baş dönmesi

araç tutmaları, hava değŸişŸimleri, tansiyon, çeşŸitli ağŸrılar, kansızlık, gebelik vs. sebebiyle olan, bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabilen, kendini ya da etrafındaki şŸeyleri dönüyor hissetme hali.
devamını gör...
kişinin yerinde dururken başının hareket ettiğini ya da eşyaların etrafında döndüğüne hissetmesi durumu. baş dönmesi kişide rahatsız edici bir sersemlik duygusu ortaya çıkarır. başı dönen kişi, bütün bedeninin ekseni etrafında döndüğünü hisseder. eşyaların kendi etrafında döndüğü ve kendisinin bir eksen gibi ortada olduğunu hissetmeye "gerçek baş dönmesi" adı verilir. bu durum olmaz da, başında bir sersemlik, düşecek gibi olmak, göz kararması varsa "yalancı baş dönmesi" vardır. gerçek baş dönmesi, denge organının göz kaslarının, beyinciğin ve bazı sinirlerin rahatsızlıklarında ortaya çıkar.
devamını gör...

--- alıntı ---
Hasta, kendisinin veya etrafındaki eşyanın boşlukta döndüğünden şikayet eder. Tıp dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları şunlardır:
- Kulak ağrısı
- Araç tutmaları
- Ani hava değişimi
- Bazı göz hastalıkları
- İlaç zehirlenmeleri
- Düşük veya yüksek tansiyon
- Damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları
- Kansızlık ve kan hastalıkları
- Mikrobik hastalıklar
- Beyin hastalıkları
- Sara ve bazı ruh hastalıkları

Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Baş dönmelerine yapılacak ilk iş; hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır. Baş dönmesi sık sık oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.
--- alıntı ---

*
devamını gör...
oha diyorum lan. sigara içmiyorum kaç gündür. baş ağrısı yapmasa iyiydi. bir dün akşam oldu bir de şimdi. böyle döner gibi oluyor. baş dönmesi. dayanması zor. ne belaymış ya.

heralde sigarasızlıktandır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar