bakalit

sentetik reçine. yaygın kullanımı olan bakalit, malzemelerin üretiminde başŸkaca madde eklenmeden, tek başŸına da kullanılabilir. elektrik yalıtım malzemesi, kaplama ve kalıplamada döküm malzemesi, şŸişŸe kapakları, makine parçaları yapımında kullanılır.
devamını gör...
ismini mucidi leo hendrik baekeland'in soyadından alır..

bakalit, leo hendrik baekeland (1863-1944) adlı belçikalı kimyacı tarafından 1909 yılında bulunmuştur. formaldehit ve fenolün, bazik ortamda amonyakla ısıtılması ile elde edilen suni bir reçinedir. reçineleşme olayı sırasında bakalit, ilkin sıvı ya da macun kıvamında bir maddedir. bu haline kısaca a bakaliti denir. ısı verilerek katı hale getirilir. bu haline ise b bakaliti denir. ardından toz hâline getirilerek kâğıt, asbest, elyaf, boyalar gibi dolgu maddeleri ile karıştırılarak kalıplara konur ve tekrar ısıtılarak sertleştirilir. bu son haline ise c bakaliti denir. böylelikle istenilen biçimde ve istenilen yerde kullanılacak duruma getirilmiş olur.

elektrik malzemesi ve eşyası yapımlarında kullanılan önemli sentetik maddelerden biridir.askeri amaçlı olarak özellikle mayın yapımında kullanılmaktadır. bunun en önemli nedeni sert oluşu ve mayın tarama aygıtlarına yakalanmamasıdır.

http://Leo hendrik baekeland

http://tr.wikipedia.org/wik...

devamını gör...
bakalit, ilk olarak amerikalı kimyacı leo hendrik baekeland tarafından 1907 yılında keşfedildi. bakalit, ismini de buradan aldı. 2 yıl sonra ise patenti alındı. bakalit keşfedilen ilk sentetik reçine olarak tarihe geçmiştir. aslen sentetik ürünlerden elde edilmiş ilk plastik malzemedir. kullanım alanı da çok geniştir. kullanım alanının çok geniş olmasının başlıca nedeni, ısıtılınca şeklinin değişmemesi ve elektriği de iletmemesidir. ayrıca tekrardan eritilip şekil verilemez. bu özelliği onu termoset malzeme sınıfına sokmaktadır.

temel yapısı itibari ile fenol – c6h5oh ve formaldehitin- ch2o birleştirilmesi ile elde edilmektedir. bu birleştirme işlemi hidroklorik asit ya da bazik bir ortam sağlayan amonyak ile gerçekleştirilir. bu maddelerle birlikte ısıtma işlemi gerçekleştirilir. ısıtma sonucunda ortaya sıvı bir madde ortaya çıkar. bu ürüne a-bakaliti denmektedir. a-bakaliti alkol, aseton gibi maddelerin içinde rahatlıkla çözülebilir. ısıtma işlemine devam edildikçe sıvı olan malzeme gitgide macun kıvamına gelir. sıcaklıkla birlikte oluşan köpük, malzeme soğuduğunda kırılgan ve gözenekli bir yapıya neden olmaktadır. bu da oluşan bakalitin, istenilen özelliklerini vermesini engeller.

ısıtma işlemi, sıcaklığın biraz daha yüksek olduğu ve yüksek basınç ortamında sürdürüldüğü basınçlı fırınlarda yapıldığında köpükleşme oluşmaz. köpükleşme oluşmadığında ise, malzemede gözenek oluşmaz. böylelikle nihai ürün, gözeneksiz, sert ve ısıya dayanıklı olur. temel olarak bakalitin üretim prensibi bu şekildedir.

özellikle üretildiği 1900’lü yılların başında kullanımı çok yaygındı. ancak; günümüzde yerine kullanılabilen bir çok plastik çeşiti bulunmaktadır. bu nedenle günümüzde eski popülerliğini yitirmiştir.
devamını gör...
malzeme mühendisleri ellerine gelen bir malzemenin örneğin mikroskop altında tane yapısına bakacaksa yada içerisinde herhangi bir safsızlık var mı yok mu buna bakacaksa önce özel bir cihaz* içerisine toz şeklinde bakalit dökülür ardından malzemeyi de düşünerek uygun sıcaklık ve basınç altında bu malzeme parçasını bakalitler yani analiz edecek yüzey hariç her yanını bakalit ile kaplar.bu işlem ardından yapacakları özellikle taşlama işleminde malzemeyi daha rahat tutmayı sağlar aynı zamanda numuneyi daha rahat saklayıp altına hangi malzeme olduğunu da yazabilirsiniz.genelde siyah renkte gelir.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.