başbakan yardımcısının asgari ücret hesabı

2002 yılındaki asgari ücret ile araba alım gücünü ve bugünkü araba alım gücünü kıyaslayan ve gelişme var diyen kıyastır.

başbakan yardımcısı hakan çavuşoğlu;

"o zaman asgari ücretle çalışan bir kişi 90 maaşıyla 1.4 motor gücüne sahip bir sıfır araç alabilirken şimdi 42 maaşıyla sıfır bir araç alabiliyor"

bu da asgari ücreti beğenmeyen nankörlere kapak olsun. olm nankör olmayın lan şükür şükür hep şükür.

haber
devamını gör...
--- alıntı ---

bursa'da ak parti il binasında hak-iş yönetici ve üyeleriyle bir araya gelen hakan çavuşoğlu, "bir süredir gündemde önemli yer işgal eden 900 bin taşeron işçimize kadro verilmesini uzun çalışmalar neticesinde khk ile gerçekleştirdik" dedi.

yeni asgari ücretin 1 ocak 2018 itibariyle ilan edilmiş olduğunu belirten çavuşoğlu, konuşması sırasında asgari ücretin ne kadar olduğunu bir an için unutunca yanındakilerden destek alarak bin 603 lira olduğunu söyledi. üç kişilik bir aile için bu rakamın bin 709 liraya çıktığını belirten çavuşoğlu, "bu rakam yüzde 14 küsürlük bir artış oranına tekabül ediyor. türkiyede geçtiğimiz yıl gerçekleşen enflasyon rakamlarının da üzerinde olan bir orandır. bugün itibariyle asgari ücret 2002 yılına oranla 9 kat artmış oluyor. o zaman 184 lira olan asgari ücret bugün bin 603 lira. örnek olması bakımından söylemek istiyorum, 2002 yılında asgari ücret 184 lirayken dolar karşılığı 114 dolarmış, bugün asgari ücret bin 603 lira dolar karşılığı ise 422 dolar. 2002 yılında 184 liralık asgari ücretle 575 litre süt alınabiliniyormuş bugün ise asgari ücretle bin 324 litre süt alabiliyoruz" diye konuştu.

'asgari ücretli bugün 51.7 kg et alabiliyor'

çavuşoğlu, geçmiş yıllarla yeni yılın asgari ücreti ile bir başka mukayeseyi otomobil üzerinden yaptı. 2002 yılında 184 lira olan asgari ücretle çalışan bir kişinin 90 maaşıyla 1.4 motor gücüne sahip bir sıfır araç alabildiğini belirten çavuşoğlu, "aynı aracı asgari ücretle çalışan işçi bugün 42 maaşıyla alabiliyor. 2002 yılında 184 liralık asgari ücretli çalışan 20.6 kilogram et alırken bugünkü asgari ücretle ise 51.7 kilogram et alabiliyor. 2002 yılında 184 lira olan asgari ücretle litresi 1.26 liradan 146 litre motorin alınırken bugün litresi 5.3 liradan 318 litre alınabiliyor. böylece daha fazla geziliyor, daha çok seyahat ediliyor" diye konuştu.

--- alıntı ---

çok sevindiğim haber. ben şu anki gelirimle alamıyorum. hemen istifa edip asgari ücretle bir yerde başlayayım.
devamını gör...
tam dört yıl yemeyip içmeyip para biriktirebilirsem benim de sıfır bir aracım olacakmış.
mükemmel bir haber bu.
hemen açlık grevine ay pardon birikim yapmaya başlıyorum.
bekle beni 2 0 2 2.
hala bu ülkede yaşamak istemiyorum, yok açlık sınırı, yok ekonomi demokrasi sorunu diyenler b.k yesin.
kendinize gelin daha ne yapsın bu hükümet size.
devamını gör...
otomobil? haklısınız teneke olan bir egea sanırım. sen s class binerken bu hesabı ne güzel yapmışsın be kardeş.

saçma sapan bir söz.
devamını gör...
şöyle düşündüm başta, şimdi 42 tane asgari ücretli insan bir araya gelse, 42 ayda her birine bir araba almak mümkün, ancak 42 ayda insan ne yer ne içer dedim,

sonra 84 asgari ücretli bir araya gelse, diye düşündüm. yarım maaş verse, 84 ayda bir araba alınır... sonra ev kiralarını düşündüm maaşın yarısı zaten ev kiralarına gidiyor...

bu seferde 168 kişi bir araya gelse maaşlarının 4/1 oranında verseler 168 kişi 168 ay sonra araba sahibi olmuş olacak... sonra aklıma geldi çocukların okul masrafı var...

o zaman dedim 336 kişi bir araya gelse maaşlarının 8/1'ni verseler 336 kişi araba sahibi oluyor... çok mantıklı...

sonra bir hesap daha yaptım 336 ay toplam 28 yıl yapıyor...

yaşarmıyız lan o kadar...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar