aya yorgi ye adak adamaya giden müslüman

televizyon da gördüğŸümde beni dumuru uğŸratan müslümandır. adeta büyük ada da bulunan bu kiliseye akın etmektedir insanlar. çaput bağŸlama, makara açma, duvarla bozuk para yapışŸtırma, mum yakma gibi yüce dinimizde olmayan aktivitelerde bulunmaktadırlar. duvarları öpenler biler var. hatta ve hatta başŸörtülüler bile var. insanlar dilediklerini yapmakta özgürdür ama bu yaptıklarının ne kadar absürt olduğŸunun birilerinin söylemesi gerekiyor.
(bkz: allah akıl fikir ihsan eylesin)
devamını gör...
balkanlarda çok sayıda kiliseye müslümanlar da böyle ritüeller için giderler. özellikle ortodoks hristiyanlarda da, camiye, türbeye vs. giderlerin sayısı az değildir. ortak evliyalar, hikâyeler, kıssalar, adetler vs. çok yaygındır. içiçe yaşamış olmanın getirdiği bir paylaşımdır. tabi islam inancına göre nedir, neresi hurafe neresi bidattır o ayrı. tabi çaput bağlama tarzı adetler şamanizmden kalma ama türkler islam'a geçince de pek çok eski adet gibi bunu da devam ettirmişler. ilginç bir konudur bu dinler arası iletişim. bir taraftan da medeniyetler çatışması tezleri var.. ben dine kültürel bir olgu olarak baktığım için beni pek rahatsız etmiyor ama dindar kesimlere ters gelebilir bunlar. bakış açısına bağlı.
devamını gör...
yaptıklarının absürt olduğunu söyleyince hepimizin Allahı aynı değilmi diye cevap veren ama nedense camiye pek gitmeyen güruh.. en kıl olduğum şeyleride yüzlerce metre ipi israf etmeleri.. o iplerle ne urganlar örülür ne itler bağlanır bir bilseler.. bazı itlerin (bkz: imralı)da beslendiklerini biliyorum. iple boynundan bi tartmak lazım ..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar