avret mahalli örtünme ilişkisi

Allah insanı kadın ve erkek olarak iki ayrı tür olarak yaratmış. her iki türe de fiziksel ve ruhsal açıdan farklı özellikler yüklemiş. islami açıdan örtünme kısaca kadınlar ve erkekler için avret mahallini uygun biçimde kapatmak demek.

güzel kadın güzelliğini, çirkin kadın çirkinliğini kapatır örtünerek. erkeklerin de kapatması gereken yerler belli zaten. burada dikkat çekmek istediğim nokta şu: kadınların avret mahalli olarak kabul edilen kısımları çok olduğu için doğal olarak erkeklere göre daha fazla örtünme emredilmiş. günümüzde sokağa çıkıldığında ise bir tezatlık söz konusu. avret mahalli daha az olan erkek daha kapalı iken, avret mahalli daha çok olan kadın daha açık. yani avret mahalli ile örtünme arasında ters bir ilişki söz konusu gibi sanki.

sokakta yalnızca atlet ve şortla gezen kadınlar var. atlet ve şortla gezen erkekler ise daha nadir. oysa erkek şartlara uygun olarak şort ve atletle bile gezebilir aslında. elbette ki olayın takva boyutu farklı. buna rağmen orantısal olarak erkekler örtünmeye kadınlara nazaran daha çok dikkat ediyor.

yazın deniz kenarlarını ele alacak olursak da tablo pek fazla değişmiyor. bir karış bez ile vücudunun bazı yerlerini kapatan kadınlar var. erkekler ise kadınlara göre daha kapalı durumdalar sahil şartlarında.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar