ayasofya'yı müslümanlar yaptı

senai demirci açıklaması.

cümle böyle cımbızlanırsa ne diyo lan bu dedirtiyor ama aslında demirci'nin açıklamasının tamamına bakınca doğru söylüyor. ama o cümle cımbızlanacak ve kullanılacak.

din derken sadece islam mı, bütün dinleri mi içine alan bir kavram?

din dediğimizde islam’dan bahsediyoruz. kültürel dinlerden bahsetmiyoruz. islam, hz. adem’den başlıyor. ilk din. isa aleyhisselamın getirdiği din, islam’dır. musa aleyhisselam da yahudi değil. isa aleyhisselama tabi olanlar müslüman’dır. ayasofya’yı yapan hıristiyanlar değil, müslümanlardır. çünkü isa aleyhisselama tabi olanların yaptığı mabet, müslümanların yaptığı mabettir. o günün kilisesi bugünün camisi ile eşittir. çünkü son dinin son mensupları bir mabet inşa ediyor. din kelimesini kültürel bağlamdan uzakta tarif edelim, din: borç demektir. bir insanın dini kendisinin kendisine borç verildiğini gördüğünde başlar. aklı başında bir insanın kendisine sorması gereken ilk soru: ben nasıl oldu da var oldum? kendim temin etmediğime göre bu bende emanettir. din yani borç duygusu böyle başlar. çok sade bir şey bu. insan olmak yetiyor.
devamını gör...
hatalı bir beyanat.

ayasofya'yı hazreti isa aleyhisselam'a tabi olanlar değil, ona tapanlar yapmıştır. teslis inancına sahip birine müslüman diyemeyiz.
devamını gör...
yukarıdaki tanıma göre, mısır piramitlerini,maya inka tapınaklarını, göbekli tepeyi, notr dame klisesini , bizim evi de müslümanlar yapmıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar