ayna ayna söyle bana

"varmı benden daha kerizi, bu dünyada" diye devam eden, açlık ve parasızlık içinde yaşayan, verdiği oydan pişman olan insanların lafı.
devamını gör...
pamuk prenses kitabının en meşhur cümlesi olmakla beraber, üzerine yüzlerce senaryo yazılmış, her skece konu olmuş, her komedide tuzu bulunmuş cümledir.
devamını gör...
'var mı benden daha güzel bu dünyada' diye devam eden masal kahramanındaki kraliçe girizgahı;

aynanın özüne uygun davranmayıp, kişiyi olduğu gibi yansıtmadan yalancılık yapmasıyla hiçbir zaman doğru cevap alamayacak kraliçe sorusudur. zaten doğrunun peşinde değil duymak istediğinin peşindedir...
doğruları duyduğunda, kendini olduğu gibi gösterip yapması gerekeni yaptığında kraliçe tarafından binlerce parçaya ayrılacak onurlu bir intihar eylemi gerçekleştirir artık yıllar veren bu azaptan..

- hayır kraliçem var!

sözüyle birlikte gerçekleri kaldıramayan kötülüğü ruhunun her zerresi sarmış olan insan yıllarca duysa bile yalan olduğunu bile bile 'evet sensin en güzel kraliçem' bir kez duymaya dayanamaz 'hayır ı', aynanın onurlu davraşıyla birlikte yıllardır ona hizmet vermiş olan kendine ait herşeyi parçalayan ruhta aciz, zavallı, zihniyete sahip olan insanların herbiridir aslında burda baş karakter...

aynalara bakınca birer kraliçe mi oluyoruz? baktığımızda aynaya ondan doğruyu ama yalnızca doğruları mı istiyoruz, yoksa görmek istediklerimiz mi görüyor gözlerimiz. aynanın iyice bakınca görebildiğin içindeki derinlikleri görebiliyor muyuz? bir elmanın güzelliğine kanıyor muyuz? ona dokunmak, onu tadmak için 'bir ısırıktan bir şey çıkmaz' mı diyoruz?


"söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar