bağışıklık sistemi

geçirilen her hastalıkla birlikte uygun bir koruma yöntemi geliştirir ve bunu hafızasında yıllarca saklar. bu bilgi anne sütü ile çocuğa geçer. ne muhteşem bir düzen.
devamını gör...
vücudun hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlayan sistem. doğduğumuz anda muazzam bir işleyişe sahip olan bu sistem, hastalığa sebep olabilecek virüs, patojen ve yabancı maddeleri tanıyıp en ince ayrıntısına kadar tarama yapar ve bunları canlının sağlıklı doku hücrelerinden ayırır.
devamını gör...
grip ve benzeri hastalıklardan ki corona da buna dahildir, bu emraz-ı mühlikeden sağ ve salim kurtulmanın çaresi bu abiyi desteklemektir.

bağışıklığın güçlü olsun iş tamamdır.
devamını gör...
modern tıbbın oluştuktan sonra semptomları gidermeye çalışarak tedavi ettiği hastalığı, daha meydana gelmeden yok etmek için sağlıklı çalışmasına ihtiyaç duyduğumuz vücut savunma sistemidir. sosyal medyanın geviş getirenleri kelle paçayı, sirkeyi, sarımsağı diline dolamış durumda ama cehaletlerinden aldıkları özgüven o kadar yüksek ki sanıyorlar ki bu doğal tavsiyeleri veren doktorlar virüs kapan kelle paça çorba içsin hemen iyileşsin diyor. hayır efendim kaptıktan sonra değil kapmadan önce içeceksin ki bağışıklığın güçlensin, hastalığa yine yakalan ama hafif atlat. yine anlaşılmamıştır ama buna eminim. bir de şöyle bir şey var:

bakterinin kulağına sarımsak sokun, virüsün gözüne sirke püskürtün gebersin hergeleler sjhhss. bunun daha çok alıcısı olur bak.
devamını gör...
bir canlıdaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistemimizdir.

covid-19 vb. viral vakalarda ise iş tamamen bağışıklık sisteminde bitmektedir. bu konudaki aşı ve tedavilerden ziyade bağışıklık sisteminin etkisi ve rolü daha büyük olmakla birlikte, bunu da belirli birtakım takviyeler yoluyla güçlendirmek, direncini artırmak gerekmektedir. zira tüm bu viral hastalıkların aşısı bulunsa bile bu sefer de virüslerin mutasyon geçirerek aşıya işlevini kaybettirmesi yüksek bir olasılıktır.
devamını gör...
motive edici bir yazı geldi paylaşıyorum:
--- alıntı ---

1950’li yıllarda bir ingiliz şilebi portekiz’den aldığı madura şaraplarını iskoçya’ya götürür. demir attığı limanda yükünü boşalttıktan sonra, şilepte çalışan denizcilerden biri unutulan şarap kolisi kaldı mı diye denetlemek üzere soğuk hava deposuna girer. onun içerde olduğunu fark etmeyen başka bir denizci ise, kapıyı dışardan kapatır. soğuk hava deposunda mahsur kalan denizci, var gücüyle bağırır, çelik duvarları yumruklar, ama kimseye duyuramaz sesini. çakısıyla içerden açmaya çalışır kapıyı, mümkün değildir. boş şilep, yeni yükünü almak üzere portekiz’e doğru yola çıkar.

mahsur denizci, depoda açlıktan ölmeyecek kadar yiyecek bulur. ama deponun dondurucu soğuğuna fazla dayanamayacağının bilincindedir. kapıyı açamayan çakısıyla, çelik duvarlara kendisini bekleyen ölüm sürecini yazmaya, daha doğrusu kazımaya başlar. günbegün, adeta bilimsel bir titizlikle soğuğun vücuduna önce uyuşturucu sonra yavaş yavaş öldürücü etkilerini, el ve ayaklarının nasıl duyarsızlaştığını, donan burnunu ve buz gibi havanın dayanılmaz yakıcılığını anlatır.

şilep lizbon’a demir attığında, soğuk hava deposunun kapısını açan kaptan, zavallı denizcinin cesediyle karşılaşır. duvarlara kazıdığı acılı sonunu okur ve.. kendisi de hayretten dona kalır.

çünkü soğuk hava deposunun derecesi 19’dur. iskoçya’ya götürdükleri madura şarapları 18 derecede taşınmayı gerektirmiş, şilep yükünü boşalttıktan sonra soğutma sistemi zaten kapatılmış olup, kendi haline bırakılan deponun sıcaklığı bir derece de yükselmiştir.

yani biçare denizci donarak ölmemiş, donduğunu sandığı (ya da donacağına inandığı) için ölmüştür.
(kaynak: bernard werber, ‘izafi ve mutlak bilgi ansiklopedisi’)

***
paniğin bağışıklık sistemini % 50 zayıflatan bir etkisi vardır. ve zihnimiz bize inanılmaz oyunlar oynayabilir. korku çoğu zaman iyidir, sizi hayatta tutar. lakin panik her zaman kötü sonuçlar verir. insanın boş kaldığı, amaçsız hissettiği anlar ise zihnine en kolay yenildiği anlardır.

sürekli sıkıldığınızı düşünmek, haberleri takip ederek olası felaket senaryolarına kafa yormak, sosyal medyadaki komplo teorileri ve asılsız haberler ile paranoyada level atlamak yerine zihninizi oyalacak işler ile meşgul olmayı deneyin.

--- alıntı ---
devamını gör...
korona salgınına karşı tek silahımız. güçlendirmek için ne gerekiyorsa yapmak lazım. hergün bol bol su içmek, sebze meyve kuruyemiş yemeye dikkat etmek gerek.
devamını gör...
arabeske düşmek zayıflatıyor mudur acaba diye düşünmeye başladığım savaşçı arkadaş. ciğeri kenara bırakmak üzereyim zira...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar