lise yıllarındayken bir konu hakkında tartışmıştık. bağırdı çağırdı falan, sinirlendirdi beni. sonra bakkala göndermek istemişti de gitmiyorum demiştim. kısa süreli bir baş kaldırıydı bu aslında. sonuçta bakkalın yolunu tutmuştum.
devamını gör...
"ne diyon sen lan" demiştim o da "ulan cebine harçlığını koyan benim onu diyorum" deyince problemi çözmüştük.

böyle bir olay oldu tabi ama başlığa konu olan başkaldırı evi terkedip istanbul'a gitmem ve bir daha dönmeyip 1,5 sene civarında konuşmamamız olmuştu. marifet mi dersin, yok itten pişmanım lan. şimdi çocuklarıma bakıp bana yaşatma Allah'ım deyip babama olabildiğince düzenli gazetesini götürerek halini hatırını soruyorum.
devamını gör...
çocukken bazı kanalları izlemek yasak idi bizim evde bunlardan biri de "kanal d" babama karşı en büyük başkaldırım o zaman "sihirli annemi" defalarca izlemek idi.


- pişman mıyım ? aslaaaaaaa ...
devamını gör...
düşündüm ve aklıma sadece şu geldi:
5 yaşındayken zatürre ye yakalandığım sıralar doktorun ayın her gününe iğne yazmasından sonra babama iğne vurunmayı reddetmiştim. babam hergün parka götürme bahanesiyle beni sağlık ocağına götürdü. 30 günün 30 unda da bu tufaya düştüm. başkaldırım bu kadar.
devamını gör...
3 kişinin tutması sonucu babanın ağzını burnunu kırmanın eşiğinden dönmek, iyi ki tutmuşlar diyorum ama bi taraftan da iyi ki dövmeye kalkışmışım diyorum, şimdi pambıh gibi.
devamını gör...
ateist olduğum halde bunu söylesem babam beni öldüreceği için cenabet cumalara gittim ve dua okumayıp başka şeyler düşünüp içimden şarkı söyledim pişman değilim.
devamını gör...
delikanlılıkta eve geç geldiğimde "nereden geliyorsun ulan bu saatte" sorusuna karşılık, her zaman "hiçbir yerden" cevabını vermemdir. o da bu hiçbir yeri bildiğinden başka soru sormazdı.
devamını gör...
namaz konusunda kavga ediyorduk, en sonunda sinirlenip o zaman dinden çıkıyorum deyince hayatında ilk kez tokadı bastı. gözlüğüm bir yana elimde ki telefon başka bir yana uçmuştu. hayatımda babamdan yediğim ilk ve tek tokat olarak hatıralarımda yerini aldı. sonuç olarak hak etmiştim.
devamını gör...
üniversitede farklı bir şehirdeydim. ilk senemin sonunda evimin karşısında olan eğitim fakültesine başvurup yatay geçiş yapmamı istediler. ortalamam da buna yetiyordu. orda okuyacağıma hiç okumam diye biraz mızmızlanınca kazanan taraf oldum.
devamını gör...
başkaldırı olarak sayabileceğim en büyüğü çok kilolu olup çok yediği için önündeki tabağı almak ve yeter artık çok yedin demek.
devamını gör...
şehir dışından bir arkadaşım evine kalmaya davet etmişti beni babam da uzak bir memleket olduğu için izin vermemişti ben de bidaha yüzümü göremezsiniz diye tehditler savurmuştum. sonra göndermek zorunda kaldılar çünkü yüzümü göremeyeceklerini biliyolardı Allah affetsin.
devamını gör...
bir keresinde birlikte kırtasiyeye bir şeyler almak için gitmiştik. ben de önceden konuştuklarımız dışında bir ürün dosyasının fiyatını sorma girişiminde bulundum. fakat sağolsun kendisi genel adeti olmak üzere "ne yapacaksın o dosyayı, ne gerek var?" diye kükredi. öyle cimri bir insan da değildir ha karakteristik olarak gıcıktır sadece. sonra benim gözler dolsun, sen bir şey demeden eve koş. neyse eve geldim ben nasıl ağlıyorum, kırtasiyedeki adam tüm bunlara güldü diye daha da şiddetleniyor hıçkırıklar. sonra babam eve geldi, çağırdı beni. bir de ağlıyorum ya ona da tahammül edemiyor. "kes, kes ağlama, noldu sanki?" diye susturmaya çalışıyor beni. ben nasıl dolduysam artık... "anlayamazsın sen ne olduğunu, çünkü senin duyguların yokk!!!" diye bir bağırdım. ağlaya zırlaya nasıl çıktım o odadan hala şaşarım. peder beye yapamazsın yani böyle şeyler yüzyılın despotudur kendisi. ben bağırıyorum ama bir yandan da korkuyorum gelip beni döver mi diye. odur budur kendisiyle dışarıya çıkıp bir yerlere gitmek istemem.
devamını gör...
babamla bizim tarihimiz zaten başkaldırı ve isyan üzerine... konudaki tüm yazılanları okudum, çoğunluğun hayırlı evlatlığı, itaatkarlığı karşısında kendimi karşıma alıp ayıpladım, hatta biraz da çemkirdim, azarladım.
gerçi ben hep isyancıysam bunun nedeni de babamdır, onun verdiği terbiye nedeniyledir o ayrı konu.
neyse uzatmadan ben de anlatayım bir iki olayımızı madem;
lisedeyim o vakitler. yerel seçimler yaklaşıyor ve her gün evlerde siyasi tartışmalar, analizler gırla gidiyor. büyüklerin yanında küçüklere laf düşmez olayı olmazdı bizim evde. rahatça fikrimizi söyler, tartışmalara katılırdık. sağcıların iki adayı da zayıf. ve solun dürüst, halk arasında sevilen bir başkan adayı var. babamlar seçimi böyle giderse sol alır minvalinden konuşuyor. ben de lafın gelişine;
-baba varsın sol parti alsın seçimi. zaten belediyede parti değil bence kişi ve yapacağı hizmetler önemli. hatta siz de soldaki dürüst adaya vermelisiniz. demeye kalmadan babamın gözlerinden fışkıran alevi görür görmez topukladım. bir olimpiyatçı atlet gibi kapıya rüzgar gibi ulaşmışım. kapatır kapatmaz babamın kapıya fırlatılan terlik sesini duydum.
sonra yine aynı seçim mi hatırlamıyorum ama yine bir yerel seçimdi. babam bir gün eve gelip anneme, hazırlanın başkan bizim aşağı mahalleye geliyor konuşma yapacak mitinge gidiyoruz dedi.
ben konuşmalarını bölerek, ben gelmem dedim. kimsenin şakşakçısı, alkışçı başısı olamam kusura bakmayın diyerek kestirip attım. manyak merry, hastayım falan desen ya..! neyse adam delirdi tabi, kızdı bağırdı ama beni bırakıp gitti. maçoydu, deliydi ama hiçbir çocuğuna da eli kalkmamıştır, böyle de adamdır babacık.
sonra bir de unutamadığım, üniversitede yine bir tartışmamızın ortasında suratına telefon kapatmışlığım var. haklı da olsam başka babaların affetmeyeceği bir davranıştı. onun değerini perçinlemiştir bende.
şimdilerde memlekete gidişlerimde babamla takışmalarımızı bazen komşular, eski dostlar anlatıyorlar. ben çoğunu unutmuşum ama meğer bazıları anektoda, komikli fıkralara dönmüş, halk arasında örnek verilir olmuş.
Allah ondan razı olsun... merry'yi büyüten iklimi sunan velinimetimdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar