başkanlık sistemi bir özentinin sonucu

tam haliyle " başkanlık sistemi bir özentinin sonucu ya da amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesidir". recep tayyip erdoğan 1993
https://www.google.com.tr/a...
edit: yazarların kıvırmaya çalışmalarını keyifle takip ediyorum. hiç bir dayanağı olmayan bilgilerle , yorumlarla içlerini rahatlatmaya çalışmışlar. ama en söyleyeyim durum tam da onların düşünmek istemediği gibi.
devamını gör...
reis'in henüz bb (belediye başkanı) dahi olmadığı dönemde sarf ettiği söz. o da sistemin çarkının nasıl döndüğünü görmüş ve ben bu sistemi bozar milletin menfaatine olan sistemi getiririm demiştir.

devamını gör...
bir kere başkanlık sistemi ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi arasında daglar kadar fark vardır..

maddi olarak durum böyledir..

rte nin bir beyanı..
devamını gör...
1993 yılında söylenmiş bir söz ile 2017 yılını değerlendirmek ve gelişen siyasi olayları okumaya çalışmak birazcık komik duruyor. sene 1993 hükümette başbakan süleyman demirel ve ortağı inönü var .özal'ın ölümü ile demirel http://c.başkanı olur ve başbakanlığı tansu çiller geçer. hal böyle iken ve dönemin şartları ortada iken recep tayyip erdoğan'ın ' başkanlık sistemi amerikanın tavsiyesidir' ifadesi kadar doğal ne olabilir ki !

yıllardır amerika'nın telkinleri ve siyasi direktifleri ile bu ülke yönetilmedi mi ? ayrıca başkanlık sistemi mi önemli , başkanlık sistemi ile nelerin değişeceği mi önemli ? bu sorunu cevabını aramak gerekir. ki 16 nisan'da yapılacak olan oylama başkanlık sistemi değil anayasa'daki 18 madde ile alakalı değişiklik ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi oylamasıdır. sapla samanı karıştırmamakta fayda var. ve en önemlisi 1993 de olası bir başkanlık ile alakalı acaba millete sorularak mı karar verilirdi yoksa hükümet, meclis, http://c.başkanı kendi mi karar verirdi bunu da düşünmek gerekir.
devamını gör...
başkanlık sistemini isteyenler listesinde turgut özal, alparslan türkeş, süleyman demirel, necmettin erbakan ve muhsin yazıcıoğlu'nun adlarını ve sözlerini listeleyenlerin umursamadığı söz.

evet başkanlık sistemi ile 18 maddelik değişiklik önerisi aynı değil, çünkü başkanlık sistemi demokratik bir yönetim sistemidir. akp nin getirmek istediği türk tipi cumhurbaşkanlığı ise faşizan bir rejim için gerekli bütün araçlara sahip olacaktır. yukarıda adı geçen siyasetçiler belki de bu teklifi görse hayır diyeceklerdi.
devamını gör...
bir yazarın uyarması ile önü arkası nedir diye baktım tam da tahmin ettiğim gibi ifadeler çarpıtılmış. adam ülke henüz buna hazır değil diyor ilelebet başkanlık gelmesin demiyor.

--- alıntı ---

cevap: türkiye şimdilik buna hazır değil. başkanlık sisteminin ortaya çıkışı bir özentinin sonucu ya da amerikan emperyalizminin bize bir tavsiyesi. bunun oluşması için siyasette serbest piyasanın oluşması lazım.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar