ayet hadisten üstündür

kaynak bakımından kur'an-ı kerim'i birinci sıraya koyan kişi beyanı.
hadisleri bir rivayet olarak inkar etmiyorum ancak asla kur'an-ı kerim ile aynı kategoride de görmüyorum. bir tarafta Allah'ın koruyacağını belirttiği vahyi diğer tarafta kullar aracılığıyla iletilen sözler. Allah dileseydi hadisler ile ilgili de hüküm verebilirdi.
şimdi bu sözlerden sahabelere hakaret, Allah'ın elçisine iftira çıkaracaklar varsa Allah'ın laneti onların üstüne olsun.
hadis inkarcısı değilim ama hadisi ayet ile bir tutmuyorum.
devamını gör...
hadis-i şeriflerin, ayetlere aykırı olduğunu zanneden kişi beyanı.. halbuki nakledilen hadisler yoluyla ümmeti müslüman islamı pratikte nasıl yaşayacağını öğrenmiştir. mümin kişi hadisleri haşa kur'an ayetlerinden ön planda tutmaz zaten.
devamını gör...
temel islam bilimleri metodolojisinde baz alınan durumdur. islam kaynaklarının 1. sırası kuran-ı kerim'e, 2. sırası hadis-i şerife ayrılmıştır. en basit deyimle bir hadisin sahihliği teyit edilirken kur'an a bakılarak islama ters düşüp düsmediği kontrol ediliyorsa burda asıl ve şeksiz şüphesiz kabul edilen kaynak kuran-ı kerimdir. hadisler ise sahabi döneminden itibaren geliştirilen metodolojiyle gruplara ayrılmış, kitaplaştırılarak ümmetin işi kolaylaştırılmıştır. söz konusu söylemin hadis inkarcılığiyla nasıl bir alakası var anlamadım. hepsi baş üstüdür.
devamını gör...
bir ayetin hatırlanmasını icap ettiren önerme.

de ki: "eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir."

"türkiye mi daha stratejik konuma sahip istanbul mu?" nevinden lüzumsuz birtakım tartışmalar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar