bankacılık

türkiye'de kendi bacağına sıkmak isteyenlerin tercih edebilecekleri meslek. bu meslekte ilerlemenin en kolay yolu çalışılan bankada terfi alıp bir süre sonra başka bankaya bir üst ünvanla geçmeye çalışmaktır. kendi bankanda çalışıp müdür olmak için temiz 15 sene gerekiyor. işin kötü yanı bir süre sonra bu meslekten usanıp başka bir iş kolunda ilerlemeye zaman, eğitim ayıramayacak kadar borca, harca, dünya telaşına batmış oluyorsun.
bundan sebep özellikle iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları üniversite mezunuyum diye böbürlenmesin bugün türkiye'nin en saygın bankaları gişelerinde asgari ücretle biblo gibi üniversite mezunlarını çalıştırıyorlar.
devamını gör...
( #575232 ) türkiye'nin potansiyel işsizlerinin çıktığı bir bölüm olan iibf'den mezun olduğu içün böbürlenen vatandaşları bence direkt vuralım daha fazla acı çekmesinler.

iibf'nin demirbaş öğrencilerindenim * ve henüz fakültemle böbürlendiğim olmadı. ne halt olacağımı, hmmm ya da yok olamayacağımı bildiğimden olsa gerek. ama bu bizim suçumuz mu? hayır değil. sistemin çarkları diye başlar burdan unakıtan'ın evladının mısır ithalatına kadar çıkarım ama şimdi gerenk yok.
hem, zaten benim iş arama gibi bir durumum da yok. aylık 8 bin tl ile işe başlayacağım. hazır benim işim ya. şimdi onlar düşünsün diyorum.. tamam tamam, sakin olun. şaka yaptım. kpss'ye gireceğim ben de. aynı hep.

tanım: problemli mesleklerden sadece bir tanesi. ayrıca, problemsiz meslek yok gibi geliyor bana yoksa şüphen mi var?
devamını gör...
aşlı bankacı ile genç bankacı parkta sohbet ederek dolaşıyorlar.

yaşlı, gence mesleğin püf noktalarını anlatıyor:

"- bak evladım. bu meslekte başarılı olmak için sadece fırsatları değerlendirmek yetmez. zaman zaman fırsatları da senin yaratman gerekir. bunun için sürekli dikkatli olman gerekir. uygun bir yorumla hiç umulmadık olaylar bile, çok büyük fırsatlara dönüşebilir. bak mesela, şu karşıda gördüğün taze köpek pisliği sana sadece iğrenç bir şey olarak geliyordur. ama ben eğer, 'şu pislikten bir lokma alıp ağzına atarsan sana 1 milyar lira veririm' dersem, olay senin açından nasıl da büyük bir fırsata dönüşüverir değil mi? yapar mısın?"

genç bankacı: "- tabi efendim," der. parmağını pisliğe daldırır, bir lokma alır yutar.

yaşlı bankacı cebinden bir milyarı çıkartır, gence verir.

bir süre yürürler, genç dayanamaz sorar:

"- hocam, ben size aynı teklifte bulunsaydım kabul eder miydiniz? bakın ileride de başka bir pislik var. 1 milyar karşılığı dener miydiniz?"

yaşlı bankacı: "- tabi ki" der. o da bir lokma alıp yutar. genç bankacı da çıkartır, biraz önce kazandığı 1 milyarı iade eder. bir süre sessiz sessiz yürürler. genç yine dayanamaz sorar:

"- hocam, ne sizin cebinizdeki para miktarı değişti ne de benim cebimdeki. söyler misiniz, biz bu b.ku niye yedik?"

yaşlı bankacı cevap verir:

"- öyle deme evladım. 2 milyarlık işlem hacmi yarattık!"
devamını gör...
okullarda bölüm tanıtımına giriyorum. hocam ben bankacı olacağın diyen o kadar genç var ki...
staj zamanı geliyor...stajımı bankada yapmak istiyorum diyen tesettürlü hanım kızlarımız...
ne oldu hassasiyetlerimize anlayamıyorum...
o kadar rahatlar ki...erkeği ve kızı...
ufff.
devamını gör...
genel olarak sıkıcı bilinen meslek. sizi şaşırtıp aslında "içersi çok eylenceli yaa" demek isterdim ama bildiğiniz gibi sıkıcı. ama bu işin bir de bankacı olup da bankacı olmayanı var ki sormayın gitsin. şayet genel müdürlük ya da bölgedeyseniz bankacılık hakkında o kadar da çok şey bilmezsiniz. ama akrabaların, konu komşunun güncel krediler vs. hakkındaki sorularıyla karşılaşmaktan geri duramazsınız. hacı amca ben bilmiyorum o işi ya şubeci değilim derseniz de, nurella'nın tipiyle "ne biçim bankacı." bakışlarına maruz kalırsınız.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar