bakış açısı

bir nesne veya konuyu tematize ederken yakla???m biçimidir. yakla???mdaki odaklanma veya vizyon, nesne veya konunun kendini de??i??tirecek derecede i??lenmesine kadar varsa da gerçekte kar???m?zdakinin o esnada bir olay veya olgu oldu??u gerçe??ini de??i??tirmez.

örne??in #2344304 .
devamını gör...
yüzlerce değişik ağacın, binlerce tür çiçeğin, sayısız meyve ve sebze türlerinin olduğu bir bahçe düşleyin. bu bahçenin sorumlusu olan bahçıvanın da yenir ve yenemez ayrımından başka bir tanım bilmediğini. bu durumda bahçenin onda dokuzu ona göre işe yaramaz, öyle olunca da en güzel çiçekleri yolup en soylu ağaçları keser, belki de lanetleyip kötü gözle bakar onlara.
(herman hesse/bozkırkurdu)
devamını gör...
- iyi günler, aşı olmak istiyorum.
- ne aşısı olacaktınız?
- bakış aşısı var mı sizde?
- o ne birader?
- ya hani böyle olaylara yeni bir bakış aşısı getirmek için.
- de hadi git..
- iğneleyici bişeyler söyleyin bari.

(bkz: yiğit özgür)
devamını gör...
perspektif öğesi sadece romanın değil diğer sanatların da en önemli sorunlarından biridir. sanatın ana malzemesi bir eşyadan öteye gitmez. sanatçının eşyaya farklı bakış açıları kazandırmasıyla eşya bir önem kazanıhttp://r.Başka bir deyişle perspektif özne ile nesnenin arasındaki ilişkinin estetik bir tavırla ortaya konulmasıdır. plastik sanatlarda çerçevenin dışında teknik bir konu olan bu sorun roman sanatında teknik bir sorun olmanın ötesinde romanın kaderini içten ve dıştan etkileyen bir konudur. romanındaki bakış açısının bir perspektif sorunu olmasının yanı sıra aynı zamanda bir hayata,kişilere,olaya tutulan bir optik açıdır. bu açı özellikle panoramik olan romanlarda daha farklı bir önem arz eder.
devamını gör...
bulunduğun konuma göre değişir. bir şeyin ne yönünü ya da ne kadarını görebildiğin tamamen konumlanmana göredir. tam anlamıyla bir görüş sağlanmak isteniyorsa en geniş perspektifli bir yer bulmalısın. bunu bulmak için de üşenmeden her tarafı gezip aramalısın.
devamını gör...
"islamda perspektif yoktur." der orhan pamuk... yani öndeki bir köpeğin arka fondaki bir insana göre daha arkada resmedilmesi yaratılışları ile doğrudan ilgilidir. bu da bir perspektif sorunudur...ne hoş bir sorun değil mi? aslında batı, bu sorunu ancak 20.yy da aşabilmiştir. ne yazık ki orhan pambık gibiler bundan habersizdir.

ne güzel demiş heidegger:

"yalnız insanlar ölür, gerisi telef olur..."
devamını gör...
" lamba şişesine bakarsan kaybolursun. çünkü ikilikler şişeden doğar.

ışığa bakarsan ikiliklerden ve cisimlerin çokluğundan kurtulursun.

ey varlığın özü, müminle kafir ve yahudi'nin farkı bakış açısındadır." ( mesnevi / mevlana )
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar