(bkz: araba alacam bana borç verir misin diyen arkadaşına borç vermeyen kredi çekmek zorunda bırakan kişinin kendine müslüman demesi)


hadi şimdi bunu okudun. gıcık oldun bastın eksiyi. ya da çok hoşuna gitti yazdın özelden "helal olsun hocam aman ne güzel tespit.."

el cevap: ne tespiti ulan. tam 5 senedir araba almak için para biriktiriyorum. şu bu derken birikmedi. araba fiyatları oldu 35 bin tl. uyuzluk yapma hiç kimse 10 binlik arabaya binmez.

şimdi hadi müslümanlığını ispatlamak için sana bir fırsat... sözlüğün müslümanları aranızada para toplayın 20 bin tl bana borç verin. ben de her ay 1000 tl geri ödeyeyeyim...

noldu? yemedi di mi? kes sesini o zaman, millete 1400 yıl önceki riba ayetleri üzerinden ayar vermeyin artık!!!
devamını gör...
büyük günah işlemek dinden çıkarmaz. günahkar eder. günahlar da kalbi yaralar. imanı tehlikeye atar. kredi çekti diye dinden çıkmaz kimse. müslümandır yani. ama dinden çıkmadık diye de günaha devam etmek işi yokuşa sürer. Allah tez zamanda faizden kurtarsın müslüman kardeşlerimizi.
devamını gör...
cumadan cumaya camiye gitmek zorunda hisseden(!), eline geçen her fırsatta hileye hurdaya karışan, eşini çocuğunu keyfi yere yerden yere vuran insan müslümanım deyince bi sıkıntı yok; *birileri kredi çekti diye başlık açma ihtiyacı hissediliyo. arkadaş bu ülkede müslümanım diyenlerin kaçı müslüman gibi yaşıyo?
devamını gör...
islamın toplum refahı için ortaya sunduğu çözüm ayaklarından birisi eksik kaldığında sistem çöktüğü için gayet olası durum.

ben öğrenciyim daha krediyle işim olmadı, ailem de hiç bulaşmadı bu işe nispeten orta direk aile olmamızdan ötürü. fakat herkesin durumu bir değil, o yüzden bol keseden atmak kolay geliyor sizlere.
şu devirde kim kime yardım etmiş ki kredi çekilmesin, hangi devlet kime faizsiz para vermiş ki günaha girilmesin. toplumun hangi düzeyinde refah mevcut ki kalkıp yine kredi alanı fasık ilan ediyorsunuz. kur'an'da refah ile ilgili diğer uygulamaların hangisi tedavülde de siz kalkıp insanları yargılıyorsunuz.
kredi çekmeden asla ev veya araba alamayacak insanlar var, bir ömür boyu çalışıp paranın çar çur olmasındansa başını sokacak bir ev için kredi alan insanı şu şartlarda kim nasıl yargılayabilir? 20 yıl boyunca kiraya vereceği parayla 20 yıl boyunca kredi ödeyerek ev sahibi olandan ne istiyorsunuz.
birden fazla ev için araba için şu söyledikleriniz geçerli olabilir belki ama ülkedeki hangi büyük kesimin birden fazla evi arabası varmış?

yiyecek ekmeği olmayanı isyana sevk eden ebu zer meşru yönetime isyanın günah olduğunu bilmiyor muydu?

o yüzden yine en kolayı yapılmış ve Allah'ın emirlerine uymayandır, ülkemizde boldur vel hasıl fasıktır denmiş ve işin içinden çıkılmış. ooo müthiş zeka.
devamını gör...
bu durumun savunulur bir tarafı yok.
ama sonuçta bende çektim.
şimdi keşke bu yola hiç başvurmasaydım desem bile hatalar yaşanarak daha iyi anlaşılıyor.
çekmek zorunda kalınsa bile bu eşiği yukarıda tutmak gerek.
Allah kimseye muhtaç etmesin.
devamını gör...
faizi ayaklarının altı yerine, banka hesabına alan insandır. bireyin müslümanlığını ne derece etkiler, mutlak sonuç hesap defterleri alınırken ortaya çıkacaktır lakin, islâm halifesi gibi davranıp faiz lobisine ayar çekiyormuş gibi görünen, faiz lobisinin halkı ipotek altına alma sürecinin bekçiliğini yapıyor olan takiyecilerle bir tutulmaması gerekir.

bu noktada, yahudiler kadar bile birlik olamayan müslümanların, neden ayrışıp, yahudi kapitalizmine köle haline geldikleri tartışılmalıdır. yoksa 'benim kalbim temiz' stili faiz savunularının önüne geçmek zor hatta imkansız olacaktır. ayetleri, hadisleri zamana göre yorumlamak, resulullah sav'in veda hutbesinde bile özellikle üstüne basarak men ettiği faiz, bugün kanıksanmış ve ahirette hesabı sorulacak en büyük günahlardan. sebep olandan da, iştirak edenden de.

maksat araba ise, porsche'ye binmezsin, fiat'a binersin usta hazretlerinin dediği gibi. ya da yine yeşil sermaye'nin öncülerinden, faizsiz (nasıl oluyorsa) emin otomotiv gibi seçenekler de yok değil.

ancak her ne yaparsanız yapın, sağımızı solumuzu, önümüzü arkamızı kuşatmış şeytan, mutlaka tuzağına düşürecektir. mesele tövbe etmekte, hatada, haramda ısrar etmemekte.
devamını gör...
yukarıda bi şey kaleme aldım. bugün riba ve faizin aynı şey olup olmadığı, nüzul sürecinde (uhud savaşına denk gelir) faizin neden haram kılındığı meselesi bugün bizleri aşar.
bunu korkak ilahiyatçılarımıza bırakmamız gerektiğini düşünüyorum.

defakto bir durum olarak (sırf defakto kelimesini kullanmak için böyle başladım) faizin haram olduğuna hepimiz iman ediyoruz. peki ey ayetler, kurallar, üzerinden birbirinize ayar veren müslüman kardeşlerim o yukarıda kaleme aldığım şeyden çıkan anlamın ne olması üzerine kafa yordun mu?

mesela hadi gelin "katılım bankacılığı üzerinden kredi almanı"nın caiz olup olmayacağını tartışalım... eminim 100 kişiden 70'i caiz değil diyecek. ben de aynı kanaatteyim. aynı faizin laciverti diyeceğiz.

bana kuralı dayatmayın çözümü söyleyin. bugün doğru dürüst bir ekonomik sistem oluşturamamanın, sermayeyi islamlaştıramamanın cezasını mal sahibi olmak isteyen müslümanlara ödetemezsiniz.

ne dedim ben şimdi? ayenen şunu dedim. sen yanı başındaki arkadaşına 35 yaşında gelmiş ve evlenmemişse helal süt emmiş kızı önermezsen onun zinaya bulaşmasına vesile olursun. yatırım yapacak esnaf kardeşine borç vermez isen faize bulaşmasına sen neden olursun. sevgilisi terk ettiğinde arkadaşınla çay içmez isen sabah onu meyhanede bulursun...


benim yukarıda 1400 senelik riba ayetleri ile ayar vermeyinden kastım bu. borç isteyene verdin mi ki? ona ayet üzerinden ayar veriyorsun? *devamını gör...
günümüz kapitalist düzenin getirdiği zorlu hayat koşullarını bir nevi hafifletmek, insan hayatinı kolaylaştırmak için bankaların bize sağladığı kolaylıktır bu. günde 1 er lira biriktirerek bi araba alınmaz. ya da ev sahibi olunmaz.aşırıya kaçılmadığı sürece kredi kartı ile yüksek meblağlardaki ihtiyaçları finansal açıdan, belimizi bükmeden taksitle yapabilir, hayatın bize ekonomikyönden yüklediği ağırlığı azami şekilde azaltabiliriz. (bkz: kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız)
devamını gör...
sübhanallah; faizi, kapitalizmin getirdiği düzenin zorlu koşullarını hafifletmek için bankaların sağladığı kolaylık olarak tanımlayanlar var. gören de bankaların hayır kurumları olduğunu filan zannedecek. bankalar kapitalizmin sembolüdür yahu, ne hayatı kolaylaştırması? bir de faizi hoş göstermek adına ayetten alıntı da yapıyorlar...

bu da zinanın bu mantığa göre muhtemel tanımı: günümüzde evliliğin getirdiği sorumlulukların zorluğu düşünüldüğünde, bu sorumluluklarla muhatap olmadan cinsel ihtiyaçlarımızı gidermemizi sağlayan, genelevlerin bize sağladığı kolaylık. (bkz: kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız)

saçmalamayın...

-bir insan faizin günah olduğunu kabul ediyor, ancak yine de bankadan kredi çekiyorsa bu kişi fâsıktır.
-bir insan faizi hoş göstermeye çalışarak bunun günah olmadığını belirtiyorsa veya açık açık "faiz günah değildir" diyorsa bu kişi kafirdir.
devamını gör...
heyecan olsun, millet birbirine girsin babında provokatif başlık. enflasyon canavarı varken, para nasıl biriksin. kısa sürede para pul oluyor, uzayda da yaşamıyoruz bu sistemin içindeyiz. kimse o kadar büyük parayı uzun süreliğine borç veremez, hadi verdi acil paraya ihtiyacı olsa borç veren kişinin, çıkarıp veremez borçlu. adam varlık içinde yokluğa düşecek, mağdur olacaktır. borçlunun hissettiği mahcubiyeti de cabası. faiz haramdır şeksiz şüphesiz ama ev ve araba gibi büyük ihtiyaçlarda çaresiz kalınıyor. ama ilahiyatcıların ekserisi cevaz veriyor. öyle kestirip atmadan çözüm yolları neler bilen varsa paylaşsın. ben yıllardır düşünüyorum bu işi çok zor. tantuni cemil bey haklı şeyler söylemiş.
devamını gör...
evet doğru Allah'ın emirlerini çiğnemiştir ama sözde deme hakkı ne ola ki?

peki sen napıyosun abi? mesela bankaya hiç bulaşmadın mı daha. eğer bulaşmadım diyorsan sen dağda bir mağarada yaşıyosun herhalde. veya bankadan herhangi bir ihtiyacı için kredi çekecek olan arkadaşın için ne yaptın? banka nedir elimizden geleni yapalım diyebildin mi mesela.

yani şöyle başlık açıp, şudur budur diye ahkam kesip, herhangi bir çözüm önerisi sunmayanlara sinirlenmemek elde değil. Allah bir hüküm koyarken çözümü de koymuş ortaya ama o çözüme yönelik tek bir adım atmayıp o şöyle o böyle denemez ki.
devamını gör...
her şeyi muazzam, sokakta hiç harama denk gelmiyor, entrylerde iman ölçmeyecek kadar dinini bilen bir müslüman ya herkes sanki. olur öyle.
devamını gör...
evliliğin getirdiği sorumluluk cinsel hayata nasıl bir zorluk getirebilir ki.. hadi getirdi diyelim çıkış yolunu genelevlerde değil bu sorumluluğun ,bu zorluğun muhattabın olan eşinle halledebilirsin. yanlış bir örnek..olaylara farklı gözle bakmak ,farklı düşünmek insan doğasının en tabi kanunundur. fakat perspektifin dışına çıkıp böyle bi örnek vermek, bankadan kredi çeken adamla zina eden adama ayni pencereden bakmak öyle zannediyorum ki o da farklı bi ayıptır.
bankalar bize verdiği meblağının üzerine miktar koyarak para kazanırlar. kapitalizmin sembolü demişler ama bu sembol şu anda çok açıktır ki 197 bin 460 kişiye iş istihdamı sağlıyor. bir başka gerçek de şudur ki bir insanın kafir olup olmadığına inanıp inanmadığına sözlük yazarları değil Allah karar verir. böyle "at gözlüğü" perspektiflerde ne ekonomi kalkınır ne de ülke insanı rahat içinde yaşayabilir..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar