Allahın izniyle vesayetcileri tarihe gomecek açıklama olacak.türbanın önünde tüm engeller kalkacak kürtler tüm özgürlüklerine kavuşacak kast sistemi son bulacak.ayrıca bir de koruma kanunu var zaten ölü bir kanun onu daha sonraya saklayacak. edit : her türlü milliyetçilik mendil gibi çöpe atılacak.
devamını gör...
bizim evdeki bozuk musluğu da tamir edecek mi diye beni çok derin beklentilere gark etmiş pakettir.

türkiyedeki demokratikleşmenini önündeki en büyük engel olan lider sultasının en büyük dayanağı siyasi partiler yasasını sadece bdp'nin meclise grup olarak girebilmesini temin edecek şekilde tebdil eden paket olacaktır.

ülkemizin en büyük problemi olan q,x,w harflerinin kullanılmasını sağlayacaktır. böylece fikir dünyamız daha da zenginleşecek, kendimizi daha geniş bir şekilde ifade edebiecek ve terakkimiz hızlanacaktır.

heybeliada ruhban okulunun hizmete açılması ise toplumda eksikliği hissedilen rahip boşluğunu dolduracaktır.

dindar kesimin pakete adaptasyonunun ve benimsemesinin sağlanması için ise kılık kıyafet serbestisi çıkabilir.

paketlerle paketlenen ülke.
devamını gör...
türkiyede demokrasi sadece lafta olduğu için hiç bir işe yaramayacak pakettir. demokratik paket olsa zaten sır gibi saklanmaz açık seçik tartışılarak kamuoyuna bilgi vererek şekillenirdi. parti içinde herkesten saklayarak kararlar al demokratik olsun daha neler.
devamını gör...
türk ırkı yücedir uludur felsefesi ile büyümüş bir neslin, q,x,w harfi gelecek dünyamız neşelenecek tanımlamalarıyla sulandırılmaya çalıştığı paket, malumunuz bu kesim öngörüleri ve niyet okumaları ile meşhurdur (trt şeş açılırsa ülke yıkılacak, akp belli etmeyoor ama asıl amacı şeriat biz bilyoz vb) o nedenle daha açıklanmayan paket içeriğinde "kolonyalı mendil varmıymış hahayt" gibi espriler gelmesi dahi şaşırtıcı olmayacaktır.

(bkz: önce malı görelim)
devamını gör...
biçimsel olarak tanzimat fermanı'nı andıran pakettir. balkon konuşması gülhane parkına, dört dilde açıklama yapmak da azınlık elçilerinin hazır bulunuşuna benzetilebilir.
devamını gör...
heykellerin yıkılmasını sağlamayacaksa pek bir anlam ifade etmeyecek pakettir.

bu ülkede demokrasinin tam olarak işlemesinin önünde engel olan bazı simgeler var ve bu simgelere dokunacak gücü bu halka veremeyen hiç bir özgürlük aslında tam değildir.
devamını gör...
başsakanın beklentileri gereksiz yükselttiği pakettir. çünkü sistemin temel taşlarını sorunların kaynağını çözemeyeceği çok açıktır.
devamını gör...
akmasa da damlayacaktır. her kesimin beklentilerini karşılamayacağı şimdiden belli, bir de ağzıyla kuş tutsa yaranamayacağı bir kesim de var. seksen küsur senedir çok demokratik, çok refah, çok özgürlükçü bir ülkede yaşadığını ama akp'nin ülkeyi mahvettiğini sanan kemalistler tarafından da beğenilmeyecektir. bir kesim de "niye şeriat ilan edilmedi, demograaasi caiz değil" diyerek beğenmeyecektir. amaaan ben olsam matruşka gibi bir paket hazırlarım alın açın bakalım uğraşın biraz sayın vatandaşlarım derim, başbakanlık hiç bana göre bir iş değil evet.
neyse işte paket açıklanınca "eh hiç yoktan iyidir, buna da şükür" falan diyeceğiz galiba.
devamını gör...
en büyük kavganın seçim sisteminin değiştirilmesine yönelik teklifinde kopacak olmasını beklediğim bir paket. sonuçta %1 bile oy alsa bir partinin meclis dışında kalıpta oyverenlerini mecliste temsil edememesi bence demokrasi için bir ayıp. bunu düzeltilmesi için bir iki teklif olacak ve en önemli tartışma bu konuda olmalı,diğer konular zaten kendi içinde artık sorun olmaktan çıktı sadece adı konacak.
devamını gör...
saat 11’de surat asacakları anlama kılavuzu

başbakan’ın bugün açıklayacağı demokrasi paketini anlayabilmek için bugüne kadar gelen ezbercileri analiz etmeliyiz.. pakette ne olduğunu bilmeden konuşmak kadar o konuşmalara birkaç kelam etmek de hak olsa gerek.
kredi açmak, fırsat tanımak yerine “bilmeden konuşmak” çoğu kez bir kötümserliği, imhayı ve hepsinden önemlisi de önleyici bir yok etme tedbirini içeriyor. analiz değil imha, tahmin değil mayınlama, fikir beyanı değil kuşatma... türkiye pratiğinde bilmeden konuşmanın manası ve maksadı bunlardır.
kimilerince, daha fikir ortaya atılır atılmaz vakit geçirmeden bunları ard arda yapmak bir politik alışkanlıktır.
kürt meselesi onlardan sorulur!

kimdir o kimileri?

kürt sorununda çözüm safından konuşup gerçekte kendi önerilerinden başkasını çözüm olarak kabul etmeyen türk-kürt aydınları... her kritik eşikte bu rolü oynadıkları görüldü ama bariz bir şekilde son çözüm sürecinde rol aldılar ve çözüm için can atan kürtler’e özetle “ucuza gidiyorsunuz “ kabilinden şaşırtmalar vermeyi alışkanlık haline getirdiler. erdoğan bugün ne açıklarsa açıklasın; ister, kürtçe’yi resmi dil ilan etsin ister federasyonu tartıştırsın asla tatmin olmayacaklardır. paket açıklanır açıklanmaz ekranlara dikkat edin; en ateşli itirazcılar senelerdir “kürt meselesi bizden sorulur” diyenler olacaktır.
aynı hatta, kazanacakları iki-üç belediye için çözüm sürecini yakmaya hazır kürt siyaset sınıfını da görmeye hazır olalım. trt şeş’e, üniversitelerde kürtçe bölümlerine, ana dilde savunma hakkına vs. burun kıvıran bir siyasetten yapıcı iyimserlik beklemek hayal olur. bugün de beklenmemeli...
bu birbirine yakın iki grubun yanında ulusalcı-kemalist çizgisi yer alacaktır. chp -ya da önce işçi partisi mi demeliyiz- ve diğerleri. irili-ufaklı bütün marjinal ulusalcılar, söylemleri chp tarafından merkez siyasete taşındığı için bugün daha güçlü bir itiraz sesi yükselteceklerdir. derinlikleri yok ama avazları güçlü, malum.
ve geleneksel olarak mhp’nin öfkesini de hesaba katalım. ki, belki de içlerinden en sahici olanı bu olacaktır.
şimdi...
chp ve ulusalcı “akraba toplulukları”, mhp, kürt siyasal elitleri ve illa da kürtler’e racon kesen türk aydınlardan müteşekkil itiraz hattı bugün kendini gösterecektir.

mesele basit bir kavrayış

pakette bir çoğu yıllardır bazen samimi olarak bazen de hükümeti sıkıştırmak adına savundukları yasal değişikler olmasına rağmen yetersiz bulacak, beğenmeyecekler. chp’nin hak ve özgürlük alanının genişlemesi nedeniyle hem pakete karşı çıkacağını hem de yetersiz buluyormuş gibi yapacağını da tahmin etmek zor değil.
fakat, bu çelişkili haller, bu sahte siyaset ve eksik yeni türkiye kavrayışı yine de mesele değildir. türkiye’nin gerçek bir demokrasiyi değil de geleneksel güç odaklarının hakimiyetinde olmayı hak ettiğini düşünenleri büyütmeyelim. öyle düşünmekten başka politik bir vizyonları olamaz. son 10 yılın özeti de budur. ama türkiye, o eski düşünceye rağmen yenileniyor.
şu gerçeği anlamayan türkiye’yi anlayamaz ve demokrasi bahsinden mevzu açamaz:

bırakın tek parti yıllarında olanları, sadece 12 eylül’ün mevzuata döşediği mayınları temizlemek için bugünkü gibi daha birçok pakete ihtiyaç duyacağız. bu ülkeyi otokrasiden demokrasiye, imtiyazlardan adil paylaşıma ve nihayet etnik hiyerarşiden eşitliğe taşımanın yolu 10 yıldır istikrarla birbirine eklenen halkaların artırmaktan geçiyor. artacak da...

mustafa karaalioglu/star
devamını gör...
an itibarı ile halkın bütün kısımlarına teşekkür ile açıklanmaya başlayan paket.
merhum özal ve erbakan a ayrı bir muhabbet ve sevgi sunuldu.
devamını gör...
şefkat tepe karanlık kurulunda pkk kanadının "dağ fare doğurdu" diyeceğini, milliyetçi kesimin "pkk ya kıyak" diyeceğini vs.vs açık açık söylediler.
galiba tetikçi gazeteler yarın bu manşetlerle çıkar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar