ön libero

futbolcu olacaksan yerim garanti olsun diyorsan belkide bu mevkide oynayacaksın, defans hata yapsa futbolcuya tepki yağar, forvet gol atamasa haftalarca manşet olur, kaleci hatalı gol yese kova olur, ya ön libero oda konuşuluyor ama saydığım mevkiler kadar değil.
devamını gör...
futbolun amelesidir bu adamlar net! ne kadar saçma bir bölgede oynadıklarının, sürekli ezildiklerinin farkındalar mı acaba. ilerde ki adamlar topu kaybetsin kaybettiği topu kapmak için koşmasın geri dönmesin bu garibim çırpınsın dursun olacak işmi bu. çog üzülüyorum ben bunlara ne zaman haklarını arayacaklar acaba, ne zaman bir sendika kurup örgütlenecek bu zavallı masum ezilen futbolcular.
devamını gör...
bir çok türü olan mevki.

özetleyelim.

defansif orta saha: asıl amacı top kapmaktır. önündeki yaratıcı orta sahaların gerisinde durur top rakibe geçtiği an prese başlar. kaptığı topu ne kadar iyi kullanırsa o kadar iyi sayılır.
gizli libero: bu arkadaşın görevi stoperlerin arasına girip 4'lü savunmayı 5'lemektir. daha doğrusu ileriye çıkan beklerin boşluğunun fazladan bir adamla dengelenmesi hadisesinde baş aktördür.
geri oyun kurucu: bu arkadaşımızın görevi orta sahanın arkasında kalarak geriden oyun kurmaktır. oyuna genişlik kazandırmayı ve ara pas atmayı seven bir yapısı vardır. (bkz: pirlo)(bkz: xabi alonso)(bkz: michael carrick)
klasik ön libero: işte bu sahamızın hammalı. öküz gibi ciğeri olmalıdır. sağa sola ileriye her yere pres yapmalıdır. gördüklerim içinde en iyisi claude makelele'dir gerisi yalandır hatta bu rol onunla özdeşleşmiştir. ataklara fazla katılmaz nadiren görev yerini terkeder.
regista: bu arkadaş futbolda olması gereken en güzel adamdır bence bunların nesli tükenmesin. orta sahanın en gerisinde oynayan bu futbolcu paslarıyla ileriye çıkışlarıyla ve atağa katılmasıyla oyun içinde var olur. uzaktan şutları ve top sürme yeteneğinin yanında vizyonu ve pas atma becerisi yüksek olmalıdır. bu role örnek vermek gerekirse paul pogba, de rossi, montolivo, pirlo örnekleri verilebilir. galatasaray'ımızdan da felipe melo diyebiliriz. nerde eski melolar ?...
devamını gör...
günümüz modern futbolunda nalbantlık, keçecilik gibi unutulmaya yüz tutmuş meslekler gibidir. günümüz futbolunda artık tek yönlü savaşçı bir orta saha yerine çok yönlü, oyunu her iki bölgeye de oynayabilen futbolcular tercih ediliyor.

uğur meleke'nin de bu konu hakkında değer verdiğim fikirleri var.

--- alıntı ---

bugünün futbol anlayışı, bugünün arsenali, bugünün barcelonası bu. bugün ön libero yok, forvet arkası yok. bugün alex kadar yetenekli olmasına rağmen bu becerilerini sadece gerektiğinde sahneleyecek kadar iradeli deco var… bugün rakip her hücuma kalktığında onları karşıladığı ve her maç 8-10 hücum kestiği halde her sezona 10-15 gol sığdıran lampard var. bugün bunlar var, 3-4 yıl sonraysa başkaları olabilir. gerçek bu.

--- alıntı ---
devamını gör...
gençler pek hatırlamasada en iyi örnekleri galatasaraylı suat - tugay fenerbahçeli oğuz gibi ad konmamış örnekleridir. bir futbol maçının temposunu belirleyen futbolculardır.
devamını gör...
eskiden bu adamlar defansın arkasına atılacak topu hissettiğinde çıııkkkkk! diye bağırırlardı, genelde zamanlamayı ayarlayamaz, tüm defans ofsayt diye beklerken, karşı takım golü atardı...
devamını gör...
hırçınlığı, mücadeleciliği, hırsı yanında bir parça da top tekniği düzgün olursa ve kazandığı topu olumlu bir şekilde kanatlara ya da ileriye taşıyabilen bir kapasiteye sahip olursa takımın en önemli oyuncusuna dönüşebilir ve hatta efsane olabilir.
devamını gör...
defans ile orta sahanın arasında rakip takımın ataklarını ilk sabota etmesi beklenen oyuncudur top tekniğŸinin yüksek olması gerekmez topu kavalayıp rakibi bozan hırçınlıkta olması aranan özelliğŸidir, günümüz futbolunda forvet ve santrafor oyuncularından sonra neredeyse en pahalı mevkii oyuncularıdır...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.