baldız ile evlenilir mi fetvası

hayrettin karaman'ın verdiği fetva.

karaman'a göre görücü usulü ile kız isteme esnasında damat abladan vazgeçip kız kardeşe talip olabilir veya karısı ölen ya da boşanmış bir kişi baldızı ile evlenebilir.

ayrıntılar
devamını gör...
görücü gidilen evde daha nikah olmadığı için ve boşanan yada ölen kişiyle olan nikah düştüğü için kadının kız kardeşiyle evlenilebilir. islam dini bu şartları taşıdığı sürece böyle diyor.

bunu etik bulup bulmamak kişiye kalmış.
devamını gör...
ıslam dinini ilk defa mi duyuyorsunuz? anlamiyorum ki. ıslam dini var olduğundan beri bu böyleydi. hayrettin karaman'a ait bir görüş değil bu. ıslamin evlilik hukuku böyle ve bu durum nas ile sabit.

hadi islam cahilisiniz diyelim, lan medeni kanun başka mi söylüyor sanki? medeni kanuna göre de boşanma veya ölüm durumunda baldiz veya kayin biraderle evlenebilir. bunun nesini garip buluyorsunuz anlamiyorum ki?
devamını gör...
kim soruyor bu soruları bilmiyorum ki! kızı istemeye gideceksin, orada fikrini değiştireceksin, bunu da beyan edeceksin, baldız da ailesi de buna evet diyecek de sen de evleneceksin! bırakınız bu işleri, işiniz gücünüz yok saçma sapan sorular uydurup fetva alıp sosyal medyada cirit atıyorsunuz.
hangi baldızmış o senle evlenecek acaba!
devamını gör...
nesi şaşırtıcı ki? beyler, etik ile caiz olmayı birbirinden ayırın lütfen. adam bekar mı? bekar. o zaman vazgeçip öbürüyle de evlenmek isteyebilir. hee etik midir? değil tabii lan! ama caiz. çünkü adam da kadın da bekar. bir de görücü usülü. birbirlerini tanımıyorlardır bile.

her caiz olan etik olmayabilir, her etik olan caizdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar