pozitif ayrımcılık gibi olsa da, aslında kadının daha kırılgan yapısından dolayı önceliği ona vermektir. ve genelde erkekler ayrılık durumlarında haksız kısımdır. ister iç dünyalarında yaşadıklarından deyin, ister kadının anlatımından ama erkeğin daha haksız olmadığı bir ayrılık neredeyse görmedim. **
devamını gör...
kadının konuyu daha çok dillendirip yaydığından böyle olduğunu düşünüyorum. e tabi konuyu yayarken de " ben suçluyum" başlığıyla yaymıyordur. erkek daha pasif kaldığından suç da üstüne kalıyor haliyle.
devamını gör...
adına feminizm denilecek belki, belki de kendi ayakları üzerinde duran kadın profilinden yola çıkarak laçka edebiyatı yapacaklardır fakat bir ayrılıkta kendini zor toparlayacak olan kadındır çoğunlukla. kendi başına yaşam süreci, erkek işlerini yerine getirme çabası ve dul yaftası kadın için zorluktur. bir kadının ayrılıp da babaevine dönmesiyle hiçbir şey bitmiyor aksine her şey yeni başlıyor. evvela her yükselen ses kırıyor kadını, yenilen her lokma boğazdan geçmek için nasıl zorlu yol katediyor ki; anlatmak güçtür. erkek için de zorluklar vardır ama kadın daha ağır basıyor. bu konuda varsayımdan öte tecrübe daha akli sonuçlar verir.

dipnot: genel anlamda yazılan yazıya nazaran, ayrılık konusunda haksızlığa uğrayan erkeklerin de var olduğunu biliyorum.
devamını gör...
kendilerini aklamayacak (çevreden bahsediyorum) bir durumdur.

çevre dediğimiz toplumun bizi sarmalayan katmanı oluyor değil mi? ayrılık durumunda kandının mağduriyetini kafa sallayarak, cıklayarak onaylar gibi görünen insanlarla, başka bir boşanmış kadını yaftayalanlar, ev kiralamayanlar, işinde gücünde destek olmayanlar ona yaşamı daha zor kılanlar aynı insanlar aslında. ayrılık durumunda hiç kimse (tüm çevreler dahil) burnunu sokmasa, taraf olmasa keşke de yeter ki kendi işine baksa. toplum aynı toplum, eğitilmesi, törpülenmesi gereken toplum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar