bağlanma travması

travmanın dört tipinden biri olan travmadır. örnek olarak anne veya babanın çocuğunu reddetmesi bu travmaya birincil bir örnektir. ayrıca stockholm sendromundan mustarip olanların da geçmişlerinde bu travmayı deneyimlemiş oldukları kuvvetle muhtemeldir zira bu sendromu, bağlanma travması ile ilişkilendiren birçok psikolog ve psikiyatr bulunmaktadır.

bağlanma travmasını deneyimleyen insanların duygu bilinci bulanık olur, hayal kırıklığına maruz kalmış bir sevgi ve çaresiz bir öfke görülür kendilerinde. duygusal olarak ise insanlara güvenip güvenmemek ikileminde kalırlar veya yeniden sevmeyi öğrenirler. bu şekilde de ayrıntıları açıklanmıştır.

bağlanma travmasını yaşamış bir insan, güvenilir ve destekleyici bir sevgi beklemektedir; bu da en nihayetinde bir ihtiyaçtır. bu kişiler istedikleri sevgiyi ailelerinden alamadıklarında varoluşsal ve yaşamsal bakımdan kendilerini tehdit veya tehlike altında hissedip güçsüzlükleri ve çaresizlikleri ile yüzleşirler. sadece annenin veya babanın çocuğunu reddetmesi gerekmez; duygusal olarak ihmal etmesi, küfretmesi, dövmesi, istememesi de bağlanma travmasına yol açmaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar