avatar

cnbc-e de yayınlanan muhteşŸem ötesi çizgi film, altyazılı versiyonu çok daha güzeldir, kendisi aslen hava bükücü olup, toprak ateşŸ ve su bükmeyi de öğŸrenmişŸtir. hatta son bölümünde ruh bükerek kendini aşŸmışŸtır. orjinali için (bkz: avatar the last airbender)
devamını gör...
james cameron un sinema tarihinde yeni bir çığır açacağı iddaa edilen yeni filmi..her bir sahne için 197 kamera ile aynı anda çekim yaplıyormuş ki kameralarda bu film için özel tasarlanmış.gelişmiş aşmış bir 3d teknolojisi ile gerçekliğin birarada olduğu filmde neyin gerçek neyin 3d olduğunu anlamıyacakmışız.şu anda bütçesi 300 miyon dolara fırlamış durumda...
tek korkum türkiyede bu filmi izleyebilecek kalitede sinema olmayışıdır ki bunu türkiyedekiler düşünsün..
http://www.imdb.com/title/t...

edit:
türkiyeye ayak basan taegukgi ilk iş olarak içindeki heyecanla istinya park afm imaxı arar ancak 3-4 gün rezerve yapılacak uygun bir yer olmadığı öğrenilir ve seve seve istanbul forum afm 3d de izlemeye razı olur...
bır grub arkadaşıyla büyük bir devrime şahit olacağı için içi kıpır kıpır dır..beklenilen an gelmiş 25 aralıkı 26 aralıka bağlayan gece film izlenmeye başlanmıştır..lakin taegukgi nin ilk 3d tecrübesi olduğu için gözlüğü bir takıp bir çıkarıyor hangi görüntü daha iyi ona karar vermeye çalışıyordu...gözlük takılınca renkler karanlıklaşıyor gözlüksüz ise baya renk cümbüşü içinde anımasyon ızlıyomus hissi nı alıyordu..velakin ekranın yeteri kadar büyük olmamasıda 3d film ile bütünleşmesine engel oluyordu..verilen gözlüklerin dandikliği ve pisliği ise yeteri kadar görüntü netliğini gösteremiyordu.çözünürlük oranı aynı oranda iyi sayılamayacak derecede idi...ama sinema tıklım tıklım doluydu..
bu şartlar altında ilk bölüm bitti..belgesel havasında, karakterleri tanıtırken fazla bir aksiyonun olmadığı devrimin ayak seslerinin yeterince duyulmadığı bir ilk bölüm idi..james cameron ın oluşturduğu dünya,belli ki okuduğu ustopya ve düstopyalardan,oynadığı oyunlardan izlediği filmlerden çokça esinlenmiş..zira bu ütopik gezegende bana voaav şaşırtacak, nasıl akıl etmişde bunu yapmış dediğim ne bir teknoloji var,ne bir tasvir,nede mm iyi düşünülmüş dediğim herhangi bir olgu..(james cameron the abyss i izleyenler deni anası misalı havada süzülen ruhları bir yerden tanıcaktır ağaç ise the fountain filmindeki ağacı andırıyordu....)

2. bölüm başladı ,beklenilen aksiyon sahneleri vs yaşandı ancak ahım şahım sahneler yoktu...bizim eleman bir iki at sürdü ,1 kuşa binip,bir dini ayine şahit oldu hemen kendini navi hissetmeye başladı..çok çabuk gelişti ve bu gelişirken ki yeteri drama dozu verilmemişti..bir baktık eleman bir nevi naviler için mehdi oldu..
bu arada o bilkim kadını (siquarney abla) ne ara naviler içine girdi,nasıl kendini kabul ettirdi, çift ajanlık yaptığından bizimkiler iki tarafda hiç mi şüphelenmedi koskoca senaryoda bir boşluk oldu....

kısaca james abi biraz belgesel biraz 300 ve braveheart tadında özgürlük vatan toprak sloganları nı hollywood klişeleri nin tersine bir dilemma ironi içinde seyirciye sundu..tek farkı bu.(aslında battlestar galacticadada capricalılar dünya insanlarını umut olarak görmüş onlara kutsal insan gözüyle bakıyordu.bu filmdede insan oğlu başka bir gezegene navilerin yeraltı madenlerine gözünü dikmiş,dünyada biten yeşil bitkiörtüsünün kokusunu bu gezegende almak için gelmiş..)jamesi abiden beklediğimiz epiksellik,destansılık maalesef yeteri kadar yoktu bunun yerine bu performansı açıkçası gezegen tasvirlerine harcamış....senaryoda ise herhangi bir koyucu, baba replik filan yoktu altyazısızda izleseniz olur yanii..
görsel olarak %50 daha az performans aldığımı bildiğim için görsellik hakkında imax bir sinemada izlemeden önce yorum yapmıcam..ama sayiden naviler ve insanların uyumu mükemmel ve gerçekçiydi hiç sırıtmıyordu..

olsa olsa film beklenilen dervrimin öncüsü olur..anlaşılan bir iki film daha tecrübe kazanması gerek james abinin..

ama siz benim dediğime bakmayın, kesinlikle mükemmel bir perdede izleyin,film başlamadan önce ne olursa olsun 3d gözlükleri silin..

8.5/10

james baba biraz daha gayret sen hala en iyisin..
devamını gör...
efenim çok güzel bir tema olucakmış lakin bu temada da diğer temalarda olduğu gibi yazı fontu seçimi yanlış yada kullanılan renkten olsa gerek çok iç içe geçmiş görünüyor ...ihl yazısındaki gri ton sarıların yerine geçse daha coolbi şey olur ..lakin bu sarı renk temaya çingenlik katmış ...mesaj ,çöp ve olay butonlarının oldugu kısım çok hoş olmuş ve aynı tasarım kontrol panelının de oldugu çubukta kullanılsa çok da guzel olurmuş ..... *... *.*
devamını gör...
bir sozluk teması. olay butonuna gelindiğinde yazı tonu siyah seçildiğinden ve zaten zemin rengi de siyah olduğundan hiç birşey okunamamaktadır.
okuyabilmek için: ctrl+a
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar