adnan islamoğulları'nın recep tayyip erdoğan ve son 'özür meseleleri' ile ilgili muhteşem bir analizi.

yazıda iktidar-güç ilişkileri ve gücün bilinçaltını ortaya çıkarmadaki rolü çok iyi anlatılmış.

''gençlik yıllarının okumalarından şablonlar vardır kafasında. yalan söyleyen tarih utansın, son devrin din mazlumları, bize nasıl kıydınız ve benzeri. siyâsetin sekerât drajelerinden oluşmuş pek çok retorik servise sunmağa hazırdır hafızasında.

fütursuzca sarf eder bunları meydanlarda, kameralar önünde.

“on bin, yirmi bin, otuz bin, kırk bin, elli bin insanı acımasızca öldürmüşler” der seçim meydanlarında.

aradan bir zaman geçer bu kez net, küsûratlı rakam verir, “13.806 kişi öldürülmüştür” der.

gücüne o kadar inanmaktadır ki, daha evvel verdiği “elli bin” rakamını kendisine kimsenin hatırlatmağa cesaret edemediğinden emindir. gücüne o kadar inanmaktadır ki, “özür dilemek gerekiyorsa, ben devletim adına özür diliyorum” der.

devlet onun babasının çiftliğidir.

“verdimse ben verdim n’olmuş yani ” diyenle benzeşir o ân. aynı güce râm olmak böyle bir şeydir.

çevresindekiler harekete geçer hemen.
“ne kadar da isâbetli buyurdunuz, biz seksen yıldır nasıl da fark etmedik bu cinayetleri, katliamı, yazıklar olsun bize” diyerek bir koro oluştururlar.

bir zamanlar radikal islâmcısı, sonra hadep’li bir kürtçü olan bir milletvekili, içindeki kemiksiz liberali keşfetmiş ve onun partisinden vekil seçilmiştir. kameraların karşısında devam ettirir hayatını âdeta. kin kusar, ağzından salyalar akar. koronun baş solistidir. arkasındaki gücün o da farkındadır. mareşal favzi çakmak’a kadar uzar çatal dili. saldırır. hakaretler eder.

o ise sessizce olan biteni izler.. tepkilere bakar. kayda değer bir tepki gelmiyorsa krizi tırmandırır, siyâseten nemalanmağa devam eder. kayda değer bir tepki de gelmez. çünkü “bir kısım medya”nın yerini hemen hemen tamamı satın alınmış “yandaş medya” almıştır. devamlı surette alkışlarlar ve alkışlanmaktan büyük haz alır. gücünün en önemli kaynağı da o bitip tükenmek bilmeyen alkışlardır.

“ananı da al git” der..
''

http://www.cogitosozluk.net...



devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar