barış manço

#özgürler 

dünyayı gezmiş, trt'deki programının adına yakışır şekilde 7'den 77'ye her kesimden insanın kalbinde taht kurmuş müzisyen. yanlışları hakkında söylenecek pek çok söz olmasına rağmen kendisini seyyahlığı, televizyon programları ve elbette bazı japonları bile türkçe ağlatmış şarkılarıyla anmak isterim. rahmetlinin yazışma adresi artık kelleşmiş pek çok kişinin ezberindedir.

barış manço - moda, 81300, istanbul
devamını gör...
bu haftalikta bu kadar. sizler lutfen bana yazmaya ama heeerr konuda yazmaya devam edin. artik adresimi biliyorsunuz. baris manco moda 81300 istanbul. tekrar ediyorum; baris manco moda 81300 istanbul. haftaya pazara tekrar karsi karsiya olmak umuduyla saglicakla kalin. (din din dind din diirird dim .. )

sozlerinin sahibi kultur elcimiz. ruhuna fatiha
devamını gör...
diğerleri bir tarafa, sadece 1970'lerdeki "dağlar dağlar" eseri ile beni benden alan sanatçı.

bir orkestra versiyonu vardır, aynı plağın arkasında da klasik gitar ve ney için düzenlediği hali vardır. her ikisi de dinlenilesi eserlerdir.
devamını gör...
kendisine bir mektup yazmıştım. lakin sınavlardan dolayı postalama fırsatım olmamıştı. ve tam o sırada maalesef ki barış abi'yi kaybettik.

kara sevda şarkısında - 40 derece suda bile yüzerim inan ki diyordu.

oysa ki - 40 derecedeki su buz olur.

o kadar şarkısı arasında bulduğum tek hatasıydı barış abi'nin.

bize kazandırdıkları güzellikler için kendisine teşekkür ediyorum.

Allah mekanını cennet eylesin.

not: tahmin ettiğim gibi aşağıdaki şekillerde mesajlar geldi:
yeterli basınçlı bi ortam sağlarsan -40 derecede su birikintisi oluşabilir. çünkü su donarken hacmi artar,yüksek basınç ile faz değişimi engellenebilir.

ben de aşağıdaki cevabı verdim:

onu biliyoruz hocam.*
teorik olarak -273 derecede de sağlanır. ama pratikte çok zor. yani barış manço'nun yüzeceği bir havuzda -40 derecede bir donmamış su oluşturmak pratikte çok zor. hem ayrıca barış manço bunu bildiği için şarkının sözlerini böyle yazmamıştır. o anda aklına gelmemiştir.. dolayısıyla hata yapmıştır. zaten bu mektupta da bu meseleyi de esprili bir dille açıklamıştım.
nşa'da deniz seviyesinde ve 1 atm basınçta mümkün olmadığını ve daha fazla ayrıntıyı barış manço'ya gönderdiğim mektupta açıklamıştım..
selamlar..

devamını gör...
akıllı, kültürlü, yetenekli, sempatik ve sayamadığım birçok vasfa sahip bir sanatçıydı. bu kadar özelliği günümüzde kaç kişi için sıralayabiliyoruz ki? kendisini özlüyoruz, tarzını özlüyoruz, neşesini özlüyoruz. hala şarkılarıyla eğleniyoruz. hafızamızda ezbere bildiğimiz şarkıların birçoğu ona ait. ayı diyince aklımıza barış mançonun sevimli şarkısı geliyor. abbas yolcu diyince derin derin düşünüyoruz. evet bize uzatılan o elleri görmek istemesek te bir gün o eller üstünde bu dünyadan göçmek var ya!

devamını gör...
1992 ylında kendisine bir röportajda, yurt dışına yerleşmeyi düşünüyor musunuz, diye soran gazeteciye cevabı:

--- alıntı ---

..bugünün hayatına ve gelecek nesillerin hayatına pozitif etki yapabilecek eylemlerin peşinde olmayı seçtim. cemil meriç "bu ülkede yaşanmaz diyenler bu ülkeyi yaşanmaz hale getirenlerdir" diyor. bu ülkeden hiçbir zaman ümidimi kesmedim ki, "bu ülke yaşanmaz" diyeyim..

--- alıntı ---
devamını gör...
iciyle, disiyla, kalbiyle ve ruhuyla guzel insan. sarkilariyla bize sevgiyi, saygiyi, mertligi, arkadasligi, dogrulugu ogreten cagdas halk ozanimiz. gurbette sarkisini her dinledigimde bende gozyaslari birakan insan. karakteri, sanati, verdigi mesajlar ve topluma yol gostericilige ile her kesimden insanimizin takdir ve teveccuhune mazhar olmus guzel insan. keske aramizda olsaydi...
devamını gör...
youtube'dan neredeyse butun sarkilarini bilgisayarima indirdim; efkarlandigimda dinlerim, her seferinde de aglarim. hey gibi baris abi, rabb'im cennet'te gorusmeyi nasip etsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar