ateşe dayanabileceğin kadar günah işle

simit, lahmacun fırını gibi odunların atılıp cayır cayır yanarken çıkardıkları ince yanık kokusu ve çıtırtılar arasında fırıncının sıcaktan bunalmışŸ terini silerkenki halini izlerken birden duvarda asılı olduğŸunu gördüğŸümüz söz. öyle bir söz ki fırından daha çok yakar belki o an.
devamını gör...
peygamberimizin rahmet peygamberi, dinimizin hoşgörü dini, kitabımızın ilk emrinin oku, rabbimizin sonsuz merhamet sahibi olmasına rağmen inandığımız değerlerin ve kutsallarımızın sürekli olarak ateş-odun-cehennnem-savaş-cehalet vb. kötü şeylerle anılması*, en az korku tabuları kadar korkunç ve de manidar olsa gerek bizler için.
devamını gör...
ateşe dayanılmaz, hangi babayiğit, çıkar da ben dayanırım der, sadece laf. buradaki ölçünün amacı, içebileceğin kadar su iç, abartırsan çatlar gidersin kıvamındaki ölçümleme.
devamını gör...
gayet açık aslında özgür iradesi ile Allahın rızasını kazanacak işler yapabilecekken
aynı iradesini günahlardan yana kullanan insana sonunda ateşi hatırlatan beliğ ifade. *
devamını gör...
belki şöyle de terceme edilebilinir efendim...
küfene taşıyabileceğin kadar odun at. ve arada sırada ıslat ki yanışına mani olsun.
malumdur ki ben-i adem cehennem nârını kendisi harlandırır.
devamını gör...
muhterem din bilgisi hocam ömer beyefendinin - Allah hayattaysa kendisine selâmet versin ; dünyasını değiştiyse gani gani rahmet eylesin . - ortaokuldayken beni derin düşüncelere garkeden anlamlı ifadesi ... üstelik tam da o günlerde ocakta yumurta yapmak isterken çaktığım kibrit kazayla elimi yakmış ve sızısı yüzünden iki gün aralıksız kıvranayazmıştım .
devamını gör...
ne kadar anlamlı bir söz; aklımız ve kalbimiz bunu kabul ediyor. ama yine tekrar tekrar ısrar ediyoruz bazı şeylerde. yine de bu konuda insan olmanın gereği olarak hatalar işleyebildiğimiz de gerçek...

bir de ahirete iman ettiğimizi söyleyip ahiret iman etmiyormuş gibi olan yaşantılarımıza ne demeli?
devamını gör...
güzel ama geçersiz söz insanlar için. zaten o kısmı düşünse kimse günah işlemez ama düşünmüyoruz aklımıza bile gelmiyor.
devamını gör...
gidipte ateşe dayanıklılık direnci kazanın denmiyor burada. ne kadar yakıcı olduğunu bil diyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar