ayrıkotu

1. (Tematik)
temmuz-agustos aylari arasinda yesil veya morumsu-yesil renkli basaklar veren, 30-100 cm boyunda, çok senelik otsu bir bitki. toprak altinda çok fazla yayilmis olan ana kökleri bulunur. bilhassa kumlu topraklari sever
devamını gör...
2. (Tematik)
bitkinin etli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halk ilacıdır. kökler mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki tas ve kumları düşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.
devamını gör...
3. (Tematik)
buğdaygillerden yabani bir bitkidir. sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır, ilkbahar ve sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.köklerinde yüksek miktarlarda potar ve şeker vardır. mekkeayrığı (idrisotu, andropogon) denilen çeşidi de, ayrıkotunun özelliklerini taşır. ancak domuzayrığı (cynodon dactylon) türü zararlıdır.
devamını gör...
* *
istenmeyen, fazlalık hissedilen ya da burnumuzun dibinde bitiveren kişiler için ayrık otu gibi deriz * çünkü arsız bir ottur. şöyle bir rivayet okudum, yedi yıl bir kayanın tepesinde susuz, topraksız kalmış da toprağa kavuşur kavuşmaz neredeyse kuruyacaktım demiş...

çok dayanıklı ve arsız bir bitki olduğu için tarım alanlarının en zararlı otlarından biridir ama ayrık otu, klasik yunan döneminden bu yana bitkisel ilaç olarak kullanılmış ve hasta köpekler toprağı kazarak kökleri yermiş çünkü ciddi bir antiseptik.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.