le point isimli fransız dergisinin manşet niteliğindeki kapak haberi. kronolojiden çok nörolojik sıralama gibi geldi bana, en sonda erdoğan yazması olayların kısır döngüsü olarak kendisinin görülmesinden kaynaklanıyor sanırım.
devamını gör...
savaş demişler ama yenilgimiz kapıda diye başlık atabilirlerdi. kudurta kudurta ne hale getirdik adamları.
ayasofya bizim ülkemizde,
suriye dibimizde,
libya deniz komşumuz,
erdoğan liderimiz.
savaş göbek adımız.
barış (islam) dinimiz.

kapı ise sizin kapınız. o kapıdan kafanızı çıkarıp çıkarıp mahalle dedikoducusu gibi hakkımızda konuşmayı bırakırsanız çok fazla dert edecek bir şeyiniz kalmıyor zaten. yemin ederim şu özendiğimiz avrupa kadar aptal milletler topluluğu yok. bir ucunda bir manşet atarlar öbür ucuna bakarsınız aynı manşet. alayı kaypak ama öyle böyle değil. amerika ve ingiltere bunların yanında delikanlı kalıyor.
devamını gör...
yeni bir post modern şiir gibi duruyor.

kaygılız kaygılıyız diyor birileri
ayasofya suriye libya akdeniz erdoğan
savaş kapımızda
kimin fikriydi bu çığırtkanlık
bizi korku bizi gelecek kaygımız yargılardı
bütün çağdaş milletler "stop the terror"
şimdi şu vuruşu bir izleyin
savaşın da Allah'ı vardır şüphesiz
koynuma döneceksen sen de sevgilim
aç kapıyı gel hele bi soluklan
devamını gör...
dünya yeniden bir ırak, yeniden bir afganistan, yeniden bir bosna, dünya yeniden büyük bir savaş arayışında. bunun nedeni giderek çoğalan dünya nufüsü, giderek çoğalan ekonomik dengesizlikler, giderek çoğalan gelir ve kazanç adaletsizliği, giderek yükselen göçmen nufüs ve beraberinde gelen ulusalcı milliyetçi akımlar. dünya her yüzyılda bir çok büyük savaşlara, çok büyük yıkımlara, çok ciddi sınır değişimlerine şahit olmuştur. birinci dünya savaşının üzerinden yüzyılı aşkın bir süre geçti ve o dönemdeki alınan kararlar, şimdiki dünya için yeterli olmayan, gerekçelendirilemeyen, işlevselliğini yitirmiş bilgi notu haline geldi. yok dünyayı yöneten rockfeller soros moros gibi komplo teorilerine kulak tıkamamakla birlikte, konjonktürü iyi okumak lazım. dünya da çok ciddi anlamda yükselen ulusalcı bir akım var. avrupanın göbeğinde milliyetçi muhafazakar partiler taraftar topluyor, rusya da, çin de ve dahi ülkemizde de bu durum böyle. hepsi 1900 önceki refah sınırlarına geri dönmek, geniş alanlara hükmederek, kendi ırklarının hakim konumda olmasını istiyor. kimi bunun için din i kullanırken kimi de direk olarak "ari ırk" fikrini savunmaktan geri durmuyor.

yunanistan küçük enişte olarak muhtemelen bu savaşın ateşlenmesinde fitil görevi görerek en büyük zararı görecek ülkelerdendir. fransızlar, aslında fransa halkından ziyade fransız politikacılar, gerçekten ucuz politika malzemeleriyle ( bizdekine benzer ) iç siyasete mesaj vermek için dünya üzerinde hakimiyetlerini ilan etmek gibi safça düşünceleri var. ancak dünya bunu yemiyor. kendileri de bir aksiyon yapamıyorlar. olsaydı fransız lejyonları libya çöllerinde hafter safında olurdu.

her neyse konu çok çetrefilli ve uzun. son düzlükte olacak olan, büyük ve son savaş. öyle dini motifler deccal vs gibi hikayesel betimlemelere gerek yok. cemil meriç in dediği gibi hira ve olimpos un son kavgası olacak. gerek fiilen gerek vekaleten.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar