şeriat

kısaca islam hukukudur. arapça kökenli bir sözcük olup; "yol; mezhep; metod; adet; insanı bir ırmağa, su içilecek bir kaynağa ulaştıran yol" anlamına gelir. islam dinindeki terimsel anlamı ise "ilahi emir ve yasaklar toplamı".
devamını gör...
günümüzde her hangi bir insan iradesinin ya da insan gurubunun kendi fikirlerini ve çıkarlarını kullanmaksızın uygulayabileceğine ve dolayısıyla işlevselliğine inanamadığım sistem.
devamını gör...
Allah tarafından indirilmiş hukuk sistemidir. son şeriat şeriat-ı muhammedi'dir.

her devre ve şarta şamildir bu şeriat.

insanlar uygular ya da uygulamaz, uyarlar ya da kitabına uydururlar durumun bu olması sonucu bazın insanlarda uygulanabilirliğini kabul etmez ancak bu durum rabbimiz açısından hiç ama hiç önem taşımaz.

boynumuzda bir mükellefiyet olarak asılıdır.

(bkz: sen uymazsan zaten uygulanmaz)

(bkz: ne ağır imtihandır başındaki sakarya)
devamını gör...
uygulandığı taktirde her meydanda bir darağacı bulunması gereken sistemdir. bizim ülkenin yarısının asılması gerekir bu düzene göre. uygulanmaması gerekendir.
devamını gör...
hırsızın eli kesilse, adam öldüren idam edilse, tecavüzcüler recm edilse şeriat mı gelmiş olur adalet mi?
devamını gör...
şuanda yeryüzünde islam devleti yoktur. tüm müslümanlar, müslümanın yeraltı servetini kafire peşkeş çekerek kazandıkları haram parayla ihtişam içinde yaşayan, kafir işbirlikçisi wahhabi suud ailesi'nin hegemonyası altında ınım ınım inleyen arabistan'in şeriatla yönetilen bir devlet olduğunu zanneder. halbuki arabistan küfür sistemi krallıkla yönetilir ve islam'in gerçek yönetim şekli olan hilafet devlet sistemiyle yönetilmez. birkaç şer'i hükümü uygularlar o kadar... bunun yanında şeriatla yönetildiği sanılan, bozuk itikadli ıran şiasi ise küfür sistemi cumhuriyetle yönetilir. şeriatla yönetilmek için devletin tüm yönetim yasama ve yürütme organları islamı olmalıdır. bu da ancak hilafet sisteminin tekrar kurulmasıyla mümkündür. şuanda demokratik sistemde halinden memnun olan uyuşmuş müslümanlar şunu unutmasın: hilafet devletini tekrar kurana kadar kafirler güruhuyla ve onların işbirlikçisi müslümanlarla savaşmak farz-i ayn'dir.
devamını gör...
ömrümde görmediğim hukuk sistemlerinden biridir. dogmatik olduğundan tartışılamaz ancak yorumlar arasında uçurumlar olduğundan neyin şeriat olup olmadığı bile tartışılır hale gelmiştir.

müslümanların ütopyasıdır.

bazıları için ise büyük bir özlem. öyle ki bu sistemi getirmek için kafa yordukları kadar müslümanca yaşamak üzere kafa yormazlar.
devamını gör...
şer-i sisteme getirilen klasik eleştirilere cevap olması bab'ında kısa birkaç satır yazmak istiyorum;

şer-i hukuku eleştiren günümüz çağdaş insan mentalitesinin en çok eleştiri getirdiği mevzu şüphesiz şer-i hukukun cezalarının ileri derecede ağır olduğu, bu çağda bu cezaların insanlık dışı olarak değerlendirilmesi gerektiği düşüncesidir.

bu mevzularda da en çok öne çıkarılan cezalar recm ve kol kesme cezalarıdır.çağdaş beyinli ileri demokratik zihniyetlere göre, zevkinin son haddini yaşamakla tatmin olabilecek insan nefsinin kısıtlanması olanaksız olduğundan, iki insanın evlilik dışı cinsel münasebetinin recm gibi bir cezayla cezalandırılması akıl sır erdirilemez bir durumdur.ancak bu ileri çağdaş düşünce sahibi insanımız bir gün olsun recm cezasının şartlarını okumayı nedense üzerine bir vecibe olarak görmemiştir.okusa anlayacak ki recm için iki insanın da evli olması, şahitlerin tam olay anında olayı görmeleri, olay için en az 4 şahit gerekmesi gibi şartları mevcuttur.yani olay şehvetin doyurulmasından ziyade, cinsel bir sapıklık olduğu ve bu sapıklığın insanlardan saklanılma ihtiyacı hissedilmediği gerçeğini gözden kaçırmaktadır.eğer bu sapıklık zuhur eder de kişiler cezaya uygun görülürse, cezalar kesinlikle şer-i hukuk tarafından alınan kararlarla uygulanmaya koyulacaktır.mevcut recm cezası nedeniyle ortaya çıkan vahşet bilançosu, 4 kıtaya yayılmış barbar osmanlı diye tabir ettikleri osmanlı devleti için 10 yılda 4 kişinin recm edilmesi ile sınırlı kalmıştır.

şimdi gelelim kişi hakları ve özgürlüklere inanılmaz saygılı, insan hayatını her şeyden üstün tutan, hümanizmin doruklarında gezen, modern ve çağdaş hukuk sistemimizin getirdiği bilançoya..recm yok evet..ancak mevcut hukuk sisteminde, serbest olan cinsel münasebetlerden kaynaklanan ve sadece 3. sayfa haberlerinde günlük işlenen cinayet sayısının farkında mısınız? işlenen cinayetler sorası meydana gelen kan davalarına ne demeli? kin ve nefretle sonradan işlenen cinayet sayısı? peki bu cinayetler sonrası yetim kalan çocuklar? hepsini geçtim, mevcut çarpık yaşayıştan ödürü ileri çağdaş hümanist modern insanımızın her gün yaşadığı ''acaba aldatılıyor muyum'' ''tevfik-esra kiminle acaba şimdi'' düşüncesiyle yaşadığı ve birliktelikleri en derinden çatlatan güvensizlik duygusu? bu duygunun getirdiği huzursuzluk? sonu gelmez ve her gün bir yenisi eklenen boşanma davaları? bu davalardan sonra ortada kalan ve geleceği meçhul çocuklar? bunların hesabını hangi modern ve elit düşüncesiyle kıyas yapabilecek bilmiyorum..

kol kesme cezası için de 7 adet şart mevcut yine..tefeerruata girmeye lüzum yok..ama cidden aç olmaması bu kriterlerden en önemlisi tabi..evinizde rahat uyumamanız, tatilde ha bire evinizi kontrol ettirmeniz ve hayatınızın bu yönleriyle zindan olması aklınızda bir şeyler canlanması için yeterli sanırım..

son olarak diyeceğim şu..

(bkz: allah bilir de siz bilemezsiniz)

(bkz: bilselerdi, yapmazlardı)
devamını gör...
eğer uygulanacaksa her yönüyle uygulanması gereken sistem. bireysel yaşama getireceği yansımaları kenara koyarak sadece ekonomik anlamda bakılırsa getireceği zorunlu ödemeler ile liberal bir hukuk yapısında barınması zor olacaktır. sistemi içeri kapatarak adil bir paylaşım rejimi kurmak da bir seçenek ama yüzümüzü doğuya dönersek hangi kaynaklardan ülkeyi geliştirebiliriz. petrol maden altın doğalgaz uranyum etc olmadan (var ama çıkartılmıyor geyiklerini yok sayıyorum) ihtiyaç duyulan maddeler ambargodan nasıl kurtulupta ulaşacak falan filan.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.