aykırı olmak

diğŸerlerinden farklı olmaktır.

ancak türkiye'de ve dahi diğŸer dünya ülkelerinde -insanın olduğŸu her yerde- aykırı olmak, cümlelerle ifade ediliyor ve yanlışŸ yapılıyor.

bir insan aykırıysa bunu zaten belli eder. karşŸısındaki insan çok salak değŸilse anlar. hareketlerinden, giyiminden, kuşŸamından, sözlerinden, okuduğŸu kitaplardan, dinlediğŸi müziklerden vs vs...

"ben aykırıyım, çok farklıyım, küçükken de böyleydim" gibi cins yorumlar, "ben aykırım" diyen insana karşŸı şŸöyle fikirlere yol açıyor:

hayır, sen bir eziksin. hayatın boyunca diğŸerlerinden bir farkın olmadığŸı için zorla fark yaratmaya çalışŸıyorsun. bunun için en tuhaf hareketleri yapıp insanların dikkatini çekiyorsun. ve sanıyorsun ki o insanlar sana, "ay ne kadar farklı, aykırı bir tip" diyecekler...

"kim la bu bebe, uzaylıya benzemişŸ" diyecekler, haberin yok.
devamını gör...
her zaman iyi birşey değildir çünkü çok dikkat çekersiniz ki hayatta dikkat çekmemeniz gereken zamanlarda olduğunu düşünürsek faydasından çok zararı vardır hiç bulaşmayın.
devamını gör...
fazlası göze batmaya ve toplum tarafından dışlanmaya neden olan durum. bu tarz insanların özelliği önlerine sunulan her şeyi hemen kabul etmemeleridir. aslında doğru olan da budur. her iyinin içinde bir kötü, her kötünün içinde de bir iyi yön vardır. bunu göz ardı ederseniz ya mutaassıp olursunuz ya da zalim.

bakıyorum da ömrüm aykırı olmakla geçmiş hep. "*chp'li misin" diye de az çıkışmadılar bana. bazen münafık olarak suçlandım, bazen yobaz. fakat ben hep orta yolu aradım. en mutaassıp olduğum konuda bile "acaba" sorusu aklımdan geçmedi değil. dünyada iyiler gibi kötülerin de olduğunu ihmal etmedim. yanıldığım çok nokta oldu elbette fakat bu da benim her konuda doğru olamayacağımı gösterdi. bir nevi yardımcı oldu yani. her oluşumun içinde kötü insanların da olabileceğini, bunların yetkilerini kötüye kullanabileceğini, daha da kötüsü bilerek fitne çıkarmak isteyebileceklerini yok saymadım hiçbir zaman. bu sayede insanı kör olmaya iten tarafgirlikten kurtuldum elhamdülillah. şimdiki sorunların temelinde de bu var aslında. kendi fikirlerini mutlak doğru kabul edip, karşıdakinin fikirlerini mutlak yanlış kabul etmek. işte bu hem mutaassıp olmaktır hem de zulümdür. bu yüzden de çok şükür siyasi bir tarafgirliğim yok.

aykırı olmak sadece siyasi yönden olmuyor. ciddi ortamda laubali, laubali ortamda ciddi takılasım geliyor hep. bilerek yaptığım bir şey de değil. aslında aykırı olmak her zaman iyi bir şey de değil. çünkü bir zaman sonra olumlu yorumlanacak olayların içinde olumsuzluğa odaklanmaya neden oluyor. o noktanın da olumlu olmasına kafayı takmaya neden oluypr. mükemmel bir şey yok halbuki. bazen bazı şeyleri görmezden gelmek lazım. her neyse fazla uzattım.
devamını gör...
son zamanlarda kültürün ve törenin dışına çıkılarak olunduğu sanılan şey.

ahlakı, ana-baba rızasını*, edebi ve daha nice bu topraklarda hüküm süren şeyi reddedip batının olmayan fikir ve akımlarını benimseyince bir halt becerdiğini sanan mahluklar türemiş son zamanlarda. yaptıkları aykırılıkları(!) kamuoyuna sunup kendi aklından üç-beş kişide bunlara şakşakçılık yaptı mı tamam oluyor. toplumdaki normları yıktıklarını sanarak burunları bir karış havada içimizde dolaşıyorlar...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar