bakıcıyı kontrol için eve kamera yerleştirmek

ülkemizde genelde çocuk bakıcısı dediğin ebeveynlerden birinin annesidir ya da kan bağı olan yakın akrabadır fakat son zamanlarda bakıcı ilanları arttığından ve evdeki diğer işleri yaptıklarından dolayı yabancı bakıcılar daha düşük maliyetle işe alınıp diğer işlerde yaptırılıyor.
çalışan aile işte olduğu için doğal olarak akılları çocuklarında kalıyor bu yüzden evlerine kamera koyma girişiminde bulunuyorlar ki sosyal medyada dönen videoların da aslında bunda etkisi büyük.
peki bir çalışanı kamera ile gözetlemek, gizliliğini elinden almak ne kadar doğru?
devamını gör...
etik bulmasamda sanırım aynı durumda olsam benimde yapacağım bir harekettir. yakın arkadaşlarımdan birinin bakıcısı tanıdığı bildiği biriydi. çocuğu henüz birşeyleri annesine anlatamayacak kadar küçük. çok direndi vicdanıyla çok mücadele etti. sonunda dayanamayıp yerleştirdi. daha ilk gün sürekli telefonla konuşan bir kadın oturma odasında ağlayan kızını gördü. çocuk ağladıkça kadın tv kanalı değiltirip televizyon sesini açıyor kendide yan odaya geçiyor. zavallı yavrucak dakikalarca ağlıyor. insan emanete böyle mi davranır ki o artık senin ekmek paran olmuş.

bazı şirketler var oyun ablalığı oyun abiliği diye direk bu kameralı hizmeti sunuyor. okul sonrasında hem çocuklarla kaliteli zaman geçiriyor üniversite öğrencileri hem de kendi harçlıklarını kazanıyor. bu da hoş bir alternatif.
devamını gör...
kendi çocuğuna bakmaktan aciz beş para etmez annelerin çocuğunu çok önemsiyormuş ayağına yaptığı saçma sapan hareketlerden birisi. el
elin esegini turku çağırarak ararmış. bunu bile bile sırf dünya malına daha fazla tamah icin isine devam etmek istiyen bir anne mi çocuğunu önemsemiyor yoksa bakmayan bakıcı mi? bakıcı anasına göre daha insan bence.
devamını gör...
çalışan anne babaların,çocuklarına bakacak akrabaları ya da güvenilir tanıdıkları olmadığında mecburen başvurdukları yol. bu sadece bakıcı işini yapıyor mu diye kullanılmaz, bakıcı çocuğa zarar verir mi endişesi ile kullanır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar