bakış

dilden sonra gelen ikinci iletişim aracı.

bir kişinin bakışlarından halet-i ruhiyesini yada tepkilerini rahatlıkla anlayabilirsiniz. hatta bu sebeple istihbaratta bakış eğitimi yapıldığı söylenir.

edit:imlâ
devamını gör...
görülen şeyin etkisi ile kimse seni tanımasa da olurmuş gibi bir hal. ait olmadığına bakar gibi bir hal. seni çevreleyen ama dışında kalmak istediğin bir hal. bir ölüm imgesi aslında!
devamını gör...
yürürken o bakışını bırakma
kasketin gibi kendine ekle onu

dağılan bir kuş kanadı gibi
sarsın alnının arkasını

patikalarda büyüyen hışırtılar gibi
yüreğinde büyüt onu

ayın savurduğu sessizlik gibi
içine savur onu

tut elinden o bakışını!

çeşmeye götür
su içir ona

çıkınını aç
peynir ver ona

dağlara taşı
rüzgarı göster ona

yaşarken o bakışını bırakma

yılların hazinesi gibi
öfkenin sandığında sakla onu

(bkz: ülkü tamer)
devamını gör...
konuşamayanda ya da konuşulamayan anlarda daha bir manayı sırtlayan varlıktır. anlam veremezsiniz, nasıl olur da susarak bunca şey anlatılır? sevgi nasıl sözden çok bakışta olur? garip şey doğrusu.
devamını gör...
muhatabının içinin de içini bir anda görebilmesi bir gözün özel herhangi bir renge ya da şekle ihtiyacı yoktur. bu sebeple bakış zannımca bir insanın en karakteristik yanıdır.
devamını gör...
hani katı insanlar vardır. aklına gelen ilk düşünce ya da hisse yanılma payı ihtimalini çok düşük vererek özgüvenle doğruluğuna inanır. bu durumdan mütevellit kararlı durduğu bazı şeylerde başarı elde ederken birçok noktada da kaybedip, kaybediş öyküsünde bu ilk kati yargılarının payını yine göremeyip, bu süreci tekrar tekrar yaşarken arada nedenini bilmediği can sıkıntılarından muzdarip olur.

hah işte. bakışla bağlantısı nedir? her şeyin nizami olduğu bir tavır ya da durumda bazen tek muhalif şey bir bakış olabilir.
devamını gör...
sözlükçesi bakış işi.

kişiden kişiye değişen bir eylem. bir pencere var sözlük. baktığın gibi bakmak zorunda değiller eyvallah. kinden bir örtü var üstlerinde. o yükle baktıklarında kahroluyorsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar