şubelerin iş yükünü azaltmak, haliyle ilerleyen dönemlerde şubelerin çalışan sayısını azaltmak amacıyla bankaların sarıldığı "interaktif bankacılık sistemi", başta müşterilere tanıtılırken, "bedava ya da sudan ucuz olması" ön plana atılarak, ballandırılmaya çalışılmıştı. çünkü müşteriler mesafeliydi. internette dolanan korsanların, hackerların, hesaplarına sızıp, paralarını deve yapmasından kıllanmaktaydılar. ama bankalar, müşterilerin ağzından girip burnundan çıkarak, bazıları kasten, özellikle talimatları yaparken ağır davranarak, müşterilerini bu kanala çektiler. bazı müşteriler dünden razıydı buna, zira bankaya gitmeye vakti yoktu, üstelik bu sistem havale ve eft gibi işlemlerde komisyon almıyor ya da minimum bir rakam kesiyordu. gel zaman git zaman, güvenlik durumunun artırılması ve riskin iyice azalmasıyla, sistem yaygınlaştı. herkes ofisinden, evinden bankacılık işlemlerini yapmaya başladı. elbette bir şey çok ise ya da çoğalır ise, daha doğrusu rantabl hale gelir ise ondan gelir çıkarmak için hem devlet, hem de özel sektör el atar ona. böylece, önce komisyon oranları arttı. sonra aylık-yıllık işlem-işletim ücretleri dayatıldı müşteriye. sonra diğerleri...

bu da beklenen, geleceği söylenen yenisi:--- alıntı ---

bankalar pes dedirtti

internet bankacılığına girişte cep telefonlarına gönderilen mobil onay kodu mesajlarından artık ücret alınacak.
2010 yılı başında bddk tarafından yayınlanan bankalarda bilgi sistemleri yönetiminde esas alınacak ilkeler tebliği'nin yürürlüğe girmesiyle interaktif bankacılık kanallarında iki faktörlü kimlik doğrulama zorunlu hale geldi.

bu nedenle internet şubesine girişte sadece kullanıcı kodu ve parola yeterli değil. internet bankacılığında işlem yapabilmek için kullanıcı kodu ve paroladan sonra cep telefonunuza sms olarak gönderilen şifreyi de girmeniz gerekiyor.

'mobil onay kodu' olarak da tanımlanan kısa mesajın yanısıra her banka tarafından farklı şekilde adlandırılan ve ileri güvenlik aracı olarak kabul edilen şifrematik, cep anahtar gibi uygulamalar da var. bunlar belli bir ücret karşılığında müşterilere satılıyor.

ancak türk bankacılık sektörünün geneline bakıldığında alternatif dağıtım kanallarında işlem yapan müşterilerin büyük çoğunluğu sms olarak iletilen ücretsiz mobil onay kodunu kullanıyor. finanscaddesi.com'un haberine göre; bankalar açısından ise sms ile şifre gönderiminin maliyeti giderek kabarıyor. bu yüzden bankalar şimdi bu maliyeti hafifletmek için çözüm arayışında.

bazı bankalar cep telefonuna gönderilen kısa mesajlardan ücret almaya hazırlanırken, bazıları ise şifrematik, cep anahtar gibi uygulamaları yaygınlaştırmak, müşterileri şifre üreten cihazlara teşvik etmek için strateji geliştiriyor.

hatta bununla ilgili ilk adımlar atıldı. türkiye'nin önde gelen özel bankalarından birisinde personelin ileri güvenlik araçları kullanım oranları incelendiğinde, çalışanların yarıya yakınının mobil onay kodunu kullandığı tespit edildi. banka, komisyon gelirlerinin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla ilk aşamada tüm çalışanlarının şifre üreten araçları kullanmalarını teşvik edecek. ikinci aşamada ise banka personeli müşterilerine şifrematik ve cep anahtar gibi güvenlik araçlarını tanıtacak.

özetle; bankalar kısa mesajla şifre gönderiminin maliyetini hafifletmek için bir yandan bu mesajları 50 kuruşa varan tutarlarda ücretlendirmeye hazırlanırken, bir yandan da önümüzdeki günlerde şifre cihazlarının pazarlamasına ağırlık verecek.

--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar