ayrık otu

buğdaygillerden yabani bir kök bitkidir.
her türlü ortamda ve şartlarda yaşayabilen, kuraklığa ve en kötü şartlara dahi çok dayanıklı bir kök bitkidir.
tohumla ve köklerle çoğalır.
koparılan, sökülen, ayrık kökleri parçalandıkça, her parça yeni bir bitki oluşur.
büyümeye başladığı toprağı kısa zamanda sarar, kuşatır, istila eder.
başka bitkilerin büyümesine ve gelişmesine fırsat vermez .
vatanı ve anayurdu bilinmiyen bu kök bitki toprak dönemi ve evresinde olanlarca sevilmez ancak bazı hastalıklalara iyi gelmeside onun makus kaderi sayılabilir.

müdahil bitiveren ve filiz veren sürgün kök tanım: bizim dilimizde 'ayrık otu' olarak nitelenen bu bitki 'rhizoma graminis' olarak literatürde karşılık bulur yani 'ayrık kökü', tohum ve kök ile çoğaldığı ve yüzey'ine yapılan her müdahale ile kök ve aslından, özünden başka bir baş verme, filiz verme, bitiverme ile çoğaldığı göz önüne alınırsa ve kendisine yapılan yapılacak müdahalenin dokunmadan ve derinlik verilerek toprağı ile beraber alınması gerekliği bilgisi bize söz konusu bitkinin 'ot' değil de 'kök' olarak isimlendirilmesini gerektiriyor. ayrık otu değil ayrık kökü'dür esas mesele yeğen.*
kök bitki olması hasebiyle vatansız ve anayurdu belirsiz, yani bilinmeyen -ki bu olmayandır- vatansız olması dahi bir başka tanım iktiza eder. sende bu ütapya onda ki disütupya. kökünden varlık kazanan ve çoğalan bir bitkinin köklerinden yoksun olması ya da bu duruma azad oluş ve veya öz-gürleşizm diyelim.

sevilmemesi ve kendisine karşı mücade meselesi ise, istihsal olunan faydalı, kullanılabilir, zıkkımlanabilir bitkilere zarar vermesidir. ona karşı bu mücadele ve şiddet, toprağa bağlı bir durumdan doğar yani statüqudan. korunmak istenen yapı'dır. çok şey söylenebilir söylenmiş zaten. toprağın yüzeyine boy veren bir kök vermedir. sen onun yüzey'inden ancak tanır ve onunla sınırlı kalırsın o ise kök verir, kök salar köklerine, bu salarlık mahdut kendisi değil başka bir'idir, salarlık burada sayımsız bir sonsuzluk içerir.
uç vermesi kök vermesi, olmasıdır, filiz vermesi de yüzey bir okumadır, sürgün dahi değil sürgidimli olunumdur.
bu ayrık otu denen ayrık kök, tüm bu nitelik ve bunlardan fazla açılmalara haiz ve sahip bir canlı olarak kategorik bir yanlış içindedir. zira nebatat (bitkisel) değil hayvanati (hayvansı) bir tanım ister ya da hem bitki hem hayvan, hayvanbitkisi-bitkihayvanı olarak kategorilensindir. yeğenim : 'uu beybi bende bir hareketlenme oldu'.*

(bkz: rizom)

(bkz: piç)

ancak tüm bu halleri ve ona karşı yapılan düşman-şiddet karşısında onun insan gövde-bedenine faydaları -ki bu dahi başka bir tanıma ve tartışmaya götürür bizi- :

kökleri toplanarak yıkanır. gölgede kurutulur. kurutulan kök ezilir. 1 litre suya 1 su bardağı katılır. kaynatıldıktan sonra süzülür. günde 3-4 defa bir çorba kaşığı içilir:
- mide ve bağırsak iltihaplarında faydalıdır.
- idrar yanmalarını keser.
- idrar söktürür.
- böbrek ağrılarına faydalıdır.
- kanı temizler.
- terlemeyi sağlar.
- albümini atar.
daha ne yapsın braderim, habire versin fayda ama bilmesler faydası o hallerinden istihsal oluna! Allahtan kork hemşire ve ağabeylerim.*
devamını gör...
bundan 3 yıl önce geceleri ismini ne koyalım diye düşündüğümüz bir grup vardı, işte o büyümüş de kendi şarkısı, klibi olmuş. tebrik ediyorum. deli kızın kolyesi
tanıma gelecek olursak, eskişehirde bir müzik grubu, güzel insanlardan oluşan. ayrıca çok güzel gypsy şarkıları söylediler.
devamını gör...
son yanlış bükücü herhalde bu. çaktın mi? kapiiiis? ayiktin mi? anladiiiiii? ooo yeaaaa? gibi kısa ilgi çekici kelimeleri cümlelerin sonuna ekleyerek kendince aydınlanma yasamamızı sağlama gayretini takdir ediyorum. ogret bize, anlat bize gerçekleri, hakikatı göster bize lütfen. sen yokken karanlıkta kaybolmustum resmen. sayende su an buda'nın ışığını gördüm.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar