atom

Allah(c.c) ın "ol" demesiyle varolan maddenin biricik temeli. ne yazık ki insanlar yeni yeni keşfetmişlerdir bu yapıyı. bu mucize önceden biliniyor olsa yeryüzünde ateizm var olamazdı.
devamını gör...
başlığı okuduktan sonra birinin modern fizik diye bir şeyleri anımsatarak kuarklardan bahsetmesi gereken bir kavram diyecekken srd 'nin yazısına den den ( " " )
devamını gör...
sanırım sadece orta karadeniz * bölgesinde bulunan bir tür ramazan tatlısıdır. bazı bölgelerde çeşitli isimlerle de anılıyor sanırım. yumurta akı, şeker ve sanırım bal** ile yapılan basit bir tatlı ama bende ki anlamı hiç de basit değil.

teravih namazlarından sonra camii önünde, hala bugun kulaklarımda çınlayan özel bağırışlarıyla satılırdı ben çocukken.
atom yemek en birinci teravihe gitme sebebimdi o yıllarda. annem sadece 2 atomluk para verirdi, ertesi gün oruç tutarkan susamim diye. o iki atom hiç bir zaman yetmedi bana sözlük, o iki atomdan aldığım hazzı da hiç bir şeyden alamadım daha sonra.

bir keresinde çıkmışım o uzuuun teravihten, almışım atomları masum masum eve giderken, 1 nolu hayin amca koluma vurmuş atomumun düşmesine sebep olmuş, 2 nolu hayin amca ise atomumun üzerine basıp gitmişti. dünyadaki en organize, en acımasız suçtu işte o benim için.
tam hatırlamıyorum ama muhtemelen ağlamıştım. o an işte biri halimi anlasa ve bana bir atom verseydi nasıl büyük bir sevap işlemiş olurdu kim bilir. ertesi teravihe kadar nasıl içim içimi yemişti bir eksik atom yedim diye. neyseki annem ertesi akşam 3 atom almama izin verecekti ve hayatımdaki tek 3 atom birden yediğim günü yaşayacaktım.

kendini bilir o, geçen çok büyüüük, çook büyümüüüşş* bir yazar arkadaş atom yiyorum ben deyince ben de nasıl yaralar açtığını bilmeden, ne kadar uzun zamandır teravih namazından sonra atom yemediğimi düşündüm de hüzünlendim sözlük. biliyorum benim atom aldığım o camii de hala atom satılıyor bugün ama ben orda değilim malesef. değişen eski ramazanlar değil de bizlerizdir belki de.

işte o müthiş atomun resmini de ekte dikkatlerinize sunuyorum. tam olmasa da çocukluk kahramanıma baya benziyor.

devamını gör...
her ne kadar zamanında maddenin parçalanamaz en küçük yapıtaşı olarak görülmüşse de artık atomu da oluşturan daha küçük parçaların varlığı bilinmektedir. bunlara atom altı parçacıklar deniliyor. nötronlar, protonlar, elektronlar. aslında atomun neredeyse tamamının mutlak bir boşluktan oluştuğunu söyleyebiliriz. atomun çekirdeği atomun kendisinden yaklaşık 10.000 kez daha küçüktür. çekirdeği sadece 1 mm çapında bir toplu iğne başı kadar kabul edersek; elektron, bu çekirdekten tam olarak 100metre uzaklıkta bulunurdu. yani şu çizim sizi yanıltmasın: buradaki çekirdek ile elektronlar arasında oransal olarak ciddi bir boşluk söz konusudur. yani madde aslında boşluktan oluşuyor denilse yeridir. öyle ki atomdaki boşluklar çıkarılsa 6 milyar insan bir elmaya sığardı. üstelik o elma 6 milyar insan ağırlığında olurdu. en iyisi ben sizi bu konuyu anlatan güzel bir videoya havale edeyim: http://tinyurl.com/3nmqpvk

ek: şu videoda toplu iğne başı örneği daha farklı değerlerle ifade edilmiş, daha da ihtişamlı: http://tinyurl.com/3w6a3gg
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar