ümit meriç

1946 doğumludur. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi sosyoloji bölümünden mezun olmuş, daha sonra bu bölümde akademik hayatını sürdürmüş profesör olmuştur.
devamını gör...
kusura bakılmasın ama babasının gölgesinde bırakılıyor.. farkında olunarak veya olunmayarak.

büyük sosyologlarımızdandır, sosyoloji, antropoloji, ekonomi-politik alanında çokça önemli çevirisi vardır.
devamını gör...
" ben 10, abim 11 yaşında. evde hiç bir dini eğitim almadık. annem ve babam bir gün bizi karşılarına alıp "biz müslümanız. ama biz size bir telkinde bulunmayacağız, siz okuyup karar verip, isterseniz, tercih ederseniz müslüman olursunuz" dediler" diyerek babası cemil meriç' i anlatıyor.
devamını gör...
cemil meriç gözlerini kaybettiğinde sekiz yaşında olan küçük ümit, diğer çocuklardan farklı olarak babasının elinden tutarak, onu ilim sohbetlerine taşıdı. kirkbir yaşına kadar hemen her gün dergi, kitap, gazete okuyarak, anlattıklarını kağıda geçirerek babasının eli ve ayakları oldu. ümit meriç, babasının acılarına, mutluluklarına, isyanlarına, teslimiyetlerine tanıklık etti. fransız dili ve edebiyatı'nın üçüncü sınıfında iken fikir değiştiren meriç, babasının yolunu tuttu. 1969'da i.ü edebiyat fakültesi sosyoloji bölümü'nde asistan olarak başladığı akademik hayatini bölüm başkanı olarak 2000 yılına kadar sürdürdü.

*
devamını gör...
ciddi ciddi intihara niyetlendiği gece, sabah ezanından sonra "bir namaz kılayım" demiştir. daha önce hiç namaz kılmamıştır ve bildiği sureler de fatiha ve ihlas'tan ibarettir. o gün sabah namazını kılar. ferahlar ve intihardan vazgeçer. o gün bugün de namazı bırakmaz.
devamını gör...
bugün kitapçıda bir kitabını inceledim ablamızın. sonra düşündüm, "acaba cemil meriç'in kızı olmak nasıl bir duygudur?" diye. önce başım döndü. sonra lamia geldi aklıma üzüntüden midem bulandı, ama sonra tekrar başım döndü.
devamını gör...
cemil meriç belgeseli izlerken tanıdığım ve hemencik sevgimi kazanmış insandır. hani bazı insanlar vardır ya hiç susmasa sürekli bir şeyler anlatsa da dinlesek denilen, ümit meriç de kesinlikle o insanlardandır. cemil meriç gözlerini kaybettikten sonra babasının gözü, eli ayağı olmuştur ki bu sebep bile ümit meriç'in sevilme nedeni olmaya yetip artar.
devamını gör...
babasının en güzel eseri, diye anılır.

"fatih'i severiz; akşemseddin'in sözünü dinlediği için, akşemseddin'i de severiz; fatih'e dua ettiği için" diyerek gündemle ilgili fikrini belirtmiştir.
devamını gör...
günümüz meselelerine niye bu kadar pasif kaldığını anlayamadığı içe dönük sosyolog. halbuki dışardan bir bakarsınız cengaver bir kişiliktir... ama yok. hatta tık yok.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.