baban kimdi bilemezdin şerefsiz

a: osmanoğulları zorla, türk milletinin hakimiyet ve saltanatına el koymuşlardı.
b: osmanlı olmasaydı baban kimdi bilemezdin şerrefsiz.
c: bundan iyi şiir olur paşam.
devamını gör...
neyzen tevfik'e ait olduğu sanılan fakat mutlu çelik'in şiirinde geçen cümledir.

ne ararsın tanrı ile aramda
sen kimsin ki orucumu sorarsın?
hakikatten gözün yoksa haramda
başı açığa neden türban sorarsın?

rakı şarap içiyorsam sanane
yoksa sana bir zararım içerim
ikimizde gelsek kıldan köprüye
ben dürüstsem sarhoşkende geçerim

esir iken mümkün müdür ibadet,
yatıp kalkıp atatürk'e dua et,
senin gibi dürzülerin yüzünden,
dininden de soğuyacak bu millet,

işgaldeki hali sakın unutma,
atatürk'e dil uzatma sebepsiz,
sen anandan yine çıkardın amma,
baban kimdi bilemezdin şerefsiz.

devamını gör...
kendi babasını araştırmayı bırakıp başkalarının kimi sevip sevmediğinden yola çıkarak,tarih kustuğunu sanarak insanların genlerini araştıran birinin yazdığı saçmalıklar bütününden bir cümle.
devamını gör...
gayet de bilirdik şeklinde atar yapılası hezeyan. bir defa, üç paşalar senden benden on yüz bin milyon kat daha akıllıydı. ittihatçılar, anadolu'nun çeşitli yerlerine silah ve mühimmat saklatmıştı, ulusal direniş hareketini konya merkezli olarak gerilla tipi çetelerle yürütecekti.

hadi geç bunları... babamın kim olduğunu bilmemi sağlayan zaten benim atalarım lan! seyit onbaşı sen miydin? peki sütçü imam, yörük ali? tekalif-i milliye'de sen mi varını yoğunu seferber ettin, cami kubbesini eritip sen mi kurşun döktün?! uzak asya'dan ayni/nakdi yardım mı gönderdin? sen mi cephede öldün?

sizin o üç kuruşluk kefaret teolojinize e mi!
devamını gör...
babalarla analarla uğraşmak tartışma konusu yapmak hiç gereksiz bir konu. atatürk ulusal kurtuluşun lideridir ama tek başına savaşıp düşmanı denize dökmedi. denize döken bu milletin iradesidir. bu iradenin başındada atatürk tarihin bir gerçeği olarak yer aldı. diğer bir konu 500 yıl hüküm süren dünya tarihine damgasını vuran türk olması ile gurur duyduğumuz osmanlıya da hakkını vermek gerekir. ikisi de bizim geçmişimiz atilla, salladineyübi, kılıçaslan, osmanlı ve atatürk hepsi biziz ve hepsini minnetle anıyoruz. hangisini çıkartsak bu gün biz biz oluruz? tekini bile çıkartamayız. türküz, müslümanız, övünecek bir geçmişimiz, saygı duyulacak inancımız, saygınlığımız var. biz buyuz bundan da hiç birini çıkartmayız, hiç birine dokundurmayız. orhun abidelerinde der ki biz kardeş kavgasına düştük koca bir devleti böldük, yok ettik. bizden sonra gelenler bundan ders alsın bu kavgalara düşmesin der. 3000 yıl sonra, bu kadar tarihte devlet kurup yıktıktan sonra yine aynı kavgalar. sadece tek kelime yazık
devamını gör...
--- alıntı ---

efendim nutuk'u okuyun, sözlerini, yazılarını okuyun, ses kayıtlarını okuyun ve görün, atatürk ülkeyi çağdaşlığa bırakmıştır, çağdaşlık kisvesi altında başka dinlerin, ülkelerin adetlerini benimsemeye değil, yozlaşmaya değil, yenilikleri ayak uydurmak için yapmıştır, başka ülkelere, dinlere uymak özenmek için değil, şimdi "baban kimdi bilemezsin şerefsiz" cümlesini bol bol söyleyip gelecek nesilin baba kimliğinin kaybolması için her türlü avrupai, hristiyan ve başka iklimlere ait adetleri benimseyenlere ve evlatları torunları için kendi kimliğini silmeye başlamışlara selam ediyorum, siz gidin yılbaşı felan kutlayın. yeni nesil çocuklar babsnız kim bilemeyceksiniz hayırlı ugurlu olsun!

--- alıntı ---
devamını gör...
geçmişinin yaşanmış devirleri hakkında karşılaştırmalar yapıp ben şucuyum ben bucuyum diyen insanlara acımışımdır hep. Allah'a inanan herkes atütürk düşmanı olmak zorundadır zihniyetini kim yerleştirdi sabit fikirlerle dolu beyinlere bilmem. ama birşeyden eminim ki. şuan ki çağdaş türkiye tablosu emin olun ata'nin eseri değil. avrupa özentiliği de onun eseri değil.

işgal esnasında milletin iradesini mânen uyandırmış bir lider'den bahsediyoruz. avrupai rejim yanlısı olan bi adam, zaten avrupmanın himayesi altına girmek üzre olan bi ülkeyi kurtarmak icin bu iradeceye kanının son damlasına kadar önderlik etmez. türkiye'de vatandaşı olmak ya dinci olmak ya kemalist olmak diye ayrıldığı surece, bu ülke kendi içindeki uçurum sayesinde karanlığa gömülmeye mahkum olacak.

kendisi gibi düşünmüyor diye insanları yargılayan hiçbir rejim bu dibe doğru inişinimizi engelleyemez. aynen böyle devam etmeliyiz. helal olsun bize. aferin.
devamını gör...
kimin babasının belli olmadığı aşağıdaki yazıda veriliyor.

not: yazı alıntıdır. birçok dil bilgisi hatası mevcuttur.

--- alıntı ---

atatürk 1881 yılında doğmuştur kesin ayını bilemiyoruz. ne tuhaftır ki atatürkün anneside bunun bilememektedir. rivayetlere göre o devirde yeni doğumlar kuranı kerim lerin arka sayfasına yazılmaktadır. fakat zübeyde hanımın kuran-ı keriminin ya yanması yada çalınması üzerine atatürkün doğum tarihide kaybolmuş nedense zübeyde hanımda bu önemli doğum gününü hiç hatırlamamıştır. bununla beraber doğum yerinin selanik olduğuna dair şüphelerimiz var. bize bu kanıya ulaştıran atatürkün bilinenin aksine babasının ali rıza efendi olmayıp çevresinde mehmet efendi olarak bilinen bir zata dayanmasından kaynaklanmaktadır. halbuki mehmet efendinin selanikte yaşadığına dair bir kanıt olmamasıda normaldir. mehmet efendinin hayatı konusunda elimizde net bir şey yok yanlız rivayetlere göre kendisinin osmanlıda ünlü bir paşa olduğu yönende bilgiler mevcut. ikincisi ise asıl isminin abdulmehap olduğu mehmet olarak söylendiği yönündeki rivayettir. doğrusunu bilemiyoruz. rivayetlere göre zübeyde hanım sadece mehmet efendi ile evlenmiş atatürk 9 aylıkken de babası rahmetli olmuştur. rivayetlere göre atatürkün gerçek ismi abdullah tır. zübeyde hanım daha sonra gerçekten ali rıza efendi ile evlenmişmidir? bu soru bizce henüz cevaplandırılamamıştır. ama kanımca ali rıza efendi hayali bir kişiliktir… çünkü ali rıza efendi hakkında da ne hikmetse bir bilgi yoktur. hatta atatürkün şu an babası olarak bilinen ali rıza efendinin resmine bakıp bu bizim pedere benzemiyor dediğini yazılan anılardan öğreniyoruz.

--- alıntı ---
devamını gör...
--- alıntı ---

atatürk'ün babası kimdi?

gazi mustafa kemal'in 1922 yılında “vakit” gazetesinden ahmet emin yalman'a anlattığı hatıralarından beri bu sorunun içinden çıkılamamıştır.
şimdi içinizden 'peki atatürk köşelerinde gördüğümüz o fesli, bıyıklı adam kim o zaman?, diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

hevesinizi kursağınızda bırakmak istemem ama o fotoğraftaki kişinin 'atatürk'ün babası' olduğu tezi, doğrudan doğruya bir inönü devri yutturmacasıdır. biz inönü'nün göstermek istediği atatürk ile atatürk'ün kendi zamanındaki atatürk'ü fena halde birbirine karıştırmış durumdayız. daha doğrusu biz atatürk'ü inönü devrinde ona giydirilen deli gömleğiyle tanımak zorunda kalmış bulunuyoruz. şimdi o gömleği çıkartmaya uğraşıyoruz ki, işimiz hiç kolay değil…

daha önce de yazmıştım: ismet inönü'nün 12 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde “nutuk” bir tek defa bile basılmamıştır. neredeyse yasaktır. basılmıştır diyen varsa getirsin bir örneğini. 1938'de atatürk'ü sağlığında yapılan son baskısından sonra ilk kez 1950 yılının ikinci yarısında basılabilmiştir “nutuk”un ilk cildi.

mesela 1931'de basılan “tarih iv” adlı lise ders kitabında da, ölümünden hemen sonra kanaat kitabevi tarafından basılan m. turhan tan'ın “atatürk” kitabında da atatürk'ün babasının fotoğrafını bulamazsınız. neden acaba? şimdi babası ali rıza efendi'nin olduğunu sandığımız ünlü fotoğrafı, atatürk'ün onayından geçmemiştir de ondan.

peki nedir bu fotoğrafın hikâyesi? neden o gün yokken bugün ders kitaplarımıza kadar sızabilmiştir? tarih üzerinde bir oyun mu dönmektedir yoksa?

1935 yılında tesadüfen ankara cebeci'deki şehnaz hanım'ın aile albümünden çıkmış olan bu fotoğrafı büyük bir sevinçle hemen atatürk'e ulaştırırlar. sağdan bakar, soldan bakar, büyüttürür. hayır, küçük yaşta kaybettiği babasının görüntüsü, fotoğraftakine hiç benzememektedir. atatürk'ün içi 'resimdeki adam'a bir türlü ısınamamıştır. nitekim falih rıfkı atay'ın “çankaya” adlı kitabında yazdığı üzere atatürk, sonunda “bu bizim peder değildir” diye kestirip atmak zorunda kalmıştır.

ne çare ki, onun inkâr ettiği “peder”in fotoğrafı kitaplara girmiştir bir kere, artık hangi babayiğit çıkartabilir.

ali rıza efendi'ye ait olduğu söylenen bu fotoğraf, ilk kez 1939 yılında, yani artık atışın serbest hale geldiği inönü devrinde “belleten”de ihsan sungu tarafından yayınlanır. işte bu tarihten sonra kitaplarda o zamana kadar mustafa kemal'in soyunu tek başına temsil eden zübeyde hanım'ın yanına yeni bir fotoğrafın yerleşmeye başladığı görülür. bu tavırdan, tek parti dönemi muhafazakârlığına denk düşen 'iyi aile çocuğu' atatürk imajının zihinlere kazınmak istendiğini çıkartmak zor olmasa gerek.

peki gerçekten de atatürk'ün babası kimdi? ali rıza efendi'ydi elbette. ne yazık ki, onun hayatı hakkındaki yayınların hiçbirisine tam olarak güvenemiyoruz. biraz okuyunca kafanızın aşure kazanına dönmesi sebepsiz değil.

mesela en muteber kaynaklardan sayılan şevket süreyya aydemir, “kırmızı hafız”ı ali rıza bey'in amcası yaparken (“tek adam”, i, 1969, s. 31), prof. şerafettin turan babası yapmaktadır (“kendine özgü bir yaşam”, 2004, s. 20). yine prof. turan, atatürk doğduğunda babasının evkaf idaresinde çalıştığını yazarken (s. 20), erol mütercimler kereste tüccarlığı yaptığını iddia etmektedir (“fikrimizin rehberi”, 2009, s. 39). oysa atatürk, 1922 ocak'ında ahmet emin yalman'a verdiği röportajda kendisi okula başlarken babasının “rüsumat”ta, yani gümrük idaresinde memur olduğunu söylemiştir.

bu durumda ali rıza efendi'nin bütün hayatı alt üst oluyor. önce evkaf'ta kâtiplik yapıyor, sonra kereste tüccarlığı, 6 yıl sonra ise gümrük memurluğu. oysa doğru sıralama, önce evkaf, sonra rüsumat idaresi ve en son memurluktan istifa ettikten veya emekli olduktan sonra kereste ticareti yaptığı şeklinde olacaktı (ölümünden önce bir ara tuz ticareti yaptığını makbule hanım anlatmıştır).

üstelik atatürk'ün babasının hangi yılda öldüğü de bilinmez. rakamlar kitaptan kitaba, üstelik 5-6 yıla kadar oynuyor. kimisi 1893'te öldü diyor, kimisi 1887 veya 1888'de. inkılap tarihinin duayenlerinden prof. enver ziya karal, “babası genç yaşta öldü”, diye yazıyor. yahu üstad, eğer ali rıza efendi 1839'da doğmuşsa ve ölüm tarihi 1893 ise öldüğünde 54 yaşındadır ve bu nasıl “genç” ölmektir?

biyografilerindeki ciddiyetsizliklere son bir örnek: atatürk şemsi efendi mektebine başladıktan “az zaman sonra” babasının öldüğünü söylemiştir. eğer okula 6-7 yaşlarında başlamışsa tarih, 1887 olmalıdır. oysa bildiğimiz kadarıyla bundan sonra tam 6 yıl daha yaşamıştır ali rıza efendi. bu hesaba göre babası öldüğünde atatürk 13-14 yaşında olmalıdır. yani babasının ölüm tarihini esas aldığınızda atatürk 14 yaşında, kendi demecindeki okula yazılmasından az sonra öldüğü bilgisi esas alınırsa da 7 yaşında çıkıyor. hangisi doğrudur? henüz bilmiyoruz.

gördüğünüz gibi atatürk'ün babasının kimliği konusunda karanlıklar içinde yol bulmaya çalışan ressam brüghel'in körleri gibiyiz. anlaşılan atatürk de, 1930'ların sonlarına gelinirken, olgunluk dönemini idrak eden her erkek gibi babasını merak etmiş ve onun izlerini araştırmalarını istemiştir yetkililerden. nitekim başbakanlık cumhuriyet arşivi'ndeki belgeler bu araştırmanın selanik'e kadar uzandığını gösteriyor (030-10-1 7 6 nolu dosya).
maalesef bu araştırmadan da atatürk'ün babası hakkında dişe dokunur bir sonuç çıkmamıştır. atatürk'ün ölümünden bir yıl önce babasının kimliğini araştırma merakına kapılması bize yine de bir şey söylüyor olmalıdır. gençliklerinde babalarını aştığını düşünen erkekler, olgunluk çağlarında “baba”yı yeniden keşfe çıkmak ihtiyacını duyarlar.
karlı bir gece yarısı baba yeniden evine dönecek midir? bu ev, çankaya köşkü bile olsa…
haber7

--- alıntı ---
devamını gör...
eğer abdullah cevdet tek parti yönetiminde öne çıkan biri olsaydı kesinlikle babanızın kim olduğunu bilemeyecektiniz.

istiklal harbini kazandıran ruh, bu milletin köklerinden gelen namusuna olan bağlılıktır. * fakat tek parti kafası o kadar aşağılık mahlukları içinde barındırıyordu ki, batıdan damızlık erkekler getirtilip kadınların peşkeş çekilerek soyun arındırılması bile teklif edilmiştir. şimdi sormak lazım: peki senin baban bu pezevenk mi lan şerefsiz?

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar