atlas

anatomi dilinde birinci cervical vertebra (c1) demektir ki kendisi kafatasını omura bağlayan ilk kemik olması hasebiyle yunan mitolojisine hafiften bir gönderme yapmaktadır.
devamını gör...
dünyanın, bir ülkenin, bir bölgenin fiziksel ve siyasal coğrafyası ile ekonomi, tarih gibi konularda toplu bilgi vermek için bir araya getirilmiş coğrafya haritaları derlemesine denir.
devamını gör...
titan iapetos ile deniz kızlarından klymene'nin oğlu. diğer titanlarla birlikte olympos'a saldırdığı için zeus onu gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırdı.
devamını gör...
evimizde sayılamayacak kadar çok çeşitli atlaslar olmasına karşın... işe yarar bir tane yok sanırım. hiç birinde filistin bayrağı yok, filistin'in adı geçmiyor. güzel bir atlas arıyorum, filistin'in olduğu.
devamını gör...
yunan mitolojisinde olimpus tanâ­rılarına karşı yapılan bir başkaldırı haâ­reketinde yer alan ve ceza olarak dünyanın ucunda ebediyen dikilerek semaâ­ları sırtında taşımak zorunda bırakılan bir titan (dev), hesperides’in babası. onun kızı maia’nın, tanrı hermes’in annesi olduğuna inanılır. sihirli elmaâ­ları almaya geldiğinde herkül'e yardım ederken, kısa bir müddet semaları sırtâ­lama işini atlas'ın yerine herkül'ün yaptığına inanılır.

devamını gör...
sloganı "keşfetmek için bak" olan aylık dergi. doğan gurubuna âittir, fakat ülkemizde -daha doğrusu "bizim" cenahta- şöyle elle tutulur sağlam bir alternatifi olmadığı için içerdiği konular dolayısıyla takipte kalmak kaçınılmaz olmaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar