avukat

sağda solda envai çeşit ithama muhatap olan, ama bu itham sahiplerinin en küçük sıkıntılarında "aman avukat bey/hanım" diye peşinden koştukları meslek grubu. işleri bitince yine başa. velhasıl avukat, avukatlık kanununda geçtiği şekliyle şudur:

avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder. avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.
devamını gör...
birçok ülkede en gözde meslekler arasında yer alırken, ülkemizde toplum nazarında "yalancı, hilekar" ile eş tutulan meslek.

tabii bu imajın oluşmasında avukat meslektaşlarımızın bazı uygulamaları da yadsınamaz...
devamını gör...
kutsal ve önemli gözükse de kontrol ediniz: adamların alışveriş merkezine girerken bile üstlerini arayamazsınız, neden? çünkü kanunları yapanlar kendileridir, sanki üzerlerinde sürekli delil ve dava dosyası taşıyorlarmış gibi aratmazlar kendilerini. bankada mühendisin meslek odasından aldığı kimlik kartı geçmez ama avukatın meslek kimlik kartı geçer, neden? çünkü kanunları yapan kendileridir. bunları söyleyince yüzlerine önce mantıklı bir şeyler söylemeye çalışırlar sonra da kanun bize bu hakkı vermiş derler.
tabii açıkçası bence de bal tutan parmağını yalar ama bir tek şeyi unutmayalım sınıf üstünlüğü ve para imkanını ellerinden alın bakalım kaç tanesi avukat olur? yeni avukat olanlar bir süre cmuk avukatlığı yapar, ne de olsa para lazımdır ve az da olsa para geçer ellerine ama gidin bakın kaç tane maddi durumu iyi avukat cmuk yapar?

hatta bence doktorlar da böyledir.
bilinen iki meslek vardır hem yeminlidir ve kutsal gözükür hem işin düştüğünde onlarsız olamazsın * hem de ücret oranlarına bakarsanız diğer tüm işlerden daha fazla kazanırlar. (bunu da tartışabiliriz isteyenle *)

*
devamını gör...
hem bedenen hem de zihnen yapılan bir iştir avukatlık. dünyadaki en saygın 2-3 meslekten biridir. ülkemizde insanlar henüz değerini anlayamadı ama avrupa'da ve abd'de avukatlar herkesten çok daha büyük saygı ve itibar görürler. avrupa'da avukat olduğunuzu söylediğinizde karşınızdaki insan ceketini ilikler veya oturuşunu düzeltir vs.
ama türkiye'de ne yazık ki avukatlara hep yanlış ve kasıtlı yakıştırmalar yapılır. bunun sebepleri kıskançlık, cehalet, bilinçsizlik olarak sıralanabilir. ayrıca avukatlar aldıkları eğitimin ve mesleğin zorluğu dikkate alındığında genelde az kazanırlar. 4 yıl boyunca toplam 10sayfa çalışıp mezun olan üniversiteliler ile 4 senede binlerce sayfalık 30-40 kitabı bitiren adamı bir tutmak da ancak türkiye'de olur. meslek hayatı da çok yorucudur. gecesi gündüzü yoktur. bi bakmışsın sabaha karşı 4'te karakoldasın. ya da devamlı bir adliyeden diğerine koşturursun. bütün gün kıçının üzerinde oturup internette gezinip sonra "biz niye az kazanıyoz lan" muhabbeti yapanlar tarafından çokça da eleştirlirler . . .
devamını gör...
kanunları yaptıkları iddia edilen meslek sahibi! avukatlar hakkında şark kurnazları o kadar saçma sapan hikaylere uydurdular ama bu kadar zırvasını ilk defa duyuyorum. kanunları ne zaman barolar yapmaya başladı da haberimiz olmadı yahu?
devamını gör...
şu hayatta futbol takımı, hemşehricilik ve din-mezhep ve etnisite çekişmelerinden sonra en tiksindiğim şey meslek kavgasıdır. nedense ayaktakımı arasındaki meslek dedikodularundan en fazlasının konusu da avukatlardır. katil müvekkilini masumdur diye savunup ertesinde kalp krizine kurba giden kalp gözü avukatından, oğlunu tek bir davanın parasıyla 28 sene büyüten usta avukatına kadar nice hikayeler girdi bir kulağımdan, çıktı diğerinden.. tanıştığım emniyet mensuplarından tutun da eve gelen boyacıya kadar 'aman avukat olma, hakim-savcı ol' avukatlar yalancı sen doğrunun yanında ol diyenler mi çıkmadı. nedense bir jinekolog, bir sütçü, bir astronot üzerine bu kadar dedikodu, iftira atılmaz; şehir efsanesi uydurulmaz da avukatlar hakkında sokaktan geçen herkesin anlatacak bir hikayesi olur?

evet şimdi türkiye'de avukat olmanın avrupa'ya göre daha kolay olması, son zamanlarda akp ve yök sağolsun ortada yeteri kadar hoca yokken üstüste onlarca hukuk fakültesinin açılması, eskilerin de kontenjanlarının artırılması vs. avukatlık mesleğinin itibarını sarsan birçok maddeyi arka arkaya sıralayabiliriz. peki buradan türkiye'de hak arama özgürlüğünün önündeki engelleri avukatların koyduğunu mu çıkaracağız? yani türk milleti o kadar bilinçli, haklarının farkında ve başkalarının da haklarına riayet eden, hukukun üstünlüğüne büyük saygı duyan, gerçek kişisiyle tüzel kişisiyle kamusuyla mahkeme kararlarına birebir uyan, anlaşmazlıkları akıl yoluyla çözme iradesine sahip de; avukatlar nerede bir boşluk bulsak da bu insanları yolsak diye bakıyorlar!

türkiye'de daha hukuk yargılamasında avukat tutma zorunluluğu bile yok. yani isteyen hukuk davasını kendi başına açıp takip edebilir, iddiasını ve savunmasını hazırlar, gerekirse temyize ve hatta aihm'ye kadar gidebilir. zaten hukuk fakültelerinde nasıl olur da vatandaşı soyarız, nasıl yattığımız yerden para kazanırız, herşeyi tıkır tıkır işleyen bu düzeni nasıl hantallaştırırız derslerini alan avukatlar da bu kadar bilinli ve duyarlı bir toplumda bizim ne işimiz var deyip hayıflanıp duruyorlar bütün gün yayıla yayıla...
devamını gör...
bee movie'de sağlam ayar verilmiş meslek grubu.

filmin kahramanı olan arı avukatlık yapmaktadır. onun bir de yardımcısı vardır: sivrisinek. arı, bir işi sebebiyle olay mahallinden ayrılınca avukatlık sivrisineğe kalır. odaya giren müşteri: "aaa sen de mi avukat oldun?" der. sivrisinek: "hanımefendi ben zaten kan emiyordum. sadece çantam ve kravatım eksikti"
devamını gör...
avukat kelimesi dilimize fransızca yahut italyancadan (avvocato) geçmiştir. kelimenin asıl kökeni latincedir (advocatus). latincede advocare fiili yardıma çağırmak anlamına gelir. kelimeye şöyle etimoloji yapabiliriz: ad "birine" vocare "seslenmek"
devamını gör...
avukatlık kanununun 1. maddesinden itibaren düzenlenmiş kamu yararı ihtiva eden serbest meslek.
özel veriler istisna olmak kaydıyla, bütün kuruluşlar avukatlara hukuka uygun delilleri temin etme yolunda yardımcı olmakla yükümlüdür.
avukat hanım/bey mesleğiyle bağdaşmayan başka işlerle uğraşamayacağı gibi, milletvekilli vs gibi durumlar saklıdır.
bakanlıkların tüzel kişilikleri olmadığı için bakanlıkları hazine avukatları temsil eder ve onlara yapılacak ihtar merkezi ulusta bulunan muhakemat genel müdürlüğüne yapılır.
devamını gör...
her mesleğin artıları eksileri nimetleri ve külfetleri vardır.

avukatlığın en belirgin özelliği (türkiyede) kendini kimseye beğendirememesidir.

hakim- savcı kendisini avukattan yüksek makamda görür ve avukatların kendisinden daha fazla para kazanmasını hazmedemez, avukatı sevmez.
devlet memurları için karşılarına çıkması en son arzu edilecek meslek erbabıdır.
müvekkil gözünde avukat hep kendi parasında gözü olan kişidir. hastalanınca doktora gider ve hiç verdiği parayı düşünmez fakat avukata para verdiğinde hiç aklından çıkarmaz. aslında avukatı sevmez, işi düşmüştür bir kez.
karşı taraf için ise; bahse gerek yoktur.
tabi tüm bunlar herkes için geçerli değildir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar