çelişki

odaya girdim,neden girdiğimi unuttum. odadan çıktım, neden girdiğimi hatırladım. çelişki denilen şey böyle birşey olsa gerek.
devamını gör...
şöyle izah edeyim;

sabah trequartista sevdicekten arkadaşlık isteği beklerken gelen farmville davetiyesi diye bir başlık açtı. güzeldi, beğendik, bastık artıyı. neyse ben de üçüncü tanım olarak şöyle bir bakınız verdim; kız arkadaşı oynuyor diye facebook ta oyun oynayan erkek. tam dört artı aldı. işin ilginci dolu bakınızı dolduran yazı tek bir artı almadı. yani kız arkadaşı oynuyor diye facebook ta oyun oynayan erkek adlı, bizzat tarafımdan yazılmış yazı artı almadı. kardeşim, bakınıza artı veriyorsanız, yazıyı neden okumuyorsunuz? yazıyı okuduysanız ondan hasıl olan artıyı niye basmıyorsunuz? hadi onu da geçtim, bakınızın neyini artıladınız bakmadan? artı ya da ekside gözüm yok da, çelişki canımı sıktı. demek ki treq yazınca altında ne varsa artılıyor bazıları. bunu öğrendiğim iyi oldu.

ilginç, garip bir çelişki. zaten ilginç, garip olmayan çelişki var mıdır?
devamını gör...
yapmak istenilenle veya söylenenle aksi istikamette yapılanlar bütünü.

mor ve ötesi de söyler.

--- alıntı ---

çelişkili bir düzlemde duygularıyla ortada,
düşününce eski olmayan insanlarla
parça parça,
bir görünür bir kaybolur

öykülerim hep bilmece,
gözlerim maskara, özlemim durgun
“belki bir gün..” deyince, teslim olunca ellerine,
en yakınımda sen olunca

ürkütücü bir rüya, ellerimden akıp gelen,
şehvetinde saklı bezginliğim
karanlıktan korkutan, gözlerinden ateş saçan
son sözünde sanki yalanların

--- alıntı ---
devamını gör...
en büyüğü, Allah'ı sevdiğini söyleyenlerin vahye sırtlarını dönmesidir. oysa insan saygı duyduğu, sevdiği kapının sözünü dinler.
en güzel örneğini de müslüman olduğunu söylemesine rağmen tesettüre karşı olan laikçi teyzelerde görürüz.
devamını gör...
saçma sapan bir başlıkta ahlak bekçiliği yaparak onun bunun yerine küstahça ahkam keserken, diğer yanda karılı kızlı başlıklar açarak sarfettiği cümlelerin nereye değdiğini düşünmeyen yazarların durumu buna en iyi örnek. yine, ellerine fırsat geçse hiç tereddütsüz hazza dalacak bünyelerin bu kadar sivilceli bir ahlak gösterisi sunması da bu duruma örnek. evet, işine geldiği gibi davranmak bu olsa gerek. şahsen, o yanlış anlaşılmış kadın ve erkeklerin -inanmış inanmamış, iyi kötü, ahlaklı ahlaksız, güzel çirkin, bilen bilmeyen, hoppa ağır, ucuz pahalı diye tabir ettiğiniz o insanların- bu çelişkide sizi geçemeyeceğini de biliyorum. cidden, turbo müslümansınız, bravo!
devamını gör...
açıklaması biraz zor olacak kelime.


akp seçmenine; koyun, aptal, cahil, moron ya da yumuşatarak en temiz duyguların insanı, kendisi iy ama çevresi kötü gibi yaklaşımda bulunanların içine düştüğü durumdur.

zira, bu koyunları gütmekten, bu aptala hitap etmekten, bu cahili terbiye etmekten, bu en temiz duyguların insanlarını ikna etmekten aciz olan adamların bir türlü iktidara gelemeyip, suçu yine akp seçmenine atmasının temelindeki kavramdır.


kalkıp sağda solda şiir falan yazarlar sonra.

biz de biliyoruz bir iki tane şiir.
devamını gör...
gülşen in belki fazla realist bulduğum için, belki bana söyleniyormuş gibi hissettiğim için nefret ettiğim içimi acıtan parçası. sözleri de şu şekil;

zaman öyle akip gitmis
bir bakmisim sabah olmus
farketmedim düsünmekten
yanlisligi aramaktan

nasil düzelir bu iliski
sana olan askim tükenmisken
beni mahvetti bu celiski
ayrilmam lazim senden

bilemiyorum becerebilecek miyim seni üzmeden bu isi
sen de az cok farketmissindir bendeki degisikligi
seni seviyormusum gibi rol yapmak bana yakismaz
dilerim anlarsin umarim ayrilik sana cok koymaz

ister ah et ister kin duy
kendine göre haklisin
adimi kötü an sonumu elinle yaz
sen de bir gün anlarsin

dilerim anlarsin umarim ayrilik sana cok koymaz
devamını gör...
insanın kendini bulmak için ihtiyaç duyduğudur. çelişen insan akan su gibi yolunu bulur, çelişmeyen insan bataklığa dönüşür.
bu yüzden korkulacak bir şey değildir.
devamını gör...
temelinde kavram yanılgılarını bulundurur ama kavram yanılgılarına hata demek doğru değildir. kavram yanılgıları bilinçli olarak yapılmış ve/veya ifade edilmiş, kendi içinde tutarlı ve günlük ihtiyaca cevap oluşturacak şekilde örgütlenmiş ancak bilimsel çerçevede geçerli olmayan bilişsel yapılardır . kavram yanılgıları, kendi içinde işlevsel ve tutarlı oldukları için bunları düzeltmek oldukça güçtür.

hatadan vazgeçmek ise çok daha kolaydır. hata da bilimsel olarak geçerli değildir ancak hatalar bilinçsizce yapılmış işlemlerdir. hatalar, bireyin bilmediği bir şeyi açıklamak için rastgele söylediği kavramlar olabildiği gibi dikkatsizlikten ya da dalgınlıktan da yapılmış olabilirler.
hataların, kavram yanılgılarına göre düzeltilmesi ve bilimsel bilgiye dönüştürülmesi çok daha kolaydır. kavram yanılgıları, her bireyin sahip olduğu sosyal koşullara göre oluşabilecek, bir çelişkiyle karşılaşana kadar işlevsel olarak kullanılan bilişsel yapılardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.