüklüğü ile ateist olma ihtimali artar. istisnaları ise vardır tabiki örnek olarak genetikçi francis collins verilebilir.
devamını gör...
tanrı diye bir şeyin varlığına inanmamaktır. ölümden sonra yok olacağına inanmak ise cehennemde yanmaya inanmaktan çok daha korkunç olmalıdır.
devamını gör...
ekşi sözlük gibi marjinal takılan gençlerin toplaştığı kanalizasyon çukurlarında prim yapan bir akılsızlık, gaflet.
bu abdestsizlerin babalarının zoruyla bayram namazına gittiklerini bilmiyor muyuz sanki. ancak klavye arkasında atıp tutmayı, inanmıyorum yeeaaa demeyi bilir bunlar.
devamını gör...
yüce rabbimiz Allah'ın varlığını inkar eden insanlar topluluğudur. alemleri muhteşem bir ustalıkla yaradan yüce rabbimizi tanımazlar. ama zor ana düştüklerinde, ölümle yüzyüze geldiklerinde hemen Allah'a dua ederler.
devamını gör...
her ne kadar pozitivistler ateizmin bilimle geliştiği propagandasını yapsalar da binlerce yıldır varolan, süregiden bir inanıştır. herhangi bir tanrı veya öte varlık olmadığına iman etmişlik durumudur.
devamını gör...
hala daha bir inanış olduğunu savunanların olduğunu görüyoruz. üzülüyoruz.

ateizm tanrıya inanmamaktır iken tanımı sen nasıl da inanç olduğunu söyleyebiliyorsun. e ama bak o da bir inanç yani inanmayan bir insan olamaz kalıbına mı sığınıyorsun? o zaman bu adamlar dese ki inancımıza saygı duyarız diye islam alemi ne yapar? her zaman beklenen saygıyı siz göstermediğiniz de? yoksa burada ikiyüzlü olduğunuz mu ortaya çıkar ?
devamını gör...
gerçek ateist sayısı sanılanın çok çok altındadır. kendini ateist olarak nitelendirenlerden çoğu çevrelerinde dini kullanan münafıklar yüzünden dinlerden soğumuş ve "böyle bir dinin tanrısına" inanmama yolu seçmişlerdir. elbette dini kendi amaçları için kullananlardan arınmış bir şekilde içini görebilecekleri zaman da gelecektir.

din inananlarının bir toplamı değildir. allah kullarının toplamı asla değildir. bu elbette bir gün her canlı tarafından farkedilecektir.

işin bir de "allah'a inanmıyorum ama bir güç var" kısmı var ki o da yukarıda bahsettiğim durumun bir nevi yansımasıdır. çünkü çoğu sözde ateist, münafıkların gösterdiği Allah inancı yüzünden ateizmi bir kaçış olarak görmüşlerdir.
devamını gör...
en büyük komedisi, ona buna "dogmatik" derken ne dogmaların içinde yatıp yuvarlandığını bilmemesi, daha doğrusu bilmiyormuş gibi yapmasıdır.

biz müslümanlar olarak diyoruz: Allah'a şirk koşmak; yapılabilecek kötülüklerin en büyüğüdür, kişinin en yüce varlığa, her şeyin hakimine sırtını dönmesi, ona nankörlük etmesidir. böyle birisi ne kadar iyi olabilir? nasıl "iyi" olabilir?
devamını gör...
çağımızda yaşayan istisnasız bütün insanların ortak derdi. bir kaç din hariç hiç bir din , diğer dinlerin tanrısını kabul etmiyor. haliyle ben bir pagan için ateistken , bir pagan da müslümanlar için ateist olabiliyor.

oysa paylaşılamayan nedir yahu , iki mürit mi? oynayın aranızda güzelce...
devamını gör...
tanrı tanımamak, sadece tanrıyı kabul etmezler. fakat bir yaratıcı veya bir varoluş gerçeğinin aksini iddia edemezler.

hatta şunu derim ki tanıdıklarımın bir çoğu evinde gizli gizli kur'an okuyup, salavat getirmekte..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar