augmented reality

"artırılmış gerçeklik" veya "sanal gerçeklik" olarak da adlandırılır. bu yeni teknoloji ile varolan nesnelere sanal öğeler katarak bir bilgisayar ekranında alınan görüntü ile kontrol edilir veya teknolojinin uygulandığı nesne üzerinde çalışan küçük panel ve ışık demetleri oluşturulur.

savaş filmlerinde pilotların kullandığı elektronik gözlüklerde normal görüntülere gelen ek göstergelerin olduğu "head-up display" augmented reality ye ait ilk örneklerdendir.

..
şu an en bilinen ve ulaşılabilir örneği için:

(bkz: ar.drone)

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
biraz büyü-lenelim: http://www.ted.com/talks/la...


yok arkadaş bu adamlar her gün daha da uçuyor. biz de hala sözlük yazmaya çalışıyoruz.*

klasik kahvehane yorumları gelsin o zaman:. adamlar yapmış abi.. bizim türk bilimadamlarında varya, hiij bişey olmaz öyle oturup laflasınlar anca..
devamını gör...
nokia eski bir modelinde kullanmıştı. az hatırlanır bir oyundu 'agent v'. ben de sonradan bakınca hatırladım. tuşları kullanmadan oynanan bir oyundu. kameranın üzerinde çıkan havada dönen nesnelere telefonu yaklaştırdıkça çarparak yok ediyordunuz. tabi devamlı telefon oraya buraya hareket ettiğinden vücut şekilden şekile giriyordu. o zamanlar artırılmış gerçeklik pek para etmezdi ama hatırladığım en eski ar uygulaması bu sanırım.


devamını gör...
artırılmış gerçeklik anlamına gelen teknoloji. oyun türü olarak ise gerçek bir görüntü üzerine sanal şeyler eklenerek yapılan oyunlardır. bunun en çok bilinen örneği pokemon go'dur.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar