şoför

motorlu taşıtları kullanan kişi.şofer şöför şeklinde yanlış telaffuzları ve yazılışı olan meslek,sıfat.
devamını gör...
geçenlerde ilginç bir tanesiyle karşılaştım. şehir içi otobüs, henüz kalkmamıştı, kimse yoktu. şoför de elinde bir bezle etrafı siliyordu." falanca yerden geçer mi?" dedim. "geçer ama daha çok var. neyse geç." dedi sert bir şekilde. korka korka bindim. kulaklığı takmamıştım henüz, birini aradı. telefon konuşmasını dinliyordum. "kırmızı kabloyu mu çıkarıyım? hangi kablo?" falan dedi. acaba bomba mı var diye düşündüm. ajan mıydı yoksa, yoksa ben mi çok film izlemiştim. sonra kapıların açık mı yoksa kapalı mı olduğunu kontrol ettim. açıktı. biraz rahatladım. gerçi açık olsa bile kaçamazdım otobüsten, parayı çoktan vermiştim. artık oturup olacakları beklemekten başka çarem yoktu. neyse işte kulaklığımı taktım. dikiz aynasından bana baktığında sanki mafya dayım varmışcasına bir özgüvenle kaşlarımı çattım. korktu işte, hareket ettik, yolcular bindi ve ben indim.
devamını gör...
bu sıfatı taşıyanlar bir esnaf olduklarının farkında değil. esnaf olduğunu ve esnaf gibi davranması gerektiğini idrak eden binde birlik bir kesim var aralarında. onlar yüz metreden belli oluyor. neyse mevzu bunu idrak edemeyenler... arkadaş siz ne biçim insanlarsınız 'lan. minibüsün, arabanın kapısını açıp şlak diye yere haritan çizen mi dersin, eliyle kornaya tecavüz etmekten zevk alan mı dersin, yılların getirdiği ve omzuna yüklediği "arabesk" misyonu ifâ için "alayına isyan" takılan mı dersin...
devamını gör...
çeşitli muayene ve denetimlerden geçirilmesi gereken meslek gruplarından. canımızı ve namusumuzu emanet edeceğimiz insanlar olduklarından her anlamda ehil olmaları, akıl ve ruh sağlıklarının yerinde olması, herkesin elini kolunu sallayarak şoför olamaması gerekiyor..

ha tabii bunlar maliyetli ve meşakkatli şeyler ve maliyet söz konusu olduğunda bizim "sosyal" devletimiz arka kapıdan sıvışıverir..
devamını gör...
bir bergen şarkısı.. tırda, kamyonette dirseği şöyleee pencereden sarkıtıp, bu şarkıyı açacaksın arkadaş.

olurum yoluna kurban
aşıkım bir şoföööre
baygınım bir şööföööreeee...
devamını gör...
pek az bilinen bir ümit besen eseridir efem.

seni istettim babandan hiç acele etmemiş
beni sormuş soruşturmuş herkes bir şey söylemiş
kimi çok içer demiş kimi berdoş demiş
kimisi de hor görüp şöför parçası demiş

şöför desinler bana berduş desinler bana
yeter ki en sonunda seni versinler bana

herkes kaçıncı uykuda benim gözüm yollarda
baban razı olmasa da bir resmin var aynamada

bitmez uzar yollarım tutmaz olur kollarım
her efkarlı şarkıda bir sigara yakarım
bitmez uzar yollarım tutmaz olur kollarım
sen aklıma gelince bir sigara yakarım

şöför desinler bana berdoş desinler bana
yeter ki en sonunda seni versinler bana

devamını gör...
fransızca chauffeur "1. buharlı gemi veya lokomotifte ateşçi [esk.], 2. motorlu araç sürücüsü" sözcüğünden alıntıdır. fransızca sözcük fransızca chauffer "ısıtmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. daha fazla bilgi için şofben maddesine bakınız."

(bkz: şoför kelimesi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.