balbal

1. (Tematik)
eski türklerde mezarların başŸına dikilen heykellere verilen isim. ilk örnekleri iskitler (sakalar) e aittir. ölen kişŸinin hayattayken öldürdüğŸü kişŸi sayısı kadar dikilirmişŸ. ayrıca türklerdeki heykel sanatının da ilk örnekleridir.
devamını gör...
2. (Tematik)
eski türklerde ölen kahramanın mezarı etrafına dikilen taş. kahramanın hayatta iken öldürdüğü her düşman için ayrı bir balbal dikilirdi. oğuzların balbalları ise yontulmuş ağaçtan yapıâ­lırdı.

eski türklerde mezarlara dikiâ­len taşa verilen isimdir. alpin hayatta iken öldürdüğü her düşman için ayrı bir balbal dikme âdeti vardı. balballar, ölen kişinin büyüklüğünü yansıtır ve ona göre şekil alırdı. daha çok gök türk mezarlaâ­rında balballara rastlanmaktadır. bilge kağan yazıtında, ilteriş kağan için balbal dikildiği belirtilmektedir. balballar bazen oyulmuş ağaçtan yapılmaktaydı. bu özelâ­likle oğuzlarda görülmektedir. balballar, mezarın doğusuna dikilirdi. öbür dünyaâ­da ölene yardım edeceğine inanılırdı. balâ­bal, canlı bir insanmış gibi kabul edilirdi.
devamını gör...
4. (Tematik)
şöyle bir şeydir..--- alıntı ---

irili ufaklı yüzden fazla balbal, şu anda kırgızistan ve orta asya cumhuriyetlerinin en büyük açık hava balbal müzesini oluşturmaktadır. türklerin dinsel ve sosyal yaşamında önemli bir yer tutan balballar, tıpkı kurgan gibi orta asya arkeolojisinin karakteristik özelliğini yansıtmaktadırlar. *

--- alıntı ---

devamını gör...
11. (Tematik)
eski türklerde kişinin anılması için mezarının başına dikilen taş. ölümden sonraki hayatın göstergesidir.
devamını gör...
14. (Tematik)
eski türk'lerde mezar başına dikilen taş.
öldürdükleri düşman sayısında dikiliyor diyen var. tek bir taşın üzerinde sayı yazıyor diyen var gidip görmek lazım.
devamını gör...
genellikle sibirya ve asya'da bozkır kültürlerinin hakim olduğu alanlarda, özellikle de türk boylarına ait kurganların ve mezarların çevresine dikilen amorf taşlar.

balbalların neden dikildiği konusunda 2 görüş var:
1- gömülen kişinin öldürdüğü düşman sayısı
2- cenaze törenine katılan boyları ya da grupları simgelemek.devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar