avatar

cnbc-e de yayınlanan muhteşŸem ötesi çizgi film, altyazılı versiyonu çok daha güzeldir, kendisi aslen hava bükücü olup, toprak ateşŸ ve su bükmeyi de öğŸrenmişŸtir. hatta son bölümünde ruh bükerek kendini aşŸmışŸtır. orjinali için (bkz: avatar the last airbender)
devamını gör...
james cameron un sinema tarihinde yeni bir çığır açacağı iddaa edilen yeni filmi..her bir sahne için 197 kamera ile aynı anda çekim yaplıyormuş ki kameralarda bu film için özel tasarlanmış.gelişmiş aşmış bir 3d teknolojisi ile gerçekliğin birarada olduğu filmde neyin gerçek neyin 3d olduğunu anlamıyacakmışız.şu anda bütçesi 300 miyon dolara fırlamış durumda...
tek korkum türkiyede bu filmi izleyebilecek kalitede sinema olmayışıdır ki bunu türkiyedekiler düşünsün..
http://www.imdb.com/title/t...

edit:
türkiyeye ayak basan taegukgi ilk iş olarak içindeki heyecanla istinya park afm imaxı arar ancak 3-4 gün rezerve yapılacak uygun bir yer olmadığı öğrenilir ve seve seve istanbul forum afm 3d de izlemeye razı olur...
bır grub arkadaşıyla büyük bir devrime şahit olacağı için içi kıpır kıpır dır..beklenilen an gelmiş 25 aralıkı 26 aralıka bağlayan gece film izlenmeye başlanmıştır..lakin taegukgi nin ilk 3d tecrübesi olduğu için gözlüğü bir takıp bir çıkarıyor hangi görüntü daha iyi ona karar vermeye çalışıyordu...gözlük takılınca renkler karanlıklaşıyor gözlüksüz ise baya renk cümbüşü içinde anımasyon ızlıyomus hissi nı alıyordu..velakin ekranın yeteri kadar büyük olmamasıda 3d film ile bütünleşmesine engel oluyordu..verilen gözlüklerin dandikliği ve pisliği ise yeteri kadar görüntü netliğini gösteremiyordu.çözünürlük oranı aynı oranda iyi sayılamayacak derecede idi...ama sinema tıklım tıklım doluydu..
bu şartlar altında ilk bölüm bitti..belgesel havasında, karakterleri tanıtırken fazla bir aksiyonun olmadığı devrimin ayak seslerinin yeterince duyulmadığı bir ilk bölüm idi..james cameron ın oluşturduğu dünya,belli ki okuduğu ustopya ve düstopyalardan,oynadığı oyunlardan izlediği filmlerden çokça esinlenmiş..zira bu ütopik gezegende bana voaav şaşırtacak, nasıl akıl etmişde bunu yapmış dediğim ne bir teknoloji var,ne bir tasvir,nede mm iyi düşünülmüş dediğim herhangi bir olgu..(james cameron the abyss i izleyenler deni anası misalı havada süzülen ruhları bir yerden tanıcaktır ağaç ise the fountain filmindeki ağacı andırıyordu....)

2. bölüm başladı ,beklenilen aksiyon sahneleri vs yaşandı ancak ahım şahım sahneler yoktu...bizim eleman bir iki at sürdü ,1 kuşa binip,bir dini ayine şahit oldu hemen kendini navi hissetmeye başladı..çok çabuk gelişti ve bu gelişirken ki yeteri drama dozu verilmemişti..bir baktık eleman bir nevi naviler için mehdi oldu..
bu arada o bilkim kadını (siquarney abla) ne ara naviler içine girdi,nasıl kendini kabul ettirdi, çift ajanlık yaptığından bizimkiler iki tarafda hiç mi şüphelenmedi koskoca senaryoda bir boşluk oldu....

kısaca james abi biraz belgesel biraz 300 ve braveheart tadında özgürlük vatan toprak sloganları nı hollywood klişeleri nin tersine bir dilemma ironi içinde seyirciye sundu..tek farkı bu.(aslında battlestar galacticadada capricalılar dünya insanlarını umut olarak görmüş onlara kutsal insan gözüyle bakıyordu.bu filmdede insan oğlu başka bir gezegene navilerin yeraltı madenlerine gözünü dikmiş,dünyada biten yeşil bitkiörtüsünün kokusunu bu gezegende almak için gelmiş..)jamesi abiden beklediğimiz epiksellik,destansılık maalesef yeteri kadar yoktu bunun yerine bu performansı açıkçası gezegen tasvirlerine harcamış....senaryoda ise herhangi bir koyucu, baba replik filan yoktu altyazısızda izleseniz olur yanii..
görsel olarak %50 daha az performans aldığımı bildiğim için görsellik hakkında imax bir sinemada izlemeden önce yorum yapmıcam..ama sayiden naviler ve insanların uyumu mükemmel ve gerçekçiydi hiç sırıtmıyordu..

olsa olsa film beklenilen dervrimin öncüsü olur..anlaşılan bir iki film daha tecrübe kazanması gerek james abinin..

ama siz benim dediğime bakmayın, kesinlikle mükemmel bir perdede izleyin,film başlamadan önce ne olursa olsun 3d gözlükleri silin..

8.5/10

james baba biraz daha gayret sen hala en iyisin..
devamını gör...
mehmet raif'in yaptığı son temadır. özellikle mesaj,çöp ve olay butonları pek şirindir. *
devamını gör...
sayfa numarası ve çevrimiçi üstad isimleri görünmemekte. bir ayar çekilmeli sanki.
devamını gör...
hatalarından arındırılmış, pırıl pırıl edilmiş temadır. gittikçe ısınılmaktadır. ihlsözlük logosu çok şık olmuş ya.
devamını gör...
hindu inanışında yada felsefesinde tanrı kavramının dünyaya ait bir formda vücut bulmasıni ifade eder.
devamını gör...
özellikle butonların köşeleri yumuşatılabilirse tadından yenmeyecek olan tema. *
devamını gör...
bu tema ileride animeler için yapılacak temaların yanında -hmmm ne kalır ne kalıııır?- ya yüzdeye vurulursa %50'sini gösterir. bu temanın da hikayesi palestine'inkiyle aynıdır.
devamını gör...
tanrının yeryüzündeki gölgesi gibi bir anlama gelen lâftır.
devamını gör...
efenim çok güzel bir tema olucakmış lakin bu temada da diğer temalarda olduğu gibi yazı fontu seçimi yanlış yada kullanılan renkten olsa gerek çok iç içe geçmiş görünüyor ...ihl yazısındaki gri ton sarıların yerine geçse daha coolbi şey olur ..lakin bu sarı renk temaya çingenlik katmış ...mesaj ,çöp ve olay butonlarının oldugu kısım çok hoş olmuş ve aynı tasarım kontrol panelının de oldugu çubukta kullanılsa çok da guzel olurmuş ..... *... *.*
devamını gör...
bir sozluk teması. olay butonuna gelindiğinde yazı tonu siyah seçildiğinden ve zaten zemin rengi de siyah olduğundan hiç birşey okunamamaktadır.
okuyabilmek için: ctrl+a
devamını gör...
10 yıldan uzun süredir beklenen film bir haftadan kısa süre sonra gösterime girecek. maalesef filmdeki 3-d teknolojisini tam anlamıyla destekleyen bir teknoloji türkiye deki sinema salonlarında (imax salonlar dahil) bulunmuyor.
(abd de bir çok sinema salonu yalnızca bu film için yeniden inşa edildi.)
devamını gör...
iğrenç bir konu. çok saçma fragmandan bile saçma bir konu olduğunun görebiliyorsun. 2012 kadar saçma en azından.

ama birşey var ki, sesler, görüntüler harika. bir gemide filmi kadar güzel konusu olmamasına rağmen o görsel efectlere milyonlarca dolar para harcıyor adamlar. 3d birde düşünün artık.

izlenecekse kesinlikle sinemada izlenmesi gereken bir film.
devamını gör...
gozlukle yani 3d yle izleyince eh iste ama ne kadar butcesi olursa olsun butcesine layik bir filmmi hayir degil gene gaza gelldik arkadas lan bu reklam la yokmu
devamını gör...
görüntü, grafik bakımından şahane görünen ama bir o kadar da konusu bakımından sıradan görünen, süksesini sadece yönetmeninin james cameron olmasıyla yapan film. hayalkırıklığı olacağı düşüncesindeyim.
devamını gör...
muhakka 3d ile izlenmesi gerekmektedir,* öyleki şu an bile kulislerde (ben yüksek cemiyettenim oradan biliyorum) konuşulmaya başlanmış, hatta avatardan önce ve avatardan sonra diye * sinema sektörünün ayrılacağı düşünülmekte,

film hakkında notlar;

* 500 milyon dolar bütçe ile hazırlanmıştır, şu an itibari ile en yüksek bütçeli film rekorunuda elinde bulunurdurmakta olup elinde patlamasıda olasıdır. ülke bütcesi gibi maşallah, yapımcısı twentieth century zarar ettimi o bel bir ömür bükülmez dath vaderın kostümünü bile hacz ederler kardeş, eğer biz bu rakama film çekiyor olsaydık show tv haber bülteni o paraya kaç araba alınır kaç yat sahibi olunur bizim için kolaylıkla hesaplardı. neyse geçelim bunları.

* çekimlerin 14 yıl sürdüğü söyleniyor bizde yemedik tabiki. dayamışsınız cgi yı sonra.. heyy babam, nerde oz büyücüsü nerede o günler..tamam toparlıyorum

* 162 dk süren filmde bulunan 10 sn lik bir görüntü 21 milyon dalıra mal olmuş * spoiler olabilme ihtimaline karşın o sahneye anlatmıyorum.

* ayrıca film hakkında kulislerde konuşalan bir diğer konu jamescimin* titanik den sonra çekimlere başladığı ki Allah cezanı vermesin seni emi diyesim var. fantastik çocuk işte


avatar ı henüz izlemedim ama siz değerli sözlükcülere ve rahmetli dedem için geliyor
avatar trailer
devamını gör...
fragmana bakılırsa çizgi filmini izlemeye devam edeceğhttp://iz.bi' bağlantı ya da tematik bir ilişki yok sanki aralarında.

edit:bu avatar,"avatar:the last aribender" değil galiba.
devamını gör...
3d izlenmesi şart olan film. eğer ki bu şekilde izlenip filmin bir de görsel efektlerine laf edebiliyorsa kişi, göz nakli yapılmalıdır ona. hatta olayın kökünden çözümlenebilmesi için arabeyin de bulunan görme işleminin gerçekleştiği bölümde de bir sorun olduğu öngörülüp komple beyin ve göz nakli yapılmalıdır bu kişiye...
devamını gör...
sinema tarihini avatarla baslatanlardan 3d alip salacan salona bakalim milad yazabiliyorlarmi
devamını gör...
2 saat 45 dakka süren filmin 3d izlenmesi tavsiye edilir, filmden çıktıktan sonra uzun bir süre gerçek hayata adapte olmakda zorlandım, yalnız gidilmemesi tavsiye edilir. çıkınca tutacak biri olsun yamacınızda.
devamını gör...
havada asılı duran dağlar ne güzeldi öyle. bir de zirve tırmanışı.
devamını gör...
james cameron isimli yönetmen arkadaşın (lafın gelişi, tanışmıyoruz) titanic adlı filmden uzun yıllar sonra (12 herhalde) tekrar yönetmen koltuğuna oturmaya değer bulduğu hatta hayatımın projesi falan dediği amerikan filmi.. o değil de titanic farklı teknik mi kullanıyordu, sürece uzun muydu neydi, bilete yansıttıkları bir farklılık vardı.. protesto etmiş gitmemiştim, oradan biliyorum.. halen daha izlememiş olmakla övünürüm, james neymiş cameron neymiş..
demek ki bu yönetmen arkadaş derdini öyle özetleyip başarıyla anlatamıyor ama peter jackson gibi üçlemeyi de göze alamıyor, uzattıkça uzatıyor filmi.. derdini uzun yoldan anlatınca da dayıyor alttan teknik alavereyi, 3d emziktir gözlüktür şaşı bakıp şaşırtıyor alemi..
uzatmayalım, dün gece müşerref olduk gözlükle.. amaan işte filmle..
ben böyle önyargılı gideyim oturayım, adam gelsin bana hakikaten teknik dalavereyi yedirsin, iyi mi?
cidden hayran kaldım pandora adı verilen gezegene..
bak sana ne anlatacağım, yukarıda sıralar gibi yaptığım sebeplerle uyuzum ben bu camerona.. dolayısıyla da ona güzelleme yaptığımı düşünmen yersiz olur.. ama filmi izlerken abartılı bir uçukluktan anladığım kadarıyla rahatsız edici derecede belirgin mesajlar vardı.. böyle bir masal olamayacağına göre herhalde ağır mesaj var diyor insan..
şamil tayyarın avatar eşleniği operasyon yöneticisi lavuk tipin yaklaşımları ve de hayvanoğluhayvankomutanın konuşmasında önleyici savaş ibaresini kullanması ve hatta terörü terörle yeneceğiz ifadeleri birebir bush vurgusuydu.. bu öyle bariz bir mesajdı ki ben acaba asıl mesaj bu değil mi dedim..
yani?
yanisi şu: kızılderililer, ıraklılar, mağdur kitlenin psikolojisi.. aslında güçlü inançlarıyla ve altı bacaklı atlar gibi sende olmayan organizmalarla değil, dualarıyla kazanabildikleri vurgusu..
giriş için yazdım bunları, manyak demezsen asıl meseleye geleyim..
ben yönetmenin çok ciddi islami mesajlar verdiğini düşünüyorum.. belki de bilmeden yapmıştır, ben üzerime alınmışımdır..
birlikte inceleyelim:
kafirler(!) gidip inananların ya da yerli halkın en önem verdikleri sembole zarar vermeyi düşünüyorlar (kıllanmıyorsan mesele yok) ki orada toplu halde ayinler(!) yapılmaktadır, hep birlikte oturan insanlar, başlarında bir kişi var, ayini o yönetiyor, hep birlikte eğiliyorlar ve dua ediyorlar..
saldırıyı yapanların karşısında mazlumlar birleşiyor ve meydana getirdikleri ordu da geri çekilince birden kuşlar (ağzım açık hala bak) uçaklara saldırıyor.. ebabil değil adları da ikran! hadi bakalım..
yerli yengehanım avcılık esnasında vurdukları geyikimsi yaratığı adeta Allahın adıyla (eywa ne lan?) kesiyor.. ona teşekkür ederek alıyor canını.. ve her türden canlıya saygı, adeta ihramda gibi, haremde gibi..
öyle bir dünya ki bağlantıları çok güçlü insanlardan oluşuyor.. kendi aralarında pek merhametli, düşmana karşı pek şedid!
güzelliklerle dolu iyiliklerle dolu barış ve kardeşlik içerisinde bir dünyaya saldırıyorsunuz, ne vereceksiniz? blue jean mi?
abartılı olduğunu biliyorum ama ben çok yoğun bir islami çağrışım algıladım..
film on numaraydı ama kahraman lazımsa onu da bizim yatalağı size kral yapıp hallederiz denmesi rahatsız ediciydi.. yengehanımı beğendim ben, tavırları oldukça saygındı..
zulmün ağır bastığı ağlama sızlama sahnelerinde yakma yıkma sahnelerinde islami hassasiyetim tavan yaptı mı, yaptı evelallah!
pek beğendim ben, tavsiye ederim, 3d şart!
biraz starship troopers al, the fellowship of the ring ve de pocahontas sotele, matrix koy biraz, v for vendetta serp.. hmm.. biraz da lost koy, orman morman..
-hepsi var tabakta ama aynı tadı alamıyorum hocam!
-evladım gözlük, gözlüğü takmamışsın!
devamını gör...
3d o kadar etkileyiciydi ki kurgu senaryo gibi şeylere eleştirel yaklaşabilecek kadar dikkat edemedim açıkçası, ilk intibam gayet güzel ama bi de evde korsan dvdden izlemek lazım sıhhatli yorum için.

ancak sinemada 3d izleme imkanı kaçırılmaması gereken filmdir.

iki sene sonra gelen edit: o kadar da harikulade bir şey değilmiş hakikaten de o temaşaya kapılıp gaza gelmişim, şu an baktığımda o kadar da abartı bir şey göremiyorum. filmden çıktığım gibi imdbde 9 vermiştim ama kademeli olarak 7ye düşürmüşüm misal.
devamını gör...
özel efektleri, ambians, konusunun kızılderililerin katledilmesi, amerika'nın yeraltındaki değerli maden petrol için ırak işgali gibi konulara gönderme yapması ve standart uzaylı filmlerinden farklı olarak insanların savaşı kaybetmelerinin iyi bir şey olarak sunulması dışında pek bir atraksiyonu olmayan film. filmin güzelliği tartışılmaz ancak kopartılan bu kadar tantanaya değer mi sorusuna hayır derim ben. ımax salonunda 3d olayı sakin sahnelerde ağaçların içinden geçerken ya da havada polenler uçuşurken falan güzel gözüküyor da, savaş sahneleri gibi hareketli sahnelerde pek bir nanesi yok gibi geldi bana.

district 9 ile bu filmi karşılaştır dersen ben sana mustafa sandaldan

onun arabası var güzel mi güzel
şoförü de var özel mi özel
malesef ruhu yok
onun için hiç mi hiç şansı yok

dizelerini söylerim. ha ama dersen ki, sana da bir toruk verseler almazmısın, toruk makto en asil duygunun insanıdır derim sana o ayrı.

diğer kılçıklarım :

--- spoiler ---

izleyicinin kafasından aşağı son düelloda albayın yönettiği robot, tüfeğini pandora panterine kaptırdığında cebinden komando bıçağını çıkarmasıyla bir kova soğuk su döken film. ulen sayın senarist insaf et, yüzlerce mühendis, fizikçi, biyolog ve niceleri uğraşmışlar insan hareketlerini sensörlerle anlayıp ona uygun hareket eden bir süper savaş makinesi yapmışlar, cebinden bıçak çekmek ne arkadaşım? çıkarsana wolverine gibi herifin elinden ikili üçlü bir bıçak adam gibi döve döve doğrasın rakibini.

--- spoiler ---


--- spoiler ---

en üzüldüğüm sahne kabilenin veliahtının çevirmene dönüştüğü sahnedir. çok değil bir ay önce adam kabilenin veliahtıydı, kabile şefinin kızını alacaktı en mutlu naviydi falan, jakesully geldi, herif hem kabileyi kaybetti, hem kızı elin dünyalısına kaptırdı, bi de üstüne toruk makto ayağına "koçum bak söylüyorum sen arkadaşlara çevir" şeklinde bir muameleye maruz kaldı. bu kadar bahtsızlıktan sonra da bu arkadaşa kahpe bir kurşunla bilmemkaç yüz kilometre yüksekten aşağı düşmek yakışırdı zaten.

--- spoiler ---


--- spoiler ---

sevgili navi ırkının ata ota boka ağaca kuşa saçlarındaki dahili usb kablosu ile bağlanırken, sevişme işlemini şapırt şupurt öpüşerek gerçekleştirmesi garibime gitmedi değil.

--- spoiler ---
devamını gör...
3d diye olaylar yaratılan konu itibari ile bi numarası olmayan hatta sıkıcı olan film, yeni bi teknolojiye göz atacam diyorsanız seyredin yoksa dokunmayın öyle kalsın.
devamını gör...


--- alıntı ---
Yönetmenliğini James Cameron'un yaptığı bilim kurgu filmi "Avatar", dünya genelinde 232,2 milyon dolarlık gişe hasılatı sağladı.

20. Century Fox'dan yapılan açıklamada, 73 milyon doları ABD'de olmak üzere toplam 232,2 milyon dolarlık gişe hasılatı elde edildiği, bu rakamlara bakıldığında, yapımı ve reklamı için yapılan 400 milyon dolarlık yatırımın karlı olduğu sonucuna varılabileceği bildirildi.Aralık ayında gösterime giren film, ilk günlerinde büyük bir başarı yakalamasına karşın, Will Smith'in oynadığı "I Am Legend"'in 77.2 milyon dolarlık ABD rekorunu kıramadı, 3 boyutlu film sektöründe "Up"ın 68,1 milyon dolarlık rekorunu kırmakla yetindi."Titanic", "Aliens" ve "Terminator" filmlerinin yönetmeni James Cameron'ın çığır açan filminde, sinema tekniklerinde son teknolojiden hiçbir masraftan kaçınılmadan faydalanıldı. Üç boyutlu olarak ta izlenebilen film, Na'vi adlı bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor

--- alıntı ---

devamını gör...
pandora gezegeni, son derece yeşillik bir yerdir. insanı çalışkan, suyu serindir. boyu beş yüz arşın kadar olan ağaçlar vardır ki heybetleriyle insanı helecana gark ederler.

mavi renkli insanına alışmak zor olsa da; gözleri güzel, endamı güzel dilberler sayesindedir ki hemen ısınıverirsiniz pandoraya.

çeşit çeşit yemişler, envai renkte nebatat, enfes hülyaların en nadidelerini sunar insana.

toruk denilen bir de hayvanları vardır ki, bizim doru atlarla hayli benzeşirler. bu bineklere binebilen yiğitler de makto namıyla bilinirler.

(bkz: evliya çelebi pandora gezegeninde)
devamını gör...
hakkında ipe sapa gelmez lafların edildiği filim.

"bıdı bıdı bıdı..." bir tane aklı başında tanım yok.

klişeymiş, ne klişesi.. ---spoiler--- medeniyetin ilkellik denilenden aslında ne kadarda aşşağlık olduğu vurgusu mu klişe. insan ırkının doymak bilmeyen arzuları yüzünden bir halkın yurdunu işgal edip "hadlerini bildirelim teröristlere" demesi mi. yada ilah edinilen bilimin, bu çıkarlar için kullanıldığı gerçeğini ilah tanımazların suratına çarpması mı. "ya aslında biz o madenleri alıp insanlığın geleceği için bilim adına kullanacaktık..."---spoiler---

yıllar sonra en unutulmaz filmler arasında yer alacak film.
devamını gör...
sozlukteki arkadaslarin konusu ve teknik kadrosu ile ilgili cok sayida doyurucu bilgi verdigi sinema filmi, ek olarak :

biraz (bkz: kurtlarla dans), biraz (bkz: pocahontas), biraz (bkz: alien), biraz (bkz: matrix), biraz (bkz: jurassic park) olarak nitelendirebilecegimiz film, izlerseniz ne demek istedigimi anlarsiniz, iyi seyirler.
devamını gör...
---spoiler---

film 2154 yılında geçer. bunu büyük puntolarla; " y-ı-l 2-1-5-4 p-a-n-d-o-r-a g-e-z-e-g-e-n-i " diye göze sokmamıştır. böylede orjinal bir şeydir.

"geldiğimiz yerde yeşil kalmadı. insan ırkı doğayı mahvetti. buraya gelip burayıda mahvedecekler. ancak sen bize yardım etmezsen"

"mistik ilahları varmış onları koruyacak olan. (hahahahaha..)" (bkz: ebabil kuşu)

bu uçan dağlar, kuşlar, parlayan çiçekler, birbirinden ilginç yaratıklar... bütün bunlar sebepsiz, başıboş olamaz. elbet bunlar bir yaratıcının eseri.

---spoiler---
devamını gör...
gittim bu filme geçen.o kadar övüldü. ilk bir saat iyiydi,sonra bir yarım saat uyudum ben,şu elemanın o ırkın çiçeğini böceğini sevip,ağaç kovuklarında romantizm yaptığı anlara denk geliyor buralar,sonra mısır almak için uyandım.kalan kısmı da mısır yemekle meşgülken yan gözle izledim.öyle büyütülecek bir film değil.hayatım değişmedi.düşündürtmedi. birşey olmadı yani.. tek bir sahne ilgimi çekti.bunların kuş yakalamaya çalıştığı bir sahne vardı,eleman kuşun zorla sırtına bindi,sonra kuşun boşluğuna soktu saçının uzantısını falan.cinsel birleşmeyi andırıyordu. ilginçti.
devamını gör...
kesinlikle her saniyesi doyurucu bir sinema şöleni. gidin bastırın parayı, oturun 3 boyutlu seyredin, gözünüz gönlünüz açılsın.

senaryo nun orjinalliği olmadığını söyleyenler için:

----- spoiler ------

senaryo her ne kadar klişe görünse de yine de güzel bir senaryo. unutmayın ki amerikalıların dünyayı kurtarması gibi mide bulandırıcı bir senaryo da olabilirdi. ha bu güzelim ırkı kurtaran da yine bir amerikalı diyenler olursa da, neticede hikayenin inanılırlığı için insanoğlunun ezici gücü karşısında karşı tarafa tüyo verecek birisi şart.

bunun da ötesinde aslında senaryo yine de özgün bir derinlik barındırıyor. belki de ilk defa artık insanoğlu insanoğluna karşı değil, insanoğlu yabancılara karşı ve bu karşılaşmada keskin bir taraf tutularak yabancılar insanlara tercih edilmiş. ana karakter dahi filmin sonunda insanlığından vazgeçerek bir navi ye dönüşmeyi tercih ediyor. insanlar boyunları bükük sürülüyorlar pandora gezegeninden ve bu bizlere ciddi bir haz veriyor. insanoğlunun gerçekleştirdiği mezalimin ve sömürünün gözümüze sokulması bir ilk değil belki evet, ama bunun bu kadar bariz gözümüze sokularak, insanoğlunun başka bir ırk tarafından afedersiniz itin tersine sokulması bir ilk.

district 9 filminde de yine benzer bir durum vardı ama uzaylılar bu kadar albenili tasvir edilmemişlerdi. sinemada ve diğer platformlarda sıklıkla vurgulanan ve avatar da zirvesini bulan bu tema aslında çok anlamlı. insanoğlunun kollektif vicdanının, yapılan haksızlıklar ve dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen çıkar amaçlı zulüm karşısında giderek kirlenmesi ve suçluluk duygusunun belli bir eşiği aşmış olmasına yorumlanabilir. giderek daha fazla soruyoruz artık "biz ne yapıyoruz, maddi redahımız adına özümüzden neleri kurban ediyoruz" diye. ve bu film de, bir yerde, ne kadar tekrarlansa da önemini yitirmeyecek bu sorunun bir estetik harika aracılığı ile yeniden sorulması.

insanlığımızdan utanır hale geldiysek bunun sorumlusu kim?

---- spoiler -------
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar