babür camii’nin hint tapınağına çevrilmesi

başlık haber başlığından devşirme. biz olayı en başından özetleyelim. tarihi ayodhya şehrinde 16. yüzyıldan kalma babür cami var. radikal hindular, müslümanların 16. yüzyılda hindu kral rama adına yapılan tapınağı yıktıklarını ve yerine cami inşa ettiklerini öne sürüyorlar ve konuyu 1853 yılında mahkemeye taşıyorlar. iddia dönemin ingiliz sömürge hakimince reddediliyor.

yıl 1992 oluyor ve aşırılıkçı hindular camiyi basıp yıkıyorlar. ayaklanmalar başlıyor ve tam 2000 kişi yaşamını kaybediyor. olay tekrar mahkemeye taşınıyor. mahkemeden çıkan kasım 2019 tarihli karar ise şöyle: yıkılan babür camii’nin bulunduğu alan bir hint tapınağı inşa edilmek üzere hindulara verilecek, bunun karşılığında şehirde müslümanlara cami inşa etmeleri için yaklaşık beş dönümlük başka bir arazi tahsis edilecek.

yerel basında çıkan haberlere göre ise açılış için hazırlıklar şöyle:

başbakan modi, 40 kilogram ağırlığında gümüş bir tuğla koyacak. ganj nehrinden gelen kutsal su ve dört ana hindu türbesinden alınan kutsal toprak ritüellerde kullanılacak.

yeni tip koronavirüs (covid-19
salgını nedeniyle toplantı ve etkinliklere getirilen kısıtlamalardan ötürü törene yaklaşık 200 kişi katılabilecek. sitenin yakınındaki dev ekranlardan canlı yayın yapılacak. ayrıca ayodhya sakinlerinden bu tarihi olayı kutlamak için hindu ritueline ait özel mumlarını yakmaları istendi.

yeni tapınak yaklaşık 38 metre yüksekliğinde ve 81 metre uzunluğunda olacak. büyük bir dua ve ibadet salonunun yanı sıra hindular tarafından kutsal olduğu düşünülen inekler için özel ahır inşa edilecek.)

hindistan'daki din anlayışı, kültürü bizdekinden çok farklı. aynı sülalede hindu, budist, müslüman, sih vs bulunması çok doğal. yine de ortada hinduizm'in çoğunlukla kabul edildiği gerçeği var. bu hindistan için oldukça kritik bir karar. çünkü onların da kendi içlerinde halletmeleri gereken bir dinler arası iletişim, denge meseleleri var. her sene kurban bayramı'nda yaşanan gerilimin bu sene daha da sert geçeceğini öngörmek mümkün. hâsılı dünya garip bir yer. hakikaten garip.

kaynak
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar