ayakta yolcu alma yasağı

#haber 

dün gece itibariyle yürürlüğe girmiş yasak. evime sadece tek bir otobüsün gittiğini başka dolmuş halk otobüsü hiç bir ulaşım alternatifinin olmadığını ve otobüse binemedigim takdirde diğer otobüsü 40 dk beklemem gerektiğini düşünürsek, sefer sayılarını artırmadan mabaddan çıkartılan bu yasanın ben ....
hiç mi feraset düşünce empati bir şey olmaz. o büzülesice g..ünün keyfine dışarda sürtenlerden dolayı işe gitmek zorunda olan insanlar otobüslere binemeyecek o otobüsler dolacak izdiham ve kavga olacak.
sizin yapacağınız işe ..kayım!
devamını gör...
hikaye 2-3 arabaya ceza yazarlar iş yapıyoruz diye sonra salarlar.
istanbul olmuş kaç milyonluk şehir. kapımın önünden geçen ümraniye-göztepe hattı 10 dk da bir olamasına rağmen tıklım tıklım.
ayaktakileri almasan millet nasıl gidecek.hiç kafa yoran yok. yasağı koyduk ama sefer sayılarını artacak halkımız mağdur olmayacak diyen yok.
gerçekten ciddi olsalardı bu yasakta turistlere kapıları aylar önceden açıp korona artışına sebeb olmazlardı.
devamını gör...
metrobüste ve metroda uygulanmayan yasaktır.

şu anda metrobüste ayakta yolculuk eden yazar bildirdi.

edit: tanımın ertesi günü sabahında yine metrobüsteyim ve hala ayaktayım.
devamını gör...
psikolog kemal sayar'ın attığı şu tweti hatırlatan yasak..

"eski sovyetler b. de bir zihniyetten söz edilir: “bize ücret öder gibi yapıyorlar, biz de çalışır gibi yapıyoruz”. devletin önlem alır gibi yapıp bunları denetlemediği, vatandaşın önlemlere uyar gibi yapıp bunları umursamadığı bir ortamda covid'le mücadele edemeyiz."
devamını gör...
istanbul için geçerli olamayacak yasaktır.

bu şehrin en uzak köşelerine binlerce devasa bina yapılmasına imar verip, şehre yeni yol dahi yapılmadığı düşünülür ise, tüm marmara bölgesinden otobüs getirsen yine ayakta yolcu kalır.

şehir bırakın kriz anını, normal zamanda dahi düzgünce yaşanabilecek şekilde tasarlanmış değil. sen kriz anında bir kriz daha yaratıyorsun.

her şeyin şovunu yapmak şart değil. bu yasak açıklaması olmadı.
devamını gör...
ötv zamlarını çakıp, pandemi döneminde sağlığı için araba alacakların önüne ket koyup sonra da otobüsler de ayakta gidemezsin yasağı koymak şaka gibi. kimse kendi isteğiyle binmiyor o toplu taşıma araçlarına.
devamını gör...
böyle böyle, ufaktan ufaktan bizim yer altı edebiyatçılarımızın köküne dinamiti döşüyorlar. 'kalbinde yer yoksa güzelim, fark etmez ben ayakta da giderim...' dizeleri ayakta yolcu ürünü olup makam koltuğunda oturanların da kalbini dağlamaktadır aynı zamanda. ayakta yolcu yasağı bu edebi akımın hayat damarlarından birini koparmak demektir. ankara ayağını denk alsın.

devamını gör...
korona öncesinde de zaman zaman bu yasak gelirdi hatta ab uyum sürecinde sık sık denetimlerin yapıldığı bir dönem vardı. minibüsçü beylerse polis aracı gördüğünde ayaktakilere "aman abiler polis çevirmesi var biraz eğilin de sizi ayakta görmesin" der ve mesele atlatılırdı. güzel ülkemde hiçbir dert çaresiz değil.
devamını gör...
ıstanbul gibi büyük bir şehirde uygulanması imkansızdır. hayatımda hiç istanbulda ayakta yolcu olmayan bir otobüse bindiğini hatırlamıyorum.
devamını gör...
ben ilk durakta binip hep aynı yere oturuyorum yasaktan etkilenmediğim gibi uygulanacağını da düşünmüyordum çünkü daha önce uygulanmamıştı ilk 10 durakta zaten otobüs doluyor 8 dk aralıklarla sefer olmasına rağmen bizim orada otobüs doluyor ki eski düzende okul olduğu zamanlarda kimi zaman otobüs tıklım tıklım dolduğu için dahi otobüs diğer duraklarda durmadan geçip gidiyor.

ankara'nın her semtinde durum üç aşağı beş yukarı böyle. sefer sayısı ve otobüs arttırılmadan bu kararı vermek için aklı evde unutmak gerekiyor.

turistler için sıkıntı yok, mitinge sıkıntı yok, vekil oğlunun 1500 kişilik düğününe sıkıntı yok ama ekmeğinin peşindeki sıradan insanlar tüm kötülüklerin anası.

işin komik kısımlardan bir diğeri de vatandaşların birbirlerine karşı anlayışsızlığı. sabah vaktinde herkes işine yetişmeye çalışırken devletin bu kararını irdelemeden herkesin birbiriyle kavga etmesi çok garip. sırf iki durak önce bindi diye kendini garantiye alan adam iki otobüs kaçırmış kişiye neden biniyorsun diye çemkiriyor. çünkü tüm sempati devlet büyüklerine harcınmış ahh ne yazık.
devamını gör...
öncelikle şunu sorayım size maaşınızı akbille mi alıyorsunuz? akbille borcunuz mu var? ayrıca şunu izah edeyim, bakın burası çok önemli, ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %4.4 büyüdü.

milletimiz bunun sevinciyle ayaktadır. öyle yer bulamama filan yok.
devamını gör...
tam bize yakışır bir çözüm.
sebepleri, alternatif gerekçeleri, olayın başını, sonunu incelemeden sonucu yasaklamak. başkalarının fizibilite çalışmaları, muhtemel risk hesaplamalarını 3 yıl yaptığı işleri biz 3 dakikada sonuca bağlarız.
hem tam kadro işe gitsinler hem minibüse binmesinler. hem yan yana yürümesinler hem otobüse binmesinler. ışınlanmayı bulsunlar ama %135 ötv ile ışınlansınlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar