balıklı göl

mistik efsanelere konu olmuştur. bunlardan en önemlisi hz. ibrahim ateşe atılma olayıdır. odunların balıklara dönüştüğü söylenir onun için ordaki balıklar yenmez denir. göl kapalı bir göl olduğu için sudaki kimsayasal maddeler yüzünden o balıklar zaten zehirlidir yenmez. urfa'nın her yanında ayrı bir hikaye vardır.

devamını gör...
perşembe veya cuma günü gidildiğinde balıklar içinde beyaz bir balık görürmüşsünüz eğer kabiniz temizse.o balıkta hz.ibrahimmiş ve edilen dualar kabul olurmuş.
devamını gör...
aslında burdaki balıklar yenebilir cinstendir ama mitsel inançtan dolayı onları yemek uygun bulunmamaktadır. tabi bu durumu batıl değerlendirmek de mümkün değil, lakin bölge halkı hemşehri olarak gördükleri hz. ibrahim'in anısına bu eylemi yapmadığını gayet iyi bilmektedir.
devamını gör...
yeryüzünde yaşayan bütün balıkların cenneti olarak kabul edilir. bütün balıklar birgün orada olabilmeyi hayal eder. ekmek elden su gölden. bedava yem...
devamını gör...
balıklı göl çevresinde oranın tarihini anlatan çocuklar vardır, ders çıkışlarında gfelir para kazanırlarmış. perşembe ve cuma günleri beyaz balığı gördüklerini söylemişlerdi. bende bir daha görürüseniz benim içinde dua edin demiştim o çocuklara. manevi havası insanı oldukça etkiliyor.
devamını gör...
hz. ibrahim’in nemrut * tarafından ateşe atıldığında ateşin suya dönüştüğünün rivayet edildiği yer.
memleketimde bulunan yemekler ve içindeki insanlar bir yana, özlediğim tek yer.
kimseye haber vermeden günü birlik urfa’ya gidip burada vakit geçirip dönmek istiyorum.
neyse gidip ekran görüntüm olarak ayarlayayım en iyisi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar