ayakta giden yolcunun daha az ücret ödemesi

tokat gaziosmanpaşa üniversitesi eğitim fakültesi 8. geleneksel fen bilimleri proje sergisi için sınıf öğretmenliği öğrencilerinin hazırladığı proje.

projenin toplu taşıma araçlarında, ayakta ve oturarak seyahat edenlerin farklı ücret ödemesi mantığından yola çıkarak geliştirilmiş. “proje aşamasında olan sistem minibüsteki koltukların altındaki sensör sayesinde tamamen dolu olduğunu bildirdiğinde devreye giriyor. koltuklar tamamen dolduktan sonra minibüse binen öğrencilerin hepsi 1.85 lira yerine 1.50 kuruş ödeyecek.

etkinlikte ; engelleri fark ederek sinyal veren baston, yolda buzlanma olduğunda solüsyon püskürten sistem, orman yangınlarında mücadele için hazırlanan proje gibi önemsiz projeler de var tabi.

buradan
devamını gör...
her ne kadar dünyayı kurtaracak bir proje olmasa da, ayakta gitmek zorunda kaldığımız o zorlu otobüs yolculuklarında yayıla yayıla oturan hanım ablalara ve abilere beslediğimiz siniri bir nebze olsun azaltabilecek uygulama. sırf üç durak önce biniyor diye bir yolcunun tüm yolu oturarak gitme imtiyazına sahip olması inanılmaz. yetmez ama evet diyorum ben.
devamını gör...
otobüslersen bahsediyorsak, yolcu dediğimiz de eğer insansa zaten ayakta gitmemelidir normal şartlarda; hele ki bir sosyal devletlik iddiası söz konusu ise. ki devletimizin zirvesinin iddiası bu yönde, sosyal bir hukuk devletiymişiz. lakin bilhassa istanbul'da çoğu zaman soğuk sıcak demeden saati aşan otobüs yolculuklarında, bozuk yollarda ve her daim bir şekilde bozuk olan klima altında insanlar berbat bir ambiyansta tenleri temas ede ede seyahat ediyor. demiştik ya, insan olana bu reva görülmez ama insan olan da akledip ses verir ki bizim toplumda asli hususlarda halkın gereken tepkiyi verdiği pek görülmez. haliyle, kurbanlık koyunlar gibi oradan oraya taşınırlar parası hususi araç edinmeye yetmeyen mecburi yolcular.

uygulamanın çıkış yolu da pratiğe dökülme biçimi de makul ve makbul aslında, tabii delikanlı biri lazım bunu ülke çapında uygulatacak. öyle biri yok, ulaşım mafyanın elinde ve kitap fuarına bile doğal taciz halinde gitmeyi sorun etmeyen sürü halinden memnun görünüyor...
devamını gör...
şimdi hepinizin aklına geleni üşenmeyip ben yazayım da tam bir diriliş eri olduğumu fark edip beni biraz övün.

örneğin; otobüse bindim. tüm koltuklar dolu. ben kartı okuttum az çekti. bir durak geçti yolcunun biri indi. ne olacak? ben hem az vermiş olacağım hem de boş kalan koltuğa çöreklenmiş olacağım. bahsedilen sensör bunu fark ederek düt düt makinesinden bana seslenip "oturuyorsan farkı alayım hacı!" diyecekse ve tekrar gidip o farkı ödeyeceksem mevzu yok. diğer türlü hak geçer.

yine bir sistemin bugını buldum ve gururlu bir şekilde gidiyorum. hey gidi hey hey!
devamını gör...
insanlık dışı bir uygulama olurdu. parası olmayana oturmak da fazla görülmüş, ayrımcılık yapılmış olurdu.

eski sistem devam etsin, bahtına oturmak mı var, ayakta gitmek mi var, herkes hakkına razı olsun.
devamını gör...
geliştirilebilir bir proje. ayakta gitmek bedava olacak.

şöyle;

donumuza takacağımız çip, oturduk mu para yazmaya başlayacak. otobüs girişte bu çipi tanıyacak, üstelik aynı donu iki gün üst üste gördü mü sinyal vererek kişisel temizliğe de katkıda bulunacak.

şerefsizim otobüs koltukları yıllarca pırıl pırıl kalır.
devamını gör...
sadece koltukların olduğu ve hiç koltukları olmayan iki çeşit otobüs yapılarak tamamen yolcunun tercihine bırakılmalıdıhttp://r.başka türlü bir projenin gerçekleşme ihtimali yoktur.
devamını gör...
kurgu başta yanlış bi kere. türkiye gibi bir ülkede kurgu ayakta gidenin daha az ücret ödemesi şeklinde değil oturanın daha çok ücret ödemesi şeklinde olur ve bunun kontrolü de çok daha kolay olur. otobüse binen herkesten 2 lira alınır mesela, koltuklarda da çivili mekanizma olur. her koltuğun yanında bir akbil okuyucu daha olur. oturmak isteyen akbilini okutarak 1 lira daha verir ve çivili mekanizma çekilir. oturan kişi kalktığında çivili mekanizma tekrar devreye girerek diğer oturacak kişi akbil basana kadar beleş oturmalara engel olur. sistem oturana kadar bazı k*çsal yaralanmalar olabilir ama çok uzun süreceğini zannetmiyorum.

not: aylık akbil geçerli değildir.
not 2: projeyi daha da geliştirdim ama o kesin kabul göreceği için buraya yazmıyorum, projelendirip tübitaka sunacağım.
devamını gör...
otobüsün iki bölmesi olur..
arka bölme koltuklu
ön bölme koltuksuzdur..

aslında en güzeli pembebüs uygulamasıdır..
tabi karı kızla sürtüne sürtüne yolculuk etme sevdalısı
faşist ve yobaz tayfa yüzünden bu tür güzellikler hayata geçirilmez..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar