bakara suresi 186

1. (Tematik)
Allah (cc)'a yönelmek, insana dünyada rahatlık ve huzur sunarken, ahirette çok daha büyük nimetlere vesile olacaktır.


--- alıntı ---
Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiğŸi zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağŸrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşŸad (doğŸru yolu bulmuşŸ) olurlar.
--- alıntı ---
devamını gör...
2. (Tematik)
Allah (cc)'a yönelmek, insana dünyada rahatlık ve huzur sunarken, ahirette çok daha büyük nimetlere vesile olacaktır.


--- alıntı ---
Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.
--- alıntı ---
devamını gör...
3. (Tematik)
"åžayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. o halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler."

dua kapılarını kapatmadan yaşayanlardan olabilmek duası ile...
devamını gör...
6. (Tematik)
ingilizce meali:

when my servants ask thee concerning me, i am indeed close (to them): i respond to the prayer of every suppliant when he calleth on me: let them also, with a will, listen to my call, and believe in me: that they may walk in the right way.
devamını gör...
7. (Tematik)
ihtar:*


وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَkullarım beni sana soracak olursa, muhakkak ki ben (onlara) pek yakınım. bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. öyleyse, onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar.
devamını gör...
dosdoğru yol :

"rasûlüm! kullarım sana beni sorarlarsa, şüphesiz ben onlara çok yakınım. bana dua edenin duasına icâbet ederim. öyleyse onlar da benim dâvetime uysunlar ve bana iman etsinler. böyle yaparlarsa, en doğru yolu bulmuş olurlar."
bakara suresi 186

“gerçek şu ki, insanı biz yarattık ve nefsinin ona neler fısıldadığını da çok iyi biliyoruz. çünkü biz ona şah damarından daha yakınız.kaf suresi 16

“iyi bilin ki allah kişiyle kalbinin arasına girer.”
enfal suresi 24

kudsi hadislerde:

“ben yere göğe sığmadım, ancak mü'min kulumun kalbine sığdım.”

"ey insanoğlu! kalbine sefer eyle. ilk adımda beni bulursun."

"... ben sizin kalplerinize ve niyetlerinize bakarım."

daha açık ne olabilir ki. subhanallah .
devamını gör...
kur'an'ın iktisadi ve hukuki ayetlerinin üzerinin örtülerek kaynakların iktidarlara, karunlara ve bel'amlara aktarılmaya başlamasından sonra, poposu açıkta kalan halkı uyutmak için istismar edilen ayet.

bir isteğin bir eksiğin mi var, dua et Allah verir. Allah'ın hazineleri geniştir vs gazı ile insanlar inandırlır. madem Allah böyle kolay veriyor, sen niye Allah'tan istemedin de, dünyalık temin etmek için iktidara ve karunlara yalaka oldun, sayın bel'am , diye soran yok nasılsa? çünkü dini kaynağından ( kur'an'dan) değil yan dallardan öğreniyoruz. yan dallar ise sürekli munferitlik önerir.

şimdi, sevdiğine yetişmek, işe girmek, tain olmak, emeğinin hakkını almak ve hasta ise tedavi olmak için dua etmeyen var mı? yok! sonuç!

biz bencilce kendimize dua ettikçe, Allah gözümüze gözümüze bozuk düzeni ve kötü şartlarını sokuyor ve diyor ki " istediğin kolaylıklar ve güzellikler, şifalar zaten kur'an'da var, onun sistemini uygulayın ve kurtulun" bizi mutlu edecek kaynakların, birilerinin tekelinde olduğunu görmedikçe duana istediğin gibi karşılık alamazsınız. zaten ayetin sonu duadan sonra bunu söylüyor. "öyleyse onlar da benim dâvetime uysunlar ve bana iman etsinler. böyle yaparlarsa, en doğru yolu bulmuş olurlar"
 allah'ın daveti nedir?

o davetin hakimiyetini düşünmeden istediğiniz kadar dua edin. sistemin başındakiler her yıl bir milyon öğrenci mezun ediyor ve sadece bunun 100.000' i iş bulabiliyor. burada Allah'ın sistemini gözardı edenler hemen o 100.000'in içine girmek için dua etmeye başlar.

kısacası önce Allah'ın daveti... onu hakim kılmaya çalış, zaten maddi, manevi her tür dua kur'an'ın içine serpiştirilmiş durumda. duanı da et, sistemi de göz ardı etme.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar