bal tefsiri

--- alıntı ---

Hazreti Ali, bir gün gazadan hanesine geldiğinde, Hz. Ebubekir Sıddık, Hz Ömer El Faruk, Hz. Osman Zinnureyn gelerek Hz. Ali'ye: "Gazan mübarek olsun ey Allahın arslanı" dediler....
Hz. Fatımatüz Zehra validemiz de onlara ikramen kalaylı bir tas içinde bal getirdi. Balın üzerinde ince bir kıl vardı. Hz. Ebubekir kılı almak üzere davrandı. Hz. Ömer ise, kılı aldırmadı ve dedi ki:
- Bizler Hazreti Zişanın vezirleriyiz. Belki Fatimetüz Zehra bizleri tecrübe için bu kılı koymuştur. Aramızda bu kıl hakkında üçer tevil edelim. Münasip değil mi?" dedi ve sonra;

Hz. Ebubekir:
- Namaz kılanın kalbi nurludur bu tastan. Dünya endişesini gönlüne getirmeden namaz kılmak tatlıdır bu baldan. Namazı tadili erkan üzere kılmak incedir bu kıldan.
Müteakiben Hz. Ömer El Faruk şöyle buyurdular:
- Misafiri seven hane sahibinin kalbi nurludur bu tastan. Misafirlere ikram etmek ve gönlünü almak tatlıdır bu baldan. Misafirin kalbi incedir bu kıldan.
Hz. Osman da söyle yorumladı:
- Alimlerin kalbi nurludur bu tastan. Alimlerle sohbet etmek ve onları dinlemek tatlıdır bu baldan. Kur'an-ı Kerim'e mana vermek incedir bu kıldan.
Hz Ali Efendimiz de söyle bir açıklama da bulundu:
- Gazaya giden gazilerin kalbi nurludur bu tastan. Cihat edip al kanlara boyanıp kafirlerle cenk etmek tatlıdır bu baldan. Üzerine kul hakkı geçirmeden, haram yemeden hanesine dönmek incedir bu kıldan. Sonra Hz. Fatıma validemiz de bir yorumda bulundular:
- Erkeğini hoşnut eden kadınların kalbi nurludur bu tastan. Erine cefa etmeyip güzelce geçinip, kendinden razı etmek tatlıdır bu baldan. Kocasının hakkını yerine getirmek incedir bu kıldan.
Sonra Hz. Peygamber Efendimiz de bu sohbete iştirak ederek şöyle tevil buyurdular:
- Benim ümmetimin kalbi nurludur bu tastan. Kevser şarabı tatlıdır bu baldan. Şeriatımız incedir bu kıldan.
- Bu sohbete, neş'e veren Cenab-ı Hak, Cebrail (as)'ı göndererek buyurdu ki:
-
Senin nübüvvet nurun nurludur bu tastan. Yarın kıyamet günü mahşer yerinde ümmetine şefaat etmen tatlıdır bu baldan. Sırat köprüsü incedir bu kıldan. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (Sallallahu aleyhi vesellem) mübarek ellerini kaldırıp:
- Ya Rabbi, bu bal tefsirini okuyana, dinleyene ikiyüz peygamber sevabı isterim ve senden dilerim, diye dua ettiler. Cihar Yari Güzin Efendilerimiz de "Amin" dediler. Cenabı Allah'dan şöyle nida geldi:
- Ya Habibim! Senin ümmetinden her kim bu Bal Tefsirini üzerinde taşır, okur, okutur, yazar, yazdırır ve din kardeşlerine hediye ederse İzzet ve Celalim hakkı için ben de o kuluma ikiyüz peygamber sevabı veririm, diye buyurdular.
Peygamber Efendimiz de dedi ki:
- Benim ümmetimden her kim bu bal tefsirini kendisine evrad edinip üzerinde taşır, her gün okur veya dinlerse, ve burda bahsedilen ahlaklarla ahlaklanmaya çalışsa katiyyen dünya darlığı görmez; fakru zarurete düşmez; ölürken hüsnü şehadetle ölür; ahirete iman ile gider ve gelecek kaza ve musibetlerden kendisini Cenabı Hak muhafaza eder.

--- alıntı ---

devamını gör...
karşı çıkanların nesine itiraz ettiklerini anlayamadığım şirin ve baldan tatlı bir menkıbedir.

bir gün hazreti ali efendimiz gazadan geldiklerinde ebu bekir ömerul faruk ve osman-ı
zinnureyn radıyallahü anhüm hazreti ali’nin evine gelip gazan mübarek olsun ey Allahın aslanı dediler. hazreti ali efendimiz kalaylı bir tas içerisinde bal getirdi önlerine koydu, buyurun demesine ile beraber hazreti ebu bekir mübarek eline uzattı gördü ki balın içerisinde kıl var, kılı almak için davrandı hazreti ömer o kılı aldırmadı. bizler peygamberin varisleriyiz belki kızı fatıma tüzzehra bizleri tecrübe etmek için bu kılı koymuştur.
dördümüz birer misal getirsek münasip olmaz mı ?
ondan sonra hazreti ebu bekir şöyle buyurdu.
1- namaz kılanların kalbi nurludur bu tasdan.
2- dünya endişesini kalbine getirmeden namaz kılmak tatlıdır bu baldan.
3- namazı tatili erkanı ile kılmak incedir bu kıldan
ondan sonra hazreti ömerul faruk şöyle buyurdu.
1- misafir seven hane sahiplerinin kalbi nurludur bu tasdan.
2- misafire ikram etmek misafirlerin gönlünü almak tatlıdır bu baldan.
3- misafirlerin kalbi incedir bu kıldan.
ondan sonra osman-ı zinnureyn şöyle buyurdu.
1- alimlerin kalbi nurludur bu tasdan.
2- alimler ile sohbet tatlıdır bu baldan.
3- kur’an-ı kerim’in manasını vermek incedir bu kıldan.
ondan sonra hazreti ali efendimiz şöyle buyurdu.
1- gazaya giden gazilerin kalbi nurludur bu tasdan.
2- gazada al kanlara boyanmak tatlıdır bu baldan.
3- kul hakkını üzerine geçirmeden evine dönmek incedir bu kıldan.
ondan sonra fatıma tüzzehra şöyle buyurdu.
1- erkeğini hoşnut tutan kadınların kalbi nurludur bu tasdan.
2- erkeğine cefa vermeden geçinmek tatlıdır bu baldan.
3- erkeğinin hakkını yerine getirmek incedir bu kıldan.
ondan sonra hazreti rasã»lüllaha haber verdiler oda teşrif etti bende
bir misal vereyim de o zaman yiyelim dedi.
1- ümmetimin kalbi nurludur bu tasdan.
2- kevser şarabı tatlıdır bu baldan.
3- åžeriat yolu incedir bu kıldan.
ondan sonra hak cebrâil-i gönderdi ve dedi ki ya muhammet
1- senin nübüvvet mührün nurludur bu tasdan.
2- yarın kıyamet gününde ümmetini şefaat etmek tatlıdır bu baldan.
3- sırat köprüsünü geçmek incedir bu kıldan.
ondan sonra rarã»lü ekrem efendimiz el kaldırıp duâ etti.
ya rabbi bal tefsirini okuyana, dinleyene ve yazana yer yüzünde yatan peygamberlerin sevabını isterim senden. eshaplarda amin dediler. haktan nida gel-diki habibim ya muhammet senin ümmetinden her kim (bal tefsiri)ni taşırsa, okursa, yazar, yazdırırsa ve din kardeşine hediye ederse izzet ve celalim hakkı için, yer yüzünde yatan (224) bin peygamber sevabı ihsan ettim ve sait defterine yazsam gerek.

eee ne var şimdi bu hikayecikte.islamın zaten büyük kısmı nakil yoluyla gelmiştir.bu olayda verilen mesajların ve hikmetlerin hangi birine itiraz edilebilir ki..bilhassa çocuklar ve gençlere okunsa ne kadar hoş olur.daha öğretici ve somut bir şekilde anlamazar mı iman nedir namazda huşu nedir mümin kimdir cihadın fazileti ne büyüktür..okuyun okutun kardeşim
devamını gör...

hiçbiryerinde sakınca olmasa burasında* sakınca hatta tehlike vardır, buna inanan kişi vahiy dışında bi vahiy e inanmış demektir.
--- alıntı ---
ondan sonra hak cebrâil-i gönderdi ve dedi ki ya muhammet
1- senin nübüvvet mührün nurludur bu tasdan.
2- yarın kıyamet gününde ümmetini şefaat etmek tatlıdır bu baldan.
3- sırat köprüsünü geçmek incedir bu kıldan.


--- alıntı ---

(bkz: bal gibi cehalet)
devamını gör...
sahih kaynaklarda yer almayan rivayet. o değil de arkadaşın biri vahiy dışında bir vahye inanmak gibi bir cümle kurmuş da çok şaşırdım. vahiy dışında vahiy ne demek, Allah Allah?! vahyin çeşitlerini okumalı bu arkadaş belli ki bilgisi yok.
devamını gör...
sahih kaynaklarda yer almıyorda ne demek. sahih kaynak dediğin nedir , orda Allahın sözde söylediği cümleler var. Allah u teala böyle birşey söylemişmi diye nereye bakacağız. tek kaynak kur'an değilmi , Allahın sözlerini ne kadar basite alıyoruz , atasözü değil bunlar rabbin sözü. onunda korunmuş sözleri sadece kur'an dadır. sen ara dur sahih kaynaklarda , belki bulursun.
devamını gör...
çok küçüktüm. çeşitli organizasyonlarda hocalar bunu okuyordu. bu zamana kadar gelen alimlerimiz çıkıp bu uyduruk diyememişler. Allah'tan son dönem bazı hocalar çıktı da millet uyanıyor yavaş yavaş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar