aynı anda birden fazla dine inanmak

hiç de sırıtmayacak eylem zira her şey önceden düşünülmüş kutsal günler birbiriyle çakışmıyor. ben perşembeyi cumaya bağlayan akşam cemimi yaparım, cuma günü cuma namazımı kılarım, cumartesi sinagoga giderim, pazar günü kilise ayinine katılırım. hiçbir dini grubun cemaati de daha uyanmadı ha...
devamını gör...
sept günü istavroz getirerek hacca giderken yoga yapmakla kalmayıp ulu manitu için kurban kesmekle neticelenecek saçmalık. mesela bunları insanların zihnine çakmak için semavi dinler diye birşey uydurdular. ayık olmak gerek zira Allah katında din islamdır
devamını gör...
mümkünatı olmayandır. mevcut dinler üzerinden gitmek yerine x ve y diye hayali iki din üzerinden gidelim.

eğer x dini kapsamında y'nin de kabul edilebilir olduğu ve inanılabilirliği varsa x ve y hakikati ifade etmek bakımından ortak kabul edilir. bu açıdan x'in müntesipleri aynı zaman da y'nin de müntesipleri olurlar. daha doğru bir ifadeyle y'ye olan inanç x'e olan inancın kapsamına dahildir. bu durumda aslında yine bir tek dine inanmış olursunuz.

ancak durum tam tersi ise. x ve y hakikati ifade etme noktasında birbirlerini yalanlıyorsa, hem x'e hem y'ye inanan bir kimse, hem x'in hem y'nin yalan dediği bir şeyi doğru kabul etmiş olacağından gerçekte ne x'in ne de y'nin müntesibi olacaktır.
devamını gör...
mümkünatı olandır. iki dinin birbirleri kapsamında inanılabilirliği varsa bu iki din hakikati ifade etmek bakımından ortak kabul edilmez. birine inanan diğerine inanmış sayılamaz. tamamen ayrı dinler olduklarından kendi hükümleri vardır, yerine getirilmesi gerekir.
devamını gör...
alnı secdeye gittiği halde işçisinin maaşından kesen, primini ödemeyen hacı amcaları gördükten sonra islamiyet ve emperyalizm dinine inanan nicesinin ülkede olduğuna inanıyorum. çünkü islamiyetin haram ettiği, kul hakkı yemenin önemi ve arzının bilenerek çiğnenmesi başka bir hususa tapıldığının göstergesi; paraya..
devamını gör...
hiçbir zaman samimi bulamadığım insan tipi. everything little little into the middle diyenlerden hazzetmem. ya siyahsın ya da beyaz bu hayatta. öyle herşeyden parça parça alayım kendi dinimi oluşturayım diye bir şey yok. kararını vereceksin tıpkı hayatta aldığın diğer kararlar gibi. karınca misali safı belli olan her şekilde kazanıyor. safı belli olmayan da her yola sürüklenip şeytanın çalışanı oluyor tıpkı kertenkele misali.
devamını gör...
bazı arkadaşlar inancını kız tavlamak için kullanır. inanmadığı şeyler kızın inandığı şeyler olunca çocuk bir anda inanmaya başlar. ya da inandığı şeyler kızın inanmadığı şeyler olunca mürted olur. aynı anda bir kaç kıza yürüyen kişi de yürüdüğü kız kadar dine sahip olabilir.
devamını gör...
yukarıdaki 18 tanımın hepsinden bağımsız olarak; “birden fazla din” ifadesinde bir yanılma payı olduğu görüşündeyim. zira tek din vardır o da tevhid’tir. islam kavramlarından öylesine uzağız ki doğru yanlışı ayırt etmeksizin günlük yaşantımızda islam’ı konuşuyoruz. vay bize...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar