şubat

#özgürler 

birhan keskin, şubat, nar.. bana mı yazmış nedir..

"...bir gün olur senin de düşerse elinden nar
aşk bir gün seni de alır bir yerden bir yere koyar
ne zaman ki kaplar gönül mülkünü kar
çağır o zaman, anlatırım sana,
bir ömürden nasıl döne döne geçer turnalar."
devamını gör...
attila ilhan da şöyle der "şubat yolcusu" nda

seni kim çizebilir şubat yolcusu / yalnız akşam olsun dagınık olsun / ceplerinde bozuk bir bulut ugultusu
geceleyin dörtte bir ölüm korkusu / dörtte dört sabaha karşı yagmursun / seni kim çizebilir şubat yolcusu / bütün çizgileri bozuyorsun

devamını gör...
--- alıntı ---

leyla ile mecnun’un yapımcısı eflatun film’den imkansız bir aşk hikayesi: şubat

eylül ayında trt1 ekranında yayınlanmaya başlayacak olan fantastik drama şubat’ın teaser çekimleri istanbul’un gökyüzünde helikopterde, dehlizlerinde ve beyoğlu tünel’de yapıldı.

leyla ile mecnun’un yaratıcısı eflatun film’in uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü diziye adını veren şubat, alican yücesoy olurken melisa sözen de yağmur karakteri ile izleyici ile buluşacak. istanbul’un dehlizlerinde yaşayan sıra dışı bir kahramanı canlandıracak olan alican yücesoy için özel bir imaj çalışması yapıldı. saatler süren makyajıyla neredeyse tanınmaz hale gelen yakışıklı oyuncu yüzündeki yara izi ile oldukça farklı görünecek.

dizide, bir yanlış anlamayla büyük bir aşkın içine düşen şubat, şiddet dolu sokaklarda, dokunulmazların zalimliğiyle savaşacak. yönetmenliğini volkan kocatürk’ün yaptığı dizinin tasarımı emin gürsoy ve onur ünlü’ye ait.

önümüzdeki sezonun farklı ve iddialı işlerinden biri olacak şubat’ın teaserları trt1 ekranında yayınlanmaya başladı. bir ekran fenomeni haline gelen leyla ile mecnun’dan sonra yine farklı bir işe imza atan eflatun film’in yeni dizisinin özellikle mekanlar, görsel efektler ve kostümleriyle çok iddialı olacağı gelen bilgiler arasında.

--- alıntı ---

dizinin teaser'ı: http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
--- alıntı ---

hürriyet kelebek yazarı cengiz semercioğlu, eflatun film'in yeni projesi "şubat"ın, bir zamanların efsane dizisi "güzel ve çirkin"in aynısı olduğunu yazdı.

"bundan 10 yıl önce böyle bir dizi çekmek mümkün değildi...trt'de başlayacak "şubat" dizisinin tanıtımını gördüm, yıllar önce izlediğimiz "güzel ve çirkin"in aynısı... eee 10-12 yıl önce metromuz yokken bu diziyi uyarlamak olmazdı tabii...

ne yapacaktık new york'ta metroda yaşayan aslan adam vincent'i, gecekonduda mı yaşatacaktık... neyse ki artık metromuz var. şimdi de dizisi geldi. bizim de şehrin altında metroda yaşayan bir kahramanımız var artık... üstelik bizim 'yaralı yüz', aslan adam vincent'ten korkunç da değil."

--- alıntı ---
devamını gör...
resmen kraliyet çekişmelerine kurban gitmiş garibim.

--- alıntı ---

bugün kullandığımız takvimin kökeni, roma imparatoru julius caesar’ın, mısırlı astronomi bilgini sosigenes’e yaptırdığı "julyen" takvimi. bu takvime göre bir yıl 365 gün sürer ve her yıldan 6 saat artar. artan bu saatler her 4 yılda, bir gün eder ve yıla eklenir. böylece bir yıl, 4 yılda bir 366 güne çıkar. ne var ki 366 sayısı 12’ye tam olarak bölünmediğinden bazı ayların 30 bazı ayların da 31 çekmesi uygun görülür. julyen takviminde yılbaşı, mart ayındadır ve buna göre şubat, yılın en son ayıdır. "july" olarak bilinen temmuz ayı, julius caesar’ın adını taşır ve 31 gün sürer. caesar’dan sonra yaşayan bir başka roma imparatoru augustus da kendi adını bir aya verir. ne var ki ağustos (augustus’un adından) ayının 30, caesar’ın adını taşıyan temmuz ayının 31 çekmesini haşmetine yakıştıramayan imparator augustus, kendi adıyla anılan ayın da 31 gün sürmesini emreder. bunun üzerine astronomlar, yılın son ayı olan şubattan bir günü alıp, ağustos ayına ekler. böylece 30-29 gün döngüsü yaşayan şubat ayı 29-28 gün olarak belirlenir.

--- alıntı ---
devamını gör...
--! spoiler vereceğim ama bu nasıl bir meraksızlık ben olsam okurdum !--

ilginç bir yapım olmuş türk televizyonları adına. öncelikle şubat karakteri cuk oturmuş ama adamı ne kadar pisletseniz de pek çirkin olmamış, kaslar filan dikkat çekici, çekici. onur ünlü'nün polis filminden tanıdık olduğumuz olur ya şarkısını duyunca duygulandım birden onu da belirteyim. kosmos filminin kosmos'unu ve neptün'ünü de görünce, sağlam adam toplamış dedim. haberler ayıp etti şubat'a ama hayat işte. ayrıca aziz karakterini de çok sevdim, nedense.
komaya giren hastaların bir daha uyanmadığı iddia edilince şubat'ın saydıkları ve allah var deyişi de tüyleri ürpertti. iyiydi be, izleriz hep.

--! okumadıysan tebrikler gerçekten !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.