aynı kitabı tekrar tekrar okumak

bazı kitaplar vardır tekrar tekrar okunur. aklına düşer bir kısmını açar okursun, bir şeyi unutur tekrar okursun.. o kitabın yaşattığı hisleri hatırlar tekrar baştan okursun.
ilk seferinde verdiği tadı vermez ama tekrarında dikkatini çekmeyen çok ince detaylara takılır, yeni bir şeyleri hafızana kazırsın.
zordur böyle kitaplar bulmak. baş tacı, baş ucu kitaplarıdır.
devamını gör...
tekrar tekrar derken bir şeyini çıkartmayalım da, neyse onu demeyecektim ben. bazı kitaplar vardır ki insanın içine işler hala oğlu, apartman boşluğunda en paspal halinle karşılaştığın güzel komşu kızı gibidir ya da mahallede hep utuzulduğun fırlama velet. ya aklın kalmıştır onda ya da heveslerin.
devamını gör...
okudukça veya unuttukça okunan, kendisini okutan kitaplardır. aldığınız haz bitmez, kendisini sürekli yeniler, her seferinde "lan burayı nasıl kaçırmışım" bile diyebileceğin başucu dostlarıdır.
devamını gör...
tefsir ve hadis kitapları bu minvalde kitaplardandır. ayrıca herkesin kendi ihtisas alanına ilişkin kitaplarda böyledir. sözgelimi bir mühendis için calculus hiçbir zaman önemini yitirmez. hele bazı kitaplar vardır ki okuyanın ruh haline göre kendisi de başka bir renge bürünür. sözgelimi mevlananın mesnevi-i manevi adlı eseri. hele de farsça biliyorsanız tadından yenmez.
devamını gör...
çok kitap okuyacağına iyi bir kitabı çok oku derler.
farabi ,aristoteles'in nefs üzerine adlı kitabını iki yüz kere , fizika'sını kırk kere okudum ama halen yeniden okumaya muhtaç olduğumu görüyorum diyor. ibni sina da metafizikayı ezberleyene değin kırk kez okumuş. kimse ''söyle bakalım ibni ! okuduğundan ne anladın? '' diye sormadan öyle kendi kendine '' ben bunu okudum ama maksadını kavrayamadım '' demiş .ve onların düşünmedeki salahiyetleri ortada.

demek çok okuyorsun.. oku bakalım. ne de olsa kimse okuduğundan ne anladın diye sormuyor.
devamını gör...
çoğu zaman okuma eylemini niçin yaptığınızla doğrudan ilintilidir. bir kitapta hangi yazım teknikleri nasıl kullanılmış, kurgu kurulumu nasıl sağlanmış, karakterler nasıl konumlandırılmış, eleştirilme okuma yapmak için ya da sadece sevdiğiniz için bile birden fazla kez okunabilir. tabii akla ‘sonun başlangıcı anlamlı kılması’ düşüncesi de yadsınamayacak derecede önemlidir. yahya kemal şiirlerinde olduğu gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar